Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 29.09 - 10:00
Teslim Tarihi 04.10 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Odunpazarı Araç Kiralama - Odunpazarı Rent A Car | Gezgin 7/24

Odunpazarı Gezilecek Yerler

Çok okuyan mı çok gezen mi bilir sorusuna çok gezen cevap olarak verilir. Çok gezen, gezdiği yerlerin tarihi, kültürü, tabii güzelliklerinin hepsini bir arada görme ve bilgisini edinme hakkını elde eder. Odunpazarı gezilecek yerler ve görülmesi gereken yerleri bakımından çok zengindir. Daha çok bilmek isteyenler mutlaka ilçeyi ziyaret etmelidir. Güzel ve unutulmayacak yerleri görmek için Odunpazarı araç kiralama firmalarından bir tane araç edinmek yeterli olacaktır. Odunpazarı, 2012 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dahil edildi. 

Odunpazarı Nerededir? Nerenin İlçesidir?

Eskişehir ilinin merkez ilçelerinden olan Odunpazarı, hem yerli hem de yabancı turistlerin dikkatlerini çekmektedir. İl 2008 yılında ikiye ayrılmıştır. Ayrılan iki bölgeden birisi Odunpazarı’dır. Köklü bir geçmişe sahip olan ilçeye ulaşmak için öncelikle Eskişehir’e varmak gerekir. İstanbul ile Eskişehir arası 3 saat 40 dakika iken Ankara ile arası 2 saat 45 dakikadır. Sabiha Gökçen veya Esenboğa Havalimanlarından ile ulaşmak oldukça kolaydır. Ankara’dan ve İstanbul’dan ulaşım için hızlı tren de bir seçenek olarak kullanılabilir. Odunpazarı kurumsal araç kiralama ise ilçe içinde en güzel seçenektir. 

Eskişehir ile Odunpazarı arası 6 km’dir. Belediyenin ulaşım adına sunduğu birçok seçenekten biri değerlendirilebilir. İlçe geniş bir alanı kaplamaktadır. Geniş alanda tarihe, kültüre ve doğal güzelliğe dair birçok yer bulunmaktadır. Eskişehir Odunpazarı araç kiralama hizmetleri turistlerin mekanları gezmesinde büyük kolaylık sağlamaktadır. 
odunpazarı-araba-kiralama.png
Odunpazarı Geçim Kaynakları

2019 yılında dünyanın en güvenilir 100 şehri listesinde 15. sırasında yer alan Eskişehir, Türkiye’den listeye giren ilk il oldu. Beşeri Sermaye ve Yaşanabilirlik listesinde 1. okurken Türkiye’nin En Yaşanabilir Kentleri araştırmasında 2.olmuştur. Odunpazarı ilçesinde bulunan doğal şifalı su kaynakları, turizm, tarım, sanayi ilçenin geçim kaynakları arasında yer almaktadır. Beyaz altın olarak nitelendirilen Lületaşı’nın çeşili şekillerdeki ürünleri il ve ilçe sınırlarında satılmaktadır. 

Odunpazarı Tarihi Geçmişi

Ortaçağ’a kadar Doryllaeum ve Dorylaion adlarıyla anılmış Eskişehir’in 6 km uzaklığında bulunmaktadır. Şarhöyük’ün olduğu bölgede bulunan antik yerleşim yeri şimdiki adını Türklerin bölgeye yerleşmesinden sonra almıştır. Bölgedeki kalıntılara bakılarak Hitit uygarlığının ve Frigya krallığının yaşadığı tahmin edilmektedir. Kalıntılardan dolayı bölgeye Eski Şehir denmiştir. İlerleyen yıllar içerisinde Lidyalıların, Perslerin, Makedonların ve Romalıların hakimiyeti altına girmiştir. 1074 yılında Selçukluların eline geçmiştir. O zamanlarda Sultanönü olarak bilinen bölge mimari açıdan çok değerlidir. 

Odunpazarı Ne Yenir?

İlçede güzel ve bol çeşitli bir kahvaltıyla güne başlayabilirsiniz. Günün ilk öğününü Odunpazarı araba kiralama imkanlarından yararlanarak ilçe dışındaki özel kahvaltı salonlarında yapılabilir. Yörenin en önemli lezzeti çiğ börektir. İlçe merkezinde çok güzel çiğ börek yapan salonlar ve restoranlar vardır. 

