Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Kupon Kullan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Nizip Araç Kiralama - Nizip Rent A Car | Gezgin 7/24

Gaziantep Nizip Tanıtımı

Gaziantep’in ilçelerinden biri olan Nizip il merkezine 50 km kadar uzaklıkta bulunmaktadır. Antep’in doğuya açılan yüzü olan Nizip Zeugma Antik Kenti’nin bulunduğu ilçedir. Bundan dolayı sık sık ziyaretçileri bulunmaktadır. Nizip kuzeyinde Yavuzeli, batısında Şehitkamil ve Oğuzeli güneyinde Karkamış ve doğusunda Birecik ile komşudur. 

Nizip 140 bin civarında nüfusu ile Antep’in büyük ilçelerinden biridir. Gaziantep’in bölgedeki sanayi şehri olarak öne çıkmasıyla Nizip’te de birtakım küçük ölçekli sanayi işletmeleri bulunmaktadır. Sanayi işletmeleri ile birlikte Nizip halkının geçim kaynakları arasında tarım ve hayvancılık da bulunmaktadır. Özellikle çok meşhur olan Antep fıstığı, zeytin, mercimek, buğday ve arpa yoğun olarak ekilmektedir. Bununla birlikte büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği de yapılmaktadır. 

Ülkemizin genel geçim kaynakları olan tarım ve hayvancılıkla sanayi işletmelerinin buluştuğu bir nokta olan Nizip için en önemli özellik ise Zeugma Antik kentine sahip olmasıdır. Ayrıca bununla birlikte doğal alanları da ziyaretçiler için gezi planlarında yer almaktadır. Nizip araç kiralama hizmetlerinden faydalanarak gezinizi daha verimli geçirmeniz mümkün olmaktadır.
nizip-araba-kiralama.png
Nizip Gezilecek Yerler

Sadece ülkemizde değil batıda ve dünyada da bilinen ve büyük ilgi göre Zeugma Antik Kentine ev sahipliği yapan Nizip birçok gezilecek yere sahiptir. Bu kapsamda;

  • Zeugma Antik Kenti
  • Rum Kalesi
  • Belkıs Höyükleri
  • Fevkani Kilisesi başta olmak üzere Nizip gezilecek yerler listesi oldukça kabarıktır. 

M.Ö 3000 yıllarına kadar uzanan tarihi ile birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Nizip tarihi eserler anlamında önemli bir yer tutmaktadır. Dünya arkeoloji tarihinde önemli yer tutan Zeugma Antik Kentinin Nizip sınırlarında bulunması ve oldukça geniş bir içeriğe sahip olan bu kent dahi gezi için günlerce vaktinizi alabilir. Bununla birlikte Nizip gezisi için Nizip rent a car firmalarından destek alabilirsiniz. 

Nizip Zeugma Antik Kenti

Fırat Nehri kenarında bulunan Belkıs Köyü stratejik konumu ve önemi nedeniyle tarih boyunca etkili bir yer olarak değerlendirilmiştir. Roma İmparatorluğundan Büyük İskender’e Bizans’tan Osmanlı Devleti’ne birçok farklı devlet ve kültüre ev sahipliği yapan Belkıs Köyü Zeugma Antik Kentinin de bulunduğu bölgedir. Bölgenin önemi dolayısıyla yerleşim yeri olarak kullanılması ve Büyük İskender’in komutanlarından Nikator tarafından Zeugma olarak adlandırılmasıyla dünyaya mal olmuştur.

İçerisinde onlarca tarihi eseri, mozaik heykelleri ve birçok detayı barındıran kent 20 bin dönüm arazi üzerine inşa edilmiştir. Zeugma’nın sembolü olan Çingene Kız mozaiği ise beğeniyle karşılanan eserlerin başında gelmektedir. Bu önemli yere ait eserleri görmek için ülkemizin dört bir yanından olduğu gibi yurt dışından da ziyaretçiler gelmektedir. Nizip ilçesinin ve Antep’in dünya çapında bilinen ve tanıtım yüzü olan bu antik kentine Nizip kurumsal araç kiralama firmalarından hizmet alarak ulaşmanız daha kolay olacaktır. Böylece faturanızı firmanıza beyan edebilirsiniz.

nizip-araç-kiralama.png
Nizip Rum Kalesi

Ülkemizde sık olarak kalelere rastlanmaktadır. Eski dönemlerde şehirlerin korunması için önemli ihtiyaçlardan biri olan kaleler sıklıkla inşa edilmiştir. Ancak Rum Kalesi klasik kale anlayışlarının dışında bir anlayışla ortaya konulmuştur. Rum Kalesi Fırat Nehri ile Merzimen Çayının birleştiği noktada kayaların üzerine kurulmuştur. Kalenin güvenlik işleminin yanı sıra çok estetik bir görüntüsü ve manzarası bulunmaktadır. Üç tarafı baraj gölü ile çevrili olan Rum Kalesi ziyareti için Nizip oto kiralama firmalarından faydalanabilirsiniz. 

Nizip Höyükleri Tarihi

Nizip Fırat Nehri kenarında stratejik bir bölge olmasından dolayı tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Yapılan kazılarda anlaşıldığı üzere bu stratejik bölge içinde sürekli savaşlar ve güç mücadeleleri yapılmıştır. Höyükler bu sürecin en canlı kanıtı olarak gösterilmektedir. Bu anlamda Belkıs Höyükleri ve Horum Höyükleri öne çıkmaktadır. Nizip Höyükleri gezisi için Nizip kiralık araç firmalarını kullanmanız tavsiye edilmektedir. 

Nizip Fevkani Kilisesi

Nizip Fevkani Mahallesinde bulunan bu kilisenin tarihi oldukça eskilere dayanmaktadır. Bundan dolayı kilise hakkında kesin bilgi bulunmamakla birlikte M.Ö 4. Yüzyılda Bizans tarafından yapıldığı tahmin edilmektedir. Ülkemizdeki en eski kiliselerden olan Fevkani Kilisesi’nin 1800’lü yıllarda cami olarak da kullanıldığı bilinmektedir. 2011 yılında restorasyonu yapılan kilise şuanda kullanılmamaktadır. Fevkani Kilisesi’ni görmek isteyenler Nizip araba kiralama firmalarından destek alabilirler. 
nizip-oto-kiralama.png
Nizip Gezi Planı

Görüleceği üzere Fırat Nehri kıyasında son derece stratejik bir bölgede bulunan Nizip tarih boyunca önemli bir merkez olmuştur. Bununla birlikte Zeugma Kenti bölgenin önemini göstermektedir. Özellikle tarihe ışık tutan yapılarıyla tarih severlerin ilgisini çeken Nizip gezi için sıklıkla tercih edilmektedir. Zeugma Antik Kenti ile başlayan gezi planlarında Nizip’in farklı güzellikleri de ziyaret edilmektedir. Gaziantep Nizip araç kiralama ile geziler daha kolay gerçekleştirilmektedir. 

Nizip Ucuz Araç Kiralama

Görüleceği üzere dünyaca ilgiyle takip edilen Zeugma Antik Kenti başta olmak üzere birçok tarihi esere ve yapıya sahip olan Nizip gezi planlarında yer alan önemli bir ilçe olmaktadır. Yoğun ziyaretçi trafiği ve geziler için sağlanan araç kiralama hizmetleri de ilçede gelişmiştir. gaziantep oto kiralama firmaları tarafından sağlanan hizmetlerle gezilerin daha verimli gerçekleştirilerek daha fazla yer görülmesi sağlanmaktadır.