Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 18.08 - 10:00
Teslim Tarihi 23.08 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Sarıcakaya Araç Kiralama - Sarıcakaya Rent A Car | Gezgin 7/24

Sarıcakaya Gezilecek Yerler

Organik tarım ve seracılık faaliyetleri yapılan ilçenin etrafı yüksek dağlar vardır. Sündiken Dağları ve Bolu Köroğlu dağlarının çevrelediği ilçenin ambleminde bu iki önemli hususa yer verilmiştir. Amblemde yer alan domates, organik tarımı ifade ederken yüksek dağlar Sündiken Dağları ve Bolu Köroğlu’nu temsil etmektedir. Küçük bir yer olmasından dolayı Sarıcakaya gezilecek yerler anlamında fazla turist ağırlamaz. Sakarya Nehri’nin tam merkezinden geçtiği ilçeyi tarihi ve turistik alan beklentisi olmadan ziyaret etmek gerekir. Sarıcakaya araç kiralama hizmetlerinden tedarik edilen arazi aracıyla ilçenin yarısını kaplayan ormanlık alana gidilebilir. Huzur ve temiz havayı soluklamak için çok güzel bir imkandır. 

Sarıcakaya Nerededir? Nerenin İlçesidir?

Eskişehir iline bağlı olan Sarıcakaya ilçesi il merkezine 56 km uzaklıktadır. İlçe, Eskişehir’in Mihalgazi ve Tepebaşı ilçeleri ile Bilecik ve Bolu ile komşudur. Hızlı tren, şehirlerarası otobüs veya havayolları ile Eskişehir’e ulaşan ziyaretçiler merkezden minibüs veya dolmuşları kullanarak ilçeye ulaşabilir. İlçenin Eskişehir’le arasındaki karayolu kış aylarının yoğun olduğu dönemlerde bazen kapanmaktadır. Yoğun olmadığı zamanlarda güzel manzaralar eşliğinde yolculuk yapılır. İlçeye vardıktan sonra Sarıcakaya oto kiralama firmaları ulaşımı kolaylaştıracak çok güzel imkanlar sunar.  

Sarıcakaya Geçim Kaynakları

80’li yıllara kadar yatay yerleşimin yaygın olduğu ilçede 80’li yıllardan sonra dikey yerleşim alanlarına geçiş yaşanmıştır. Denizden yüksekliği 200 ila 250 metre arasında değişen ilçenin tam merkezinden geçen Sakarya Nehri, şehri ikiye bölmektedir. Yerleşim alanları Sakarya Nehri’nin etrafında konumlanmıştır. İlçenin nerdeyse yarısı ormanlarla kaplıdır. Yörenin halkı geçimini başta sebze ve meyve üretiminden sağlamaktadır. Seracılık ve ipek böceği yetiştiriciliği de yapılmaktadır. İklim şartlarının uygun olmasından kaynaklı olarak sebze ve meyve üretimi oldukça fazladır. Domates, çilek, biber, patlıcan, kavun en fazla yetiştirilen ürünledir. Seracılığında yaygın olduğu ilçede yılda 4 kez ürün alınmaktadır. eskişehir oto kiralama hizmetleri seralarına ve tarım arazilerine ulaşmayı kolaylaştırır. 
sarıcakaya-araba-kiralama.png
Sarıcakaya Tarihi Geçmişi

İlk yerleşimin 1460 yılında olduğu bilinen ilçe, Sarıkaya ve Camikebir mahallelerinin birleşmesiyle oluşmuştur. 1958 yılında ilçe statüsü kazanmıştır. Söğüt ve Göynük dağlarında yaşayan göçebe milletlerin 18.yy’da bölgeye gelip yerleştiklerine dair bilgiler de vardır. Sarılar ve Baraklar aşiretlerinin ilk yerleştikleri alanların Sarıkaya ve Camikebir mahallelerinin bulunduğu yerler olduğu ifade edilmektedir. Sonrasında ikisinin birleştiği ve günümüzdeki Burnaklar köyünün yani Sarıcakaya ilçesinin oluştuğu bildirilmektedir. 

Sarıcakaya Ne Yenir?