Tarihi Odunpazarı Evleri Hakkında

Osmanlı sivil mimarisinin en güzel örneklerinden olan evler ilçenin sembolüdür. Odunpazarı’nın popüler olmasından çok değerli bir yere sahiptirler. Restorasyon çalışmalarıyla yenilenen evler bölgenin topografik yapısına uygun olarak konumlandırılmıştır. 2 veya 3 katlı olan bu evler dar sokaklar boyunda karşılıklı uzanmaktadır. İçinde yaşanmaktadır. Bazı evler turistik amaçlı kullanılmaktadır. Yenilenen evlerin bazıları dükkan, müze, kafe, butik otel restoran olarak değerlendirilmiştir.
odunpazarı-araç-kiralama.png
Şelale Park Hakkında

İlçe merkezinin biraz üst kısımlarında bulunan Şelale Park’a Odunpazarı oto kiralama hizmetleriyle daha hızlı ulaşılabilir. Şelale Park, şehrin manzarasının en güzel şekilde görülebileceği bir konumdadır. Parkın içinde yapay bir şelale vardır. Şelalenin dışında parkta ufak bir el değirmeni, çocuklar için oyun alanları, Don Kişot Heykeli, manzarayı izlerken bir şeyler yiyip içmek için restoran ve kafeler bulunmaktadır. 

Kurşunlu Cami ve Külliyesi Hakkında

Kanuni Sultan Süleyman’ın vezirlerinden Çoban Mustafa Paşa tarafından yaptırılan Kurşunlu Cami ve Külliyesi bölgenin en önemli yapılarındandır. Mimar Acem Ali tarafından 1525 yılında yapılmıştır. Yıllarca cami ve külliye olarak hizmet vermiş olan dini yapı günümüzde turistik amaçla kullanılmaktadır. Cami dışında kalan kısımlarda Sıcak Cam Üfleme Atölyesi, El Sanatları Çarşısı, Lüle Taşı Müzesi gibi mekanlar hizmet vermektedir.

Şeyh Edebali Türbesi Hakkında

İlin en eski mezarlıklarından biri Odunpazarı ilçesinde yer almaktadır. Mezarlıkta çeşitli türbeler vardır. Aslında çok uzak olmamasına rağmen Odunpazarı kiralık araç firmalarından araba kiralanarak gidilirse diğer turistik alanları gezmek için daha çok vakit kalacaktır. Mezarlıktaki en önemli türbe Şeyh Edebali Türbesi’dir. İslam alimi ve Osmanlı fikir babası olan Şeyh Edebali Osman Gazi’nin kayınpederidir. Aslında Şeyh Edebali’nin türbesi Bilecik’tedir. Fakat Eskişehir’de de bir dönem yaşadığından hürmeten yaptırılmıştır.

Lületaşı Müzesi Hakkında

Eskişehir bölgesinde çıkarılan ve beyaz altın olarak isimlendirilen değerli Lületaşı Müzesi, Kurşunlu Külliyesi içinde yer almaktadır. Alanında dünyanın en önde gelen müzelerindendir. Müzede lületaşının ham hali ve çeşitli sanatçılar tarafından işlenmiş objeleri görülebilir. Birbirinden güzel objeleri görmek ve müzeyi gezmek için 20 dakika yeterli olacaktır. İlçede görülmesi gereken daha çok mekan olduğundan eskişehir araç kiralama hizmeti satın alınırsa gezi daha konforlu olarak ilerleyecektir. 
odunpazarı-oto-kiralama.png
Atlıhan El Sanatları Çarşısı

1850’li yıllarda bölgenin ileri gelenlerinden Takattin Bey tarafından han olarak yaptırılmış olan Atlıhan El Sanatları Çarşısı günümüzde bölgenin en değerli turistik yapısıdır. Zamanında Eskişehir’e gelen veya yolculukları sırasında dinlenmek isteyenlerin ve hayvanların konakladıkları yerdir. Şimdilerde bu handa kente özgü yöresel ürünlerin ve hediyelik eşyaların satıldığı bir çarşı haline gelmiştir. 

İlçede bulunan diğer Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi, Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Osmanlı Evi, Cumhuriyet Tarihi Müzesi, Alaaddin Camii, Anadolu Üniversitesi Eğitim Karikatürleri Müzesi, Arasta Çarşısı’nı daha rahat gezebilmek için Odunpazarı rent a car firmalarından hizmet satın alınmalıdır.