Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 26.09 - 10:00
Teslim Tarihi 01.10 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Yakutiye Araç Kiralama - Yakutiye Rent A Car | Gezgin 7/24

Yakutiye Gezi Programı

Erzurum’un en büyük ilçesi Yakutiye’dir. İl olma yolunda ilerleyen ilçelerimizden birisidir. Erzurum merkeze yakın olmasından dolayı ilçe konumunda kalmıştır. İlçede nüfus gün geçtikçe artmaktadır. Modern şehir yapısı ve kültürel zenginlikleri fazla olan bir ilçemizdir. Geçmiş dönemde birçok medeniyetlerin burada yaşamasından dolayı çok sayıda tarihi kalıntılara sahiptir. Her medeniyetin kendisiyle ilgili birçok izlerini burada görebiliriz.

Bütün bunlardan yola çıkarak Yakutiye gezilecek yerler bakımından büyük bir zenginliğe sahiptir. Erzurum merkeze karayolu, demiryolu ve havayolu ile ulaşabilirsiniz. Erzurum’a geldikten sonra 15 dakika gibi kısa bir zaman sonra Yakutiye’ye varmış olacaksınız. İlçede sizin işinizi kolaylaştıracak, gezi programınızda size yardımcı olacak birçok Yakutiye rent a car firmaları ile karşılaşacaksınız. Çünkü Yakutiye araç kiralama konusuna çok önem veren, hassasiyetli davranan bir ilçemizdir. 

Yakutiye Nerenin İlçesidir? Genel Bilgiler

Yakutiye, Doğu Anadolu Bölgemizin güzel şehirlerinden olan Erzurum’un ilçesidir. Nüfusu 191.000dir. Doğusunda Pasinler, batısında Aziziye, kuzeyinde Tortum, güneyinde Palandöken ile komşudur. Yakutiye il merkezine 13 km uzaklıktadır. İlin bir parçası haline gelmiştir. 

Anadolu´da muhtelif uygarlıklara ait tarihi ve kültürel kalıntıların çoğu Erzurum Yakutiye’de bulunmaktadır. İlçe tarihi milattan öncesine dayanmaktadır. Burada birçok devlet hükümdarlığını sürdürmüştür. Malazgirt Savaşından sonra Selçuklu denetiminde olan bölge, daha sonra İlhanlılar, Karakoyunlu ve Akkoyunlu devletlerinin ardından Yavuz Sultan Selim zamanında Osmanlı Devletinin hakimiyeti altına girmiş bir bölgedir. Tarihi kalıntıların fazla olduğu ilçede, Saltuklular ve Selçuklular döneminden izler görülmektedir.
yakutiye-araba-kiralama.png

Yakutiye Gezilecek Görülecek Yerler

Yakutiye’ye tarihi zenginlikleriyle ünlü modern bir ilçe diyebiliriz. Gezdiğiniz her yerde tarihin izlerini görebilirsiniz. Doğu Anadolu gezi turu yapmak isteyen herkesin bu ilçeye gelmesini öneririz. Yakutiye Medresesi, Çifte Minareli Medrese, Ulu Cami, Saat Kulesi görenleri büyüleyen bir yapıya sahiptir. 

Bu büyük ilçeye arabanız olmadan geldiyseniz, bütün her yeri gezmek hem çok yorucu hem de zaman alıcı olacağı için Yakutiye kiralık araç seçeneğiniz olduğunu unutmayın. Kiraladığınız aracınızla bütün güzelliklerin farkında olabilirsiniz. Birçok firma arasından Yakutiye ucuz araç kiralama hizmeti veren bir firma da bulma ihtimaliniz yüksektir.

Kiraladığınız araçla gezi turumuza başlayacak olursak:
Yakutiye Medresesi Tarihçesi

İlçeye adını veren medresedir. Bu medrese Emir Hoca Cemalettin Yakut tarafından 1310 yılında yaptırılmıştır. Uzun yıllar halka hizmet etmiştir. Medrese Osmanlı ve Selçuklu mimari özelliklerini taşımaktadır. Kapalı medreselere örnek teşkil etmektedir.O küçük kapılardan geçerek bin yıllık geçmişin havasını soluyabilirsiniz.Girişteki detaylı taş işçiliğini gözden kaçırmak mümkün değildir.Etrafı park olarak genişletilmiştir. İlçe halkı burada oturup doğal güzellikleri seyretme imkanına sahiptir. 

