Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Kupon Kullan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Araban Araç Kiralama - Araban Rent A Car | Gezgin 7/24

Araban Gezilecek Yerler

Türkiye’nin tarihi ve kültürel yapıları bakımından en zengin bölgeleri arasında Güneydoğu Anadolu Bölgesi yer almaktadır. Yurdun çeşitli bölgelerinden kişiler gezip görme amacıyla bu bölgeyi ziyaret etmektedir. Yurt dışından da turistlerin bölgeyi gezmek için sık sık ziyaret ettiği bilinmektedir. Güneydoğu Anadolu Bölgesinde birçok il içerisinde tarihi ve doğal güzellikler bulunmaktadır. Bu iller arasında Mardin, Şanlıurfa ve Gaziantep gibi iller bulunmaktadır. Araban ilçesi de Gaziantep iline bağlı ve çeşitli tarihi yapıların bulunduğu ilçelerimiz arasındadır. Araban gezilecek yerler için farklı ulaşım yolları bulunmaktadır.

İlçenin tarihi özellikleri bulunmaktadır. Çok eski yıllardan beri yerleşim merkezi olarak kullanılan bölgede çeşitli kültürlere ait kalıntılar bulunmaktadır. İlçe içerisinde çeşitli mezar kalıntıları ve yapılar da bulunmaktadır. Bölgenin mimari yapısı da görülmesi gereken özellikleri arasındadır. Bölge yılın her gününde rahatlıkla gezilebilmektedir. Birçok hizmetin üst düzeyde verildiği ilçenin ulaşım alt yapısı da gelişmiştir. Türkiye’nin birçok bölgesinde çeşitli karayollarını kullanarak Araban ilçesine ulaşım sağlamak mümkündür. Toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlanabildiği gibi Araban araç kiralama faaliyetlerinden yararlanarak araç kiralamak da mümkündür.

Araban Nerededir? Nerenin İlçesidir? 

Araban ilçesi, Gaziantep iline bağlı olan ilçeler arasındadır. Bölge Gaziantep merkezinin kuzeydoğu kısmında yer almaktadır. Bu bölgede bulunan Araban Ovası’nın ismini alan ilçe çeşitli karayollarının da üzerinde bulunmaktadır. Besni ile Adıyaman karayolunun üzerinde bulunan ilçenin il merkezine olan uzaklığı yaklaşık 70 kilometredir. Çevresinde Karadağ ve Yavuzeli ilçesi bulunmaktadır.  Güneydoğu ile İç Anadolu Bölgelerini bağlayan karayolu üzerinde bulunması sebebiyle işlek bir merkezde yer almaktadır. İlçede çeşitli Araban rent a car hizmetleri verilmektedir.
araban-araba-kiralama.png
Araban ilçesinin Şanlıurfa ilinin çeşitli ilçelerine de sınırı bulunmaktadır. Şanlıurfa ilinin Halfeti içesine ve Kahramanmaraş ilinin Pazarcık ilçesine yakın konumda bulunan Araban 542 kilometre kare alan üzerine kurulmuştur. Son nüfus sayımında nüfusunun 32 bin civarı olduğu belirlenmiştir. İlçenin höyük görünümlü Araban Kalesi ile ünlü olduğu söylenebilir. İlçeye bağlı olan çeşitli beldeler ve köyler bulunmaktadır. İlçenin çeşitli bölgelerini Araban araba kiralama ile araç kiralayarak gezmek mümkündür.

Araban Geçim Kaynakları

Güneydoğu Bölgesinin önemli ilçelerinden olan Araban ilçesinin çeşitli geçim kaynakları bulunmaktadır. İlçe kalabalık nüfuslu ilçeler arasında yer almaktadır. İlçe içerisinde bulunan çeşitli türbe ve dini yapılar inanç turizmi açısından ilçenin yoğunluk kazanmasını sağlamaktadır. Bu sayede çeşitli dükkan ve esnaflar geçimini sağlamaktadır. Turizm dışında tarım ve hayvancılık faaliyetleri yapılmaktadır. İlçede karpuz, buğday ve nohut yetiştiriciliği ve ticareti yapılmaktadır. İlçede verilen hizmet faaliyetleri arasında Araban oto kiralama faaliyetleri de bulunmaktadır.

