Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 24.09 - 10:00
Teslim Tarihi 29.09 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Karkamış Araç Kiralama - Karkamış Rent A Car | Gezgin 7/24

Karkamış Gezi Turu

Karkamış ismini duyunca akıllara Suriye gelmektedir. Suriye ile sınır komşumuz olan bu ilçemizin büyük bir önemi vardır. Aslında bu tarih kokan ilçemizde zamanında büyük anlaşmalara imza atılmıştır. Televizyonda ve haberlerde bu ilçemizin adını sıklıkla duyduğunuzu tahmin edebiliyorum. Özellikle operasyonlar sırasında, ülkemizi korumak ve bize düşman olan ülkelerle mücadele etmek için Karkamış’ ta birçok olaylar yaşanmaktadır. Karkamış Suriye ile aramızda bir köprüdür de diyebiliriz.

Güney Doğu Anadolu gezi turu içerisine Karkamış’a yer vermeniz gerekmektedir. Tarihteki ilk anlaşma olarak bilinen Kadeş Anlaşması burada yapılmıştır. Karkamış gezilecek yerler bakımından buram buram tarih kokmaktadır. Bu ilçeye ulaşmak için önce Gaziantep il merkezine gelmeniz gerekmektedir. İl merkezine karayolu ya da havayolu ile ulaşabilirsiniz.

Gaziantep Oğuzeli Havaalanına gelerek, buradan kalkan toplu taşıma araçlarına binebilirsiniz. Karkamış’ a geldiğinizde tarihi yerleri gezmek için Karkamış rent a car firmalarından faydalanabilirsiniz. Karkamış araç kiralama konusunda size yardımcı olacaktır ve böylelikle tarihi gezinizi rahatlıkla yapacaksınız.

Karkamış Nerededir? Nerenin İlçesidir?

Karkamış, Güney Doğu Anadolu Bölgemizdeki Gaziantep ilimizin küçük bir ilçesidir. 1990 yılı öncesinde Nizip ilçesine bağlı bir bucak konumundaydı. Daha sonra ilçe olmuştur. Nüfusu 10.000dir. Gaziantep’e uzaklığı 75 km’dir. Doğuda Şanlıurfa Birecik ilçesi ve Fırat nehri, batıda Gaziantep Oğuzeli ilçesi, kuzeyde Gaziantep Nizip, güneyde Suriye sınırı ile komşudur. Suriye’nin Cerablus kenti, Karkamış’ın güneyde kalan komşusudur.
karkamış-araba-kiralama.png
Suriye ile sınır komşusu olması nedeniyle, ilçe büyük bir önem taşımaktadır. Türkiye’den TSK tarafından yapılan operasyonlarda Karkamış’tan tanklar hedef atışları yapmışlardır. Hatta vatandaşların can güvenliği açısından ilçenin boşaltılması gerektiği bile gündeme gelmiş bir olaydır. PKK ve IŞID operasyonları buradan yapılmaktadır.

Fırat nehrinin yanında olan ilçede tarım yapılmakta olup, toprakları elverişlidir.Sanayi yönünden az gelişmişlik göstermektedir. Tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Sanırım Gılgamış Destanını bilmeyen yoktur. İçeriğini hatırlayamasak da ismini mutlaka hatırlıyoruzdur. Bu destanda adı geçen kralın Fırat nehri yakınındaki antik kentte yaşamış olduğu söylenmektedir. İlçenin adı Gılgamış destanından esinlenerek verilmiştir. Gılgamış Karkamış olarak değiştirilmiştir.

Karkamış Gezilecek Yerler

Karkamış’ta farklı uygarlıklar yaşadığı için farklı kültürlere de ev sahipliği yapmış bir yerdir. Siz de bu kültürlerin yaşandığı yerleri ziyaret edebilirsiniz. İlçe küçük bir yer olsa da, rahat hareket edebilmek ve birçok yeri ziyaret edebilmek için Karkamış oto kiralama gideceğiniz yerlerde büyük kolaylık sağlayacaktır. Gezi programınızda şuralara gitmenizi öneririz:

Karkamış Antik Kenti

Antik kent, ilçenin güneyinde bulunmaktadır. Karkamış’ a 1 kilometre uzaklıktadır. Bir kısmı da Suriye’dedir. M.Ö 1700 yıllarında yaşamış olan Hitit İmparatorluğu’ndan bu yana pek çok medeniyetler de burada yaşamıştır. Hitit İmparatorluğu’nun yıkılmasından sonra Asur sınırlarına katılmıştır. Hal böyle olunca, burada Hitit ve Asur medeniyetlerine ait birçok tarihi eserler bulunmaktadır. gaziantep oto kiralama Bu eserler korunmak amaçlı Ankara Anadolu Müzesi’ne götürülmüştür. Burada sergilenmeye devam edilmektedir.  

