Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 18.08 - 10:00
Teslim Tarihi 23.08 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Seyitgazi Araç Kiralama - Seyitgazi Rent A Car | Gezgin 7/24

Seyitgazi Gezilecek Yerler

Türk sinemalarından alışkın olunan bir kahraman vardır. Adı Battal Gazi’dir. Bizans’ın kabusu olmuş halk kahramanının mezarı Seyitgazi ilçesinde bulunmaktadır. İlçe adını İslamiyet’i Anadolu’ya yaymak için Bizans İmparatorluğu ile kıran kırana mücadele vermiş ver verdiği mücadelelerden birinde şehit düşen Battal Gazi’den alır. Alevi inancındaki Anadolu Müslümanlığı anlayışında önemli bir yere sahip olduğundan dolayı Battal Gazi’nin türbesi bir dönem Alevi-Bektaşilerin en önemli uğrak yerlerinden olmuştur. Seyitgazi gezilecek yerler özellikle çok sayıda tarihi mekanı sınırlarında barındırır. Farklı yerlerde bulunan tarihi ve kültürel değeri olan turistik mekanları rahatça gezmek için Seyitgazi araç kiralama firmalarından yardım alınabilir.
seyitgazi-araba-kiralama.png
Seyitgazi Nerededir? Nerenin İlçesidir?

Eskişehir’in güneyinde yer alan ilçe il merkezine 43 km uzaklıktaki bir mesafededir. Küçük ve şirin bir yerleşim yeridir. Eskişehir ile Afyon arasında hizmet veren şehirlerarası otobüs şirketleri kısa olması ve yollarının asfalt olmasından dolayı ilçenin bulunduğu güzergahı tercih etmektedir. Afyon’a 97 km uzaklıktaki ilçeye ulaşım bulunduğu konumdan dolayı oldukça kolaydır. Eskişehir’den düzenli olarak ilçeye seferler düzenlenmektedir. Merkezdeki Yunus Emre Çarşısı’ndan yöreye günde 13, 15 ve 16 saatlerinde toplam 3 sefer düzenlenir. İlçeye vardıktan sonra Seyitgazi kurumsal araç kiralama hizmetlerinden yararlanılarak bölge daha rahat gezilebilir. 

Seyitgazi Geçim Kaynakları

Et Maden işletmelerinin bulunduğu ilçede un, yem ve yağ sanayi de hizmet vermektedir. Sanayi kuruluşları fazla değildir. Halk geçimini genellikle hayvancılık ve tarımla sağlar. Tarım ve hayvancılık ise belli mevsimlerde yapılır. Bakliyat ve tahıl şeker pancarı üretimi yapanlar daha fazla çalışırlar. Yöre halkı ekmek ihtiyacını modern fırınlarda üretilen ekmeklerin yanında bahçelerinde bulunan ve tandır adı verilen fırınlardan sağlamaktadır. Hanımlar el örgüsü çorap örmektedir. Çeşitli adları bulunan çorapları kendileri giydikleri gibi pazarlarda da satmaktadırlar. 

Seyitgazi Tarihi Geçmişi

Bölgeye ilk yerleşimin milattan önce 3000 ile 3500 yılları arasında olduğu bilinmektedir. Tarihte söz sahibi olduğu zaman MÖ 800- 600 yıllarıdır. Bizans İmparatorluğundan alındıktan sonra yöreye yaklaşık 80 hanelik Türkmen halkı yerleştirilmiştir. Bundan dolayı Türkmen Köyü denmiştir. Seyyid Battal Gazi külliyesi yapıldıktan sonra Seyitgazi adı verilmiştir. Yörenin nüfusu tarihi boyunda hep 20 binlerde olmuştur. Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1531 yılına gönderilen fermanla yeni mahalleler oluşturulmuştur. 

Seyitgazi Ne Yenir?

Etnik anlamda geniş bir kültüre sahiptir. İlçede manav, çerkez, yörük, tatar ve muhacirler vardır. Kozmopolit bir yer olduğundan ilçedeki mutfak kültürü zengindir. Her milletin lezzetleri sofralarda yerini almaktadır. Eskişehir Seyitgazi araç kiralama şirketlerinden kiralanacak araba ile ilçenin farklı yerlerindeki lokanta ve restoranlarda yöre yemekleri tadılabilir.

Seyyid Battal Gazi Külliyesi Nerededir Tarihi Nasıldır?

