Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Kupon Kullan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Şahinbey Araç Kiralama - Şahinbey Rent A Car | Gezgin 7/24

Şahinbey İlçe Tanıtımı

Gaziantep’in merkez ilçelerinden biri olan Şahinbey bölge için birçok anlamda öne çıkan ilçe olmaktadır. 906 bin nüfusu ile ülkemizin en büyük 3. İlçesi konumunda olan Şahinbey adını Milli Mücadele dönemindeki bir kahramandan almıştır. Milli Mücadele döneminde Antep’e girmek isteyen Fransız işgal güçlerine karşı mücadele veren ve bir kahramanlık örneği gösteren Şahinbey’in adı ilçeye verilmiştir. 

Şahinbey konum olarak kuzeyinde Şehitkamil doğusunda Islahiye ve Nurdağı, güneyinde Kilis doğusunda ise Oğuzeli ile komşudur. Yüz ölücümü olarak da Antep’in büyük ilçelerinden biri olmaktadır. Halkın geçim kaynakları ise küçük atölyelere dayalı sanayi tesisleri olmaktadır. Şahinbey’deki sanayi tesisleri gıda, dokuma ve temizlik atölyelerinden oluşmaktadır. Ayrıca merkez ilçe olmasının ekonomisine önemli etkileri bulunmaktadır.

Tarihi de oldukça eskilere dayanan Şahinbey Hititlerden günümüze kadar birçok farklı kültüre ev sahipliği yapmıştır. İpek Yolu üzerinde bulunan Şahinbey farklı kültürlerin de geçiş noktası olmuştur. Bundan dolayı farklı kültürlere ait oldukça zengin tarihi eser çeşitliliğine sahiptir. Çok sayıda görülmesi gereken eser ve güzellikler olduğu için Şahinbey araç kiralama firmaları hizmetlerinden faydalanarak bölgede gezi planları oluşturabilirsiniz. 

Şahinbey Gezilecek Yerler

Hititlerden başlayarak Roma, Bizans İslam ve Türk medeniyetleri gibi oldukça farklı kültürleri barındıran Şahinbey bunun sonucu olarak birçok gezilip görülecek yeri bünyesinde bulundurmaktadır. Şahinbey gezilecek yerler listesi;
şahinbey-araba-kiralama.png

  • Gaziantep Kalesi Tarihi
  • Tarihi Zincirli Bedesten
  • Milli Mücadele Müzesi
  • Gaziantep Arkeoloji Müzesi
  • Gaziantep Burç Ormanları
  • Zeugma Antik Kenti
  • Yeşilvadi Parkı
  • Gaziantep Hayvanat Bahçesi başta olmak üzere birçok tarihi eser ve doğal güzelliklerden oluşmaktadır. 

Gaziantep Kalesi Tarihi

Şahinbey sınırlarında bulunan ve bölgedeki en büyük kalelerden bir olan yüzyıllar önce inşa edilen Gaziantep Kalesi bölgeye tepeden bir bakış avantajı da sağlıyor. Romalılara dayandırılmakla birlikte ne zaman ve kim tarafından yaptırıldığı hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Kanuni Sultan Süleyman döneminde restore edilmiştir. Ziyaretçilerin ilk duraklarından biri olmaktadır. Şahinbey rent a car firmalarından faydalanarak kaleye gelmek oldukça kolay olmaktadır. 

 

Tarihi Zincirli Bedesten

Günümüzde Gaziantep yöresine ait hediyelik eşyaların satıldığı Zincirli Bedestenin tarihi 18. yüzyıla dayanmaktadır. Tarihi süreçte farklı amaçlarla kullanılan bedestende günümüzde 80 adet dükkan bulunmaktadır. Zincirli Bedestenin iç yapısı, sütunları ve motifleri oldukça özgün olduğundan dikkatleri çekmektedir. Gaziantep gezinizden yakınlarınıza hediye götürmek için Şahinbey araba kiralama firmalarından destek alarak Zincirli Bedestene uğramalısınız. 