 

Araban Kalesi Tarihi 

Araban ilçesinde 35 metre yüksekliğe sahip bir höyük bulunmaktadır. Bu höyük üzerine inşa edilen Araban Kalesi ilçenin en önemli tarihi yapıları arasındadır. İlçeyi yerleşim merkezi olarak kullanan birçok medeniyet bu kaleyi de kullanmıştır. Kale ve çevresinde çeşitli kültürlere ait izler bulunmaktadır. Kalenin bulunduğu bölgede cami ve medrese kalıntılarının da bulunduğu bilinmektedir.

Araban Septimus Severus Köprüsü

Gümüşpınar köyü sınırları içerisinde bulunan ve Araban ilçesinin gezilecek yerleri arasında bulunan köprü, tarihi yapılar arasındadır. Köprünün Roma İmparatoru olan Septimus tarafından yapıldığı bilinmektedir. Bu nedenle bu ismi alan köprünün kırık ve harabe yapıda olduğu bilinmelidir. 120 metre uzunlukta ve 30 metre yükseklikteki köprüyü gezip görmek için Araban kiralık araç hizmetlerinden yararlanmak mümkündür.
 araban-arac-kiralama.png
Araban Anıt Mezarlar

Anıt mezarlar açısından oldukça geniş bir bölge olan Güneydoğu Bölgesi, çeşitli kültürlere ait mezarlara ev sahipliği yapmaktadır. Araban ilçe merkezine bağlı köylerde yer alan ve Romalılara ait olduğu bilinen anıt mezarlar da tarih açısından önemlidir. Roma döneminde yaşayan önemli insanlara ait mezarlar, ilçenin gezip görülecek yerleri arasında yer almaktadır.

Araban Konaklama ve Ulaşım Hizmetleri

Çeşitli tarihi yapılarıyla turistik alanlar arasında bulunan Araban ilçesi bu özelliği nedeniyle önemli olan ilçeler arasındadır. İlçenin sık sık ziyaretçi ağırlaması sebebiyle çeşitli hizmetlerde gelişme gösterdiği bilinmektedir. Konaklama ve ulaşım faaliyetlerinin geliştiği ilçede esnaf ve lokantalar da bulunmaktadır. Bölgeye özgün lezzetlerin tadılabileceği lokantalar ilçenin çeşitli bölgelerinde yer almaktadır. Bölgeye iş amaçlı giden kişiler için konaklama faaliyetleri ve Araban kurumsal araç kiralama hizmetleri verilmektedir.
araban-oto-kiralama.png
İlçenin farklı bölgelerinde otel ve pansiyonlar bulunmaktadır. İlçeyi gezmek amacıyla gelen turistlere yönelik hizmet veren kaliteli oteller bulunmaktadır. Bu sayede hem konaklama yapıp hem de gezmek mümkün olmaktadır. İlçe çeşitli merkezler ile olan bağlantısı açısından da önemlidir. İşlek bir karayolu üzerinde bulunması sebebiyle yol üzeri konaklama merkezi olarak da kullanılmaktadır. İlçe de verilen gaziantep oto kiralama hizmetleri ile araç kiralamak da mümkündür.

Araban Gezi Turu Nasıl Gerçekleştirilir?

Gezilecek birçok yeri bulunan Araban ilçesine gezi turu yapmak isteyen kişiler, çeşitli hizmetlerden yararlanabilmektedir. Merkezi konumda yer alması nedeniyle ulaşım faaliyetlerinin gelişmiş olduğu ilçeye çeşitli otobüs faaliyetleri düzenlemektedir. İlçeye ulaşım toplu taşıma araçları ile de sağlanmaktadır. Gaziantep Araban araç kiralama ile araba kiralayarak ilçenin tüm bölgelerini rahat bir şekilde gezmek mümkündür.