Üçler Tepesi’nde bulunan külliye bölgeyi kuşbaşı seyretmektedir. Frigler zamanında kutsal olduğuna inanılan Üçler Tepesine Seyitgazi ucuz araç kiralama hizmetleriyle ulaşmak daha kolay olacaktır. Tepede pagan döneminde yapılan bir tapınak olduğu söylenmektedir. Tapınak Hristiyanlar tarafından manastıra çevrilmiştir. Selçuklular ise manastırın bazı yapılarını kullanarak külliyenin temelini atmışlardır. 
seyitgazi-arac-kiralama.png
Kahramanlıkları dilden dile anlatılan Seyyit Battal Gazi’nin türbesini ziyaret etmek, külliyeyi gezmek ve daha sonra ilçedeki diğer turistik alanları gezebilmek için en doğru seçim Seyitgazi oto kiralama hizmetlerinden araba kiralamaktır. Hz. Muhammed (sav)’in soyundan geldiği, atalarının Hz. Hüseyin’e dayandığı bilinen Battal Gazi’nin Seyyid olduğu kabul edilmektedir. Gazi ünvanlını ise savaşlardaki kahramanlıklarından aldığı bilinmektedir. Mesih Kalesi önünde yapılan çarpışmada şehit olunca vasiyeti üzerine Üçler Tepe’sine defnedilmiştir. 

Yapımına Selçuklu döneminde başlanmış olan külliyenin merkezinde Battal Gazi’nin türbesi ve cami vardır. Türbenin sandukasının uzunluğu 8,5 metredir. Yanı başında Battal Gazi’nin aşkı olduğu söylenen Elenora’nın sandukası vardır. Külliyede Ayni Ana, Çoban Baba ve Ümmühan Hatun türbeleri de bulunmaktadır. Külliye en son halini Osmanlı zamanında yapılan tadilatla almıştır. 1511 ile 1517 yıllarında külliyeye Bektaşi tekkesi, medrese, aşevi, fırın ve soğuk hava deposu eklenmiştir. Külliye ziyaretinden sonra Seyitgazi araba kiralama firmasından araçla Sultan ŞücaettinDergahı’na geçilir. 

Sultan ŞücaettinDergahı Nerededir Tarihi Nedir?

Merkeze 7 km mesafedeki Arslanbeyli Köyü’nde bulunan dergah günümüze kadar işlevini sürdürmüştür. Külliye ile aynı dönemde yapılmış olduğu düşünülmektedir. 1515’te Osmanlı tarafından onarılmıştır. Cem evinden aşevine kadar bütün bölümleri günümüze kadar güzelce korunmuştur. Kalenderi dervişi, on iki imamların sekizincisi olan İmam Rıza’nın torunu olduğu kabul edilen Sultan Şücaettin Veli’nin adı verilmiştir. 

Üryan Baba Tekkesi Nerededir Tarihi Nedir?

İlçe merkezine 6 km uzaklıkta bulunan tekkeye eskişehir araç kiralama hizmetlerinden kiralanan araçla daha kolay ulaşılır. Yazıdere köyünde bulunan tekkenin türbesi ve meydan evi günümüze kadar ulaşmıştır. Kalenderi dervişi Üryan Baba tarafından kurulan tekkenin diğer bölümleri yıkılmıştır. 17.yy’da Bektaşilere geçmiştir. 1517’de yapımı bitirilmiştir. Duvarlar kalem işleriyle süslenmiştir. Tekke çok bakımsız kalmıştır. Etrafında tarihi bir mezarlık bulunmaktadır. 

Arap Tekke Türbesi Nerededir Tarihi Nedir?

Arap Tekke Türbesi, Doğançayır beldesinde bulunmaktadır. Eski adı Arapören beldesinin yeni adı Doğançayır’dır. Kırkkız Dağları eteklerinde kurulmuştur. Belde Eskişehir civarlarındaki en büyük Alevi- Bektaşi yerleşim yeridir. Beldede bulunan tek bir tane yapı vardır. O da Arap Tekke Türbesi’dir. Beldeye 6 km uzaklıkta Battal Gazinin komutanlarından Melik Gazi"nin türbesi bulunur. Seyitgazi rent a car hizmetleri ile gidilirse Melik Gazi türbesi de ziyaret edilebilir. 
seyitgazi-oto-kiralama.png