Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 26.09 - 10:00
Teslim Tarihi 01.10 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Yavuzeli Araç Kiralama - Yavuzeli Rent A Car | Gezgin 7/24

Yavuzeli İlçesi Hakkında

Yavuzeli ilçesinin eski adı Cingife’dir. Gaziantep’in bir ilçesi olan Yavuzeli’nin bu Cingife ismi, efsanelere göre şehirde olan Ceneviz şehrinden gelmektedir. Yavuzeli’nin ne kadar eskiye dayandığı bilinmiyor. Yakın tarihte bilinen Yavuz Sultan Selim’in Mercibadık Seferindeyken burada konaklamasıdır. Bu konaklama sırasında halk Yavuz Sultan Selim’e çok misafirperver ve ilgili davranmıştır. Bundan memnun olan Sultan, ilçeye ‘Yavuz’un ili’ isminin verilmesini buyurmuştur. Cignife adı 1958 yılında kanunla ‘Yavuzeli