Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Kupon Kullan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Sivrihisar Araç Kiralama - Sivrihisar Rent A Car | Gezgin 7/24

Sivrihisar Gezilecek Yerler

Yunus Emre, Nasrettin Hoca, Aziz Mahmut Hüdai, Hızır Bey gibi tarihimizde ve kültürümüzde önemli yere sahip birçok yüce şahsiyetin Sivrihisar’dan çıktığı söylenmektedir. Bulunduğu bölgenin turizm merkezi olmaya aday kentidir. Zamanında ana tanrıça olarak kabul edilmiş Kibele’nin baş tapınma merkezi Pessinusi mizahıyla dünyaya ün salmış Nasrettin Hoca’nın doğduğu ev, değişik türlerde kuşa ev sahipliği yapan Balıkadam Kuş Cenneti ve daha birçok Sivrihisar gezilecek yerler ilçeyi popüler yapmaktadır. 

Yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilmektedir. Çeşitli tur şirketleri düzenledikleri gezilere ilçeyi yerleştirmektedir. Sivrihisar araç kiralama hizmetlerinden kiralanan araçlar geziyi daha konforlu ve rahat kılacaktır. 

Sivrihisar Nerededir? Nerenin İlçesidir?

1926’ya kadar Ankara’nın ilçesi olan şehir sonrasında Eskişehir’e bağlanmış olan Sivrihisar Ankara’ya 120 km, Eskişehir’e 90 km uzaklıktadır. Eskişehir’in en büyük ilçesidir. İzmir, Ankara, İstanbul gibi büyük illerin yolu üzerinde yer almaktadır. Eskişehir terminalinden kalkan birçok şehirlerarası otobüsleri ilçeden geçmektedir. Bundan dolayı ulaşım çok rahattır. 

Sivrihisar Geçim Kaynakları

İlçede büyük sanayi kuruluşu bulunmamaktadır. Küçük sanayi kuruluşları vardır. El sanatları pazarı ekonomide yer almaktadır. Yöre halkı geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlamaktadır. Halkın %80 kadarı tarım ve hayvancılıkla uğraşır. Geriye kalan %20’lik kesim ise el sanatları ve küçük sanayi işiyla uğraşmaktadır. Sebzeciliğin daha iyi olması için çalışmalar yapılmaktadır. En fazla çeşitli hububatlar ve şeker pancarı üretilmektedir. Turizm kentin ekonomisinde etkilidir. Sivrihisar kurumsal araç kiralama firmaları çok sayıda olmasa da ihtiyaca cevap verecek yeterliliktedir. 
sivrihisar-araba-kiralama.png
Sivrihisar Tarihi Geçmişi

Bölgenin ilk yerleşimcilerinin Frigler olduğu tahmin edilmektedir. Pessinus (Ballıhisar), Frig kralı Midas tarafından kurulmuştur. MÖ 1 ile MS 15.yy arasında Roma ve Bizans hakimiyeti yaşanmıştır. Bizans ve Roma imparatorluğu hakimiyetinde iken yöre askeri ve ticari önemini korumuştur. Bölgenin bu dönemdeki adı Spaleia ‘dır. Selçuklular toprakları 1074’de ele geçirir. Spaleia adı Karahisar olarak değiştirilir. Kentin değişimi adına yeni yapılar inşa edilir. 1308’de Anadolu Selçuklu Devleti yıkılınca topraklar İlhanlı’lara geçer. Bağımsızlıklarını ilan eden Germiyanoğulları beyliğinin sınırlarında kalmış olan bölge Sultan 1. Murada zamanında Ankara’ya bağlı merkez kazadır. 1915’de Eskişehir’e bağlanır. 

Sivrihisar Ne Yenir?

Tarihinde çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yaptığından mutfağı zengindir. Sivrihisar ucuz araç kiralama hizmetleri kullanılarak merkezde ve köylerdeki restoran ve lokantalara ulaşım sağlanarak yörenin lezzetleri tadılabilir. eskişehir oto kiralama Menülerinde yöresel lezzetleri yer veren restoranlarda Çeşmi Cihan, bamya çorbası, güveç, dolma, baklava, un helvası ve höşmerimin mutlaka tadına bakılmalıdır. Özellikle Çeşmi Cihan tadılmadan dönülmemelidir.

Pessinus Antik Kenti Nerededir Tarihi Nedir?