Milli Mücadele Müzesi

Oldukça farklı bir anlayışla oluşturulan Milli Mücadele Müzesi Gaziantep’in o dönemde gösterdiği direnişi ve duyguları anlatacak canlandırmaları da bulundurmaktadır. Müze girişinden başlayan kronolojik olarak süreci anlatan canlandırmalar oldukça etkileyicidir. Milli Mücadele dönemine ait eserleri de barındıran müze haftanın her günü 09.00 ve 18.00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilmektedir.  

şahinbey-oto-kiralama.png

Gaziantep Arkeoloji Müzesi

Alt paleolitik çağdan günümüze birçok tarihi eseri bünyesinde barındıran Gaziantep Arkeoloji Müzesi bu anlamda önemli bir örnek teşkil etmektedir. Tarihin çeşitli dönemlerine ait eserlerin yapılan kazılar ve satın alınmasıyla müzede sergilenmesi sağlanmaktadır. Binlerce yıl öncesinden günümüze birçok tarihi eserin sergilendiği müze koleksiyonu ile büyüleyici bir etki bırakmaktadır. Şahinbey oto kiralama firmalarından destek alarak müzeye ulaşım kolayca sağlanmaktadır. 

Gaziantep Burç Ormanları

350 hektarlık geniş alanıyla ziyaretçileri Gaziantep’in doğasıyla buluşturan Burç Ormanları bu anlamda doğal alanlar arasında öne çıkmaktadır. Ziyaretçilere piknik alanı sağlanan bu bölgede birçok doğa sporu da gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca içerisinde dünyanın en büyük hayvanat bahçelerinden birini bulundurmaktadır. Büyük olması sebebiyle Burç Ormanları ziyareti için Şahinbey kiralık araç hizmetlerinde faydalanılmasında yarar olacaktır. 

Gaziantep Hayvanat Bahçesi

Dünyanın en büyük 3. Hayvanat bahçesi olan burada deniz hayvanlarından kuşlara maymundan keçiye sürüngenlerden yırtıcı hayvanlara kadar yüzlerce çeşit hayvan bulunmaktadır. Gaziantep Hayvanat Bahçesi toplamda 325 tür ve 7100 adet hayvan ile oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Bundan dolayı kurumsal ziyaretler de gerçekleştirilmektedir. Büyük bir alana sahip olması ve merkezin dışında bulunması nedeniyle gaziantep oto kiralama firmalarından destek alarak fatura alabilirsiniz.

Şahinbey Yöresel Yemekleri

Gaziantep’in de içinde bulunduğu yöre ülkemizde yemek kültürü anlamında en fazla çeşitliliği ve lezzeti barındıran bölge olmaktadır. Merkez ilçe Şahinbey bu anlamda Antep katmeri, yuvalama, beyran, nohut dürüm, içli köfte ve patlıcan kebabı gibi birçok farklı yemek çeşidine sahiptir. Şahinbey ziyaretinizde bu yemekleri mutlaka tatmalısınız. 

Şahinbey Gezi Planı

Görüleceği üzere Şahinbey’de doğal güzelliklerden tarihi eserlere müzelerden geniş yemek kültürüne oldukça geniş bir gezi alanı bulunmaktadır. Büyük ziyaretçi akınları ile karşılaşan Şahinbey bu anlamda gezi planlarının daha organize ve verimli gerçekleştirilebilmesi için araç kiralama hizmetleri konusunda oldukça gelişmiştir. Gaziantep Şahinbey araç kiralama firmaları hizmetleriyle gezilerin daha verimli geçmesi sağlanmaktadır. 
şahinbey-rent-a-car.png

Şahinbey Ucuz Araç Kiralama

Şahinbey gezip görülmesi gereken yerlerin çeşitliliği ile öne çıkmaktadır. Antep yöresinin yemeklerinden tarihimizde önemli yer tutan kahramanlarına müzelerden tarihi yapılara kadar birçok önemli yerin gezilmesi için Şahinbey ucuz araç kiralama firmalarından destek alarak birkaç gününüzü ayırmanız gerekebilir. Ancak Şahinbey’de görecekleriniz ve tadacağınız lezzetler hesaba katıldığında oldukça keyifli bir gezi planı oluşturabilirsiniz.