Karkamış Antik Kenti Suriye sınırında olduğu için arazi mayınla döşenmiştir. Burası askeri bir bölgedir. Bu mayınların temizlenmesi gerekmektedir. O yüzden ziyaret edilememektedir. Ziyaret etmek için Genelkurmay Başkanlığından izin almak gerekmektedir. Mayınlar temizlendikten sonra yerli ve yabancı birçok turistin akınına uğrayacak bir yerdir. Çünkü tarih kokan bu yerlerin herkesin görmesi gerekmektedir.
karkamış-araç-kiralama.png
Karkamış Antik Kenti üç farklı bölümden meydana gelmiştir. Şehrin genel mimarisi ise dikdörtgen şeklindedir. Hitit ve Asur tarzında yapıldığı görülen yapılar, kabartmalar ile kaplanmıştır. Kabartmaların çoğu Hitit dönemine aittir. Kabartmalarda asker ve hayvan tasvirleri yer almaktadır.

Karkamış Tren Garı

Karkamış’a geldiğinizde, mutlaka görmeniz gereken tarihi bir yer de tren garıdır. Türkiye ile Suriye arasında yer alan önemli bir geçit noktasıdır. Buradan birçok asker uğurlanmış, birçok insan karşılanmıştır. Tarihi garı görmenizi öneririz. Tren garına gitmek için Karkamış araç kiralama şirketlerinden bir araç temin edebilirsiniz. Geldiğiniz şehir bu ilçeye uzak kalıyorsa arabasız olarak karayolu ya da havayolu ile şehir merkezine gelmeniz, sonra ilçeye ulaşmanız akıllıca olacaktır. Araba kullanmak uzun yollarda insanı yorar. Dikkatiniz bir noktadan sonra azalır. Gezdiğiniz yerlerde yorgun düşebilirsiniz. Gaziantep Karkamış araç kiralama konusuna hassasiyetli yaklaşmaktadır.

Karkamış’taki Doğa Manzaralı Yerler

İlçenin tarihi yerlerinden başka doğa güzelliklerine sahip yerleri de vardır. Karkamış Sulak Alanı bunlardan bir tanesidir. Burada bazı su hayvanları koruma altına alınmıştır. Bunlar; balık, kaplumbağa, farklı türde sürüngenler, nesli tükenmekte olan kuş türleridir. Burada zengin hayvan çeşitliliği ve bitki çeşitleri korunmaya çalışılmaktadır. Ayrıca burada mesire yerleri, yürüyüş yerleri, bisiklet sporu ve su sporları yapılmaktadır. 

Karkamış’a yaz ve sonbahar zamanında giderseniz, Turizm ve Fıstık Festivali’ ne de katılabilirsiniz. Festival boyunca çeşitli etkinlikler ve konserler olmaktadır. İlçenin tanıtımı yapılmaktadır. Güzel vakit geçirebileceğiniz bir atmosfere sahiptir.
karkamış-oto-kiralama.png
 

Karkamış’ın Neyi Meşhurdur? Ne Yiyebilirsiniz?

Çarşısında bakırdan yapılmış birçok hediyelik eşya ile karşılaşırsınız. İsterseniz yörenin tarzını yansıtan bu bakır işçiliklerinden satın alabilirsiniz.

Tadına bakmanızı önerdiğimiz bazı yöresel yiyecekler de vardır. Bunlar: Cevizli kadayıf, kaymaklı kadayıf, hurma tatlısı, tarçın çayı, Antep fıstıklı kurabiyesidir.

Karkamış Gezilecek Yerlerde Kolaylık

Hem tarih kokan, hem de temiz havasıyla gezi yapabileceğiniz Karkamış’a gelmeniz ve gitmeniz araç kiralamayla zahmetsiz olacaktır. Özel aracınıza benzin parası ödemeyeceksiniz, fazla kilometre ile aracınız eskimeyecek ve araç kullanırken yorulmayacaksınız. Araç kiralamak masraflı diye düşünmeyin. Gaziantep araç kiralama şirketlerinin de olduğunu unutmayın. Kurumsal bir yerde görev yapıyorsanız Karkamış kurumsal araç kiralama şirketleri sayesinde ekonomik bir tatil yapabilirsiniz.