Frigya ‘nın en önemli ticaret merkezi olan Pessinus Antik Kenti’nden geriye kalan kalıntılar ilçe merkezine 13 km uzaklıkta bulunmaktadır. Antik kentin tarihinin Hititlere dayandığı tahmin edilmektedir. Hititler, Frigler, Romalılar ve Bizanslılar zamanına kullanıldığından antik kentte değişik yapılar bulunmaktadır. Eskişehir Sivrihisar araç kiralama firmalarından kiralanan araçlarla Ballıhisar Köyü yakınlarındaki antik kente daha kolay ulaşım sağlanır. Böylece daha uzun süre içinde Büyük Kibele Tapınağının, agora, tiyatro, nekropol kalıntılarını inceleme fırsatı elde edilir. Tapınaktaki gök taşının Ana Tanrıça Kibele’yi temsil ettiği söylenmektedir. 
sivrihisar-araç-kiralama.png
Zaimağa Konağı Nerededir Tarihi Nedir?

İlçe merkezinde yer alan Zaimağa Konağı 1902 yılında inşa edilmiştir. Bakanlar kurulunun Ankara dışında ilk toplandığı nadir yer olduğu için büyük öneme sahiptir. Yapı iki katlıdır. Günümüzde kültür evi ve müze olarak kullanılmaktadır.

Saat Kulesi Nerededir Tarihi Nedir?

İlçe merkezinde bulunan saat kulesi Sivrihisar’ın simgelerinden biridir. 1899 yılında zamanın kaymakamı Mahmut Bey ve Belediye Başkanı Hacı Mehmet Efendi tarafından inşa ettirilmiştir. Yüksekçe bir kayanın üzerindedir. Kentin nerdeyse her yerinden rahatlıkla görülmektedir. Kulenin uzunluğu 12 metredir. Sivrihisar araba kiralama hizmetleriyle saat kulesi ziyaretinden sonra Nasrettin Hoca Evi’ne geçilebilir. 

Nasreddin Hoca Evi Nerededir Tarihi Nedir?

Ünlü mizah ustası ve fikir insanı Nasrettin Hoca’nın nerede doğduğuna dair farklı rivayetler vardır. Ülkemizdeki bazı iller değerli insanın kendi sınırlarında dünyaya geldiğini söyleyerek övünmektedir. Çoğunluğun görüşüne göre Nasrettin Hoca 1208 yılında Sivrihisar ilçenin Hortu köyünde dünyaya gelmiştir. Hortu Köyü ilçe merkezine 26 km uzaklıkta bulunduğundan daha kolay ulaşım sağlayabilmek için Sivrihisar oto kiralama firmalarından araba kiralayarak yola çıkmak doğru olacaktır. Kültür ve Turizm Bakanlığı temsili olması amacıyla köye Nasreddin Hoca evi yaptırmıştır. Her yıl binlerce insan tarafından ziyaret edilen evde tarihi ve kültürel öğeler sergilenmektedir.

Ulu Camii Nerededir Tarihi Nedir?

İlçe merkezinde yer alan Ulu Cami’nin kitabesinde 1231 ile 1232 yılları arasında inşa edildiği yazmaktadır. Selçuklu Dönemi eseridir. 67 tane ahşap direğe sahip olan cami 2013 yılında restorasyona alınmıştır. 2015 yılında ibadete açılmıştır. 67 ağaç sütunundan dolayı 67 Ağaç Sütunlu Ulu Camii olarak bilinmektedir. Anadolu’nun en büyük ahşap direkli camilerinin nadir örneklerinden olan yapı UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi"ne alınmıştır. Eskihisar oto kiralama hizmetlerinin sunduğu imkanlar kullanılarak ilçe merkezinden Balıkdamı Kuş Cenneti’ne ulaşım sağlanabilir.  
sivrihisar-oto-kiralama.png
Balıkdamı Kuş Cenneti Nerededir Tarihi Nedir?

Ertuğrul Köyü yakınlarında bulunan sulak bir alan vardır. Bu alan Türkiye’nin en büyük sulak alanlarından biri olan Balıkdamı Kuş Cenneti’dir. Sakarya Nehrinin oluşturduğu taşkın alanlardan biridir. Taşkın alan kurutulmadan günümüze kadar ulaşmıştır. Mevsimsel gölcüklerin oluştuğu alanda sazlıklar, sulak çayırlar ve su basar söğüt toplulukları vardır. Sazlık alanda 10 binden fazla su kuşunun yaşadığı tespit edilmiştir. Bahar aylarında göçmen kuşların konaklama yeridir. İlçedeki diğer turistik alanları daha rahat gezmek için Sivrihisar rent a car firmalarından araba kiralamanızı tavsiye ederiz.