Hem içi hem dışı çok gösterişli olan bu tarihi yeri görmenizi tavsiye ederiz. Yakutiye araba kiralama sayesinde, siz de kiraladığınız bir araçla bu tarihi güzelliğin tadına varmalısınız.
yakutiye-araç-kiralama.png
Çifte Minareli Medrese Tarihçesi

Bu medrese Selçuklular Dönemine aittir. Ne zaman yapıldığı hakkında kesin bir bilgi yoktur. Selçuklu Sultanı Alaattin Keykubad"ın kızı Hundi Hatun için yaptırıldığı bilinmektedir. 13. Yüzyıl sonlarında yapıldığı tahmin edilmektedir. Bir dönem tophane olarak kullanılmıştır. 1971-1972 yılları arasında restore edilmiştir. Dört eyvanlı ve açık avluludur. Çifte minaresi ve taç kapısı vardır. Mozaik çinilerle süslenmiştir. Taç kapıda ejder, hayat ağacı, kartalmotifleri bulunmaktadır. Giriş eyvanın iki yanında kubbeyle örtülü odalar yer alır. Ortada havuz vardır.

Mimari ihtişamı çok olan bu medrese, görenleri hayran bırakmaktadır. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin akınına uğramaktadır. Siz de gezi programınıza Çifte Minareli Medreseyi mutlaka almalısınız. Yakutiye oto kiralama sayesinde burayı ziyaret edebilme kolaylığına sahip olacaksınız.

Yakutiye Ulu Cami Tarihçesi

Ulu cami Erzurum’un en eski camisidir. Çifte Minareli Medresenin batısında yer almaktadır.1176 yıllında Selçuklular tarafında inşa edilmiştir. Mimarı Melik Nasirüddin Muhammed’dir. İlk yapıldığında düz çatılı olarak inşa edilmiş olmasına rağmen, zaman içerisinde birçok kez onarım çalışmaları içerisine girmiştir. Caminin içi oldukça geniş ve ferahtır. Mihrap önü ahşap kırlangıç kubbeyle örtülmüştür. Caminin ilk yapıldığından bu güne kadar sadece mihrabı kalmıştır. Mimari görüntüsü ve geometrik desenli taş motifleriyle Türk sanatlarının en güzel eserlerinden birisidir. Çifte Minareli Medrese ve Ulu Cami yan yana olduğu için aynı anda ikisini de gezebilirsiniz.

Erzurum Saat Kulesi Tarihçesi

Saat kulesi 1124-1132 yılları arasında Emir Muzaffer Gazi tarafından yaptırılan mescidin minaresine saat eklenmesi suretiyle oluştuğu öngörülmektedir. Ama tam olarak ne zaman saatin konduğu bilinmemektedir. Kuleye aynı zamanda tepsi minare, kesik kule, minare kule de denmektedir. Kesme taşlar ve tuğla kullanılarak imal edilmiştir. 11.5 metre yüksekliğindedir. Zamanında gözetleme kulesi olarak da kullanılmıştır. Günümüzde onarım çalışmaları sismik cihazlarla yapılıp, oluşmuş çatlakların giderilmesine çalışılmaktadır.
yakutiye-oto-kiralama.png
Yakutiye Gezi Programınızı Gerçekleştirmede Kolaylıklar

Tarihi zenginlikleri ile ünlü Yakutiye geziniz sırasında bölgenin meşhur olan çağ kebabını denemenizde büyük fayda vardır. Aynı zamanda oltu taşından yapılan tesbih, kolye ve yüzük alıp hediye götürebilirsiniz. Buraya birçok tur şirketleri gezi programı düzenlemektedir. Bireysel ya da toplu olarak bu bölgeyi gezmeniz mümkündür.

Ailecek ya da bireysel gezilerinizde Erzurum Yakutiye araç kiralama hizmetleri sayesinde bütün tarihi yerleri gezebilme şansına sahip olabilirsiniz. Kurumsal ya da bir şirket sahibi- çalışanı iseniz erzurum araç kiralama avantajından faydalanıp, Doğu Anadolu gezi programınızı güzel bir şekilde geçirebilirsiniz.