Sarıcakaya, Eskişehir mutfağındaki bütün lezzetleri sofrasına taşımaktadır. Fakat ilçede en meşhur olan lezzet domatestir. Çevre pazarlarda Sakarya Domatesi olarak satılan domates aslında Sakarya Nehri’nin sularıyla sulanmış Sarıcakaya domatesidir. İlçenin merkezinden ve köylerinde yetiştirilen domatesin tarlalarını görmek ve tarlasında yemek için Erzurum Sarıcakaya araç kiralama fırsatları değerlendirilebilir. Böylede tarladan organik domates yeme ve satın alma şansı elde edilir. 

Sakarya Irmağı Hakkında

İlçenin ortasından Sakarya Nehri geçmektedir. Sakarya Nehri’ni Mayıslar ve Çatak çayları beslemektedir. Ankara Nallıhan ilçesinden ilçeye kadar ulaşan ırmağın çevresi yeşilliklerle kaplıdır. Nallıhan’dan başlayan yolculuk Sarıcakaya’ya oradan Mihalgazi ilçesine, Bilecik’in İnhisar ve Söğüt ilçelerinden devam ederek Adapazarı’na kadar ulaşmaktadır. Sarıcakaya kurumsal araç kiralama firmalarından kiralanan araçla Sakarya Nehri kıyısı boyunca güzellikler takip edilerek eşsiz bir seyahat gerçekleştirilebilir. 
sarıcakaya-araç-kiralama.png
Laçin Maden Suyu Hakkında

İlçenin en değerli yeri Laçin maden suyudur. İlçe merkezine 12 km uzaklıkta bulunan Laçin köyünden çıkan maden suyu şişelere doldurulur. Şişelenen maden suları kısa bir süre sadece çevre şehirlere pazarlanmıştır. Günümüzde bu özelliğini kaybetmiştir. Yalnızca yöre halkı tarafından kullanılmaktadır. Özel aracı olmayanlar Sarıcakaya rent a car şirketinden kiralayacağı araçla 12 km’lik mesafedeki maden suyuna ulaşabilir. Tadına bakıp şişeleyip memleketine veya evine götürebilir. 

Beyyayla Düden Mağarası Hakkında

Beyyayla Düdeni, ilçenin kuzeyinde kalan Beyyayla Köyü’nün yaklaşık 2 km kuzeybatısında yer almaktadır. Sakarya Nehri’nin yardığı 900 veya 1000 m kadarki yüksek karstik plato üzerindedir. Yenipazar Polyesine doğru genişlemiş olan mağaraya Sarıcakaya – Beyyayla köyü yolundan ulaşılmaktadır. Köye kadar düzgün olan  yolun mağaraya kadar olan kısmı biraz dardır. Sarıcakaya kiralık araç firmasından kiralanan uygun araçla 1,5 km dar yoldan geçilerek mağaranın önüne kadar gelinir. Mağara gezildikten sonra çevresinde yürüyüş yapılabilir.
sarıcakaya-rent-a-car.png
Sakarıılıca Kaplıcaları Hakkında

Eskişehir’in Antalya’sı olarak bilinen ilçe bölgenin karasal ikliminden hiç etkilenmemiştir. Bundan dolayı gayet ılıman bir iklime sahiptir. Etrafının dağlarla çevrili olması iklimin uygun olmasını ve tarım üreticiliğinin yaygın olmasını sağlamıştır. İlçede yetiştirilen ürünlerde Akdeniz ikliminin izleri görülmektedir. Sıcak ve nemli havayı sevmesinde rağmen ilçede portakal, zeytin, nar, çilek, patlıcan ve daha birçok meyve sebze yetiştirilmektedir.

İklimine ek olarak yörede sıcak termal suları bulunmaktadır. Sarıcakaya araba kiralama hizmetleri kullanılarak gidilebilecek yerlerden birisi de Sakarıılıca Kaplıcaları’dır. İlçeye yakın olmasından dolayı yerli turizmin yoğun olduğu yerdir. Doğal güzellikler her mevsimde ayrı bir sanat eserine dönüştüğü yörede bulunan kaplıcalara gidip tatil yapma ve dinlenme fırsatı elde edilebilir. İlçenin yarısını kaplayan ormanların uygun alanlarında kamp yapılabilir. Trekking yaparak sağlık yaşam adına adımlar atılabilir. Birçok ekstrem sporun yapılabileceği Sarıcakaya zaman içerisinde yaz turizmin gözdesi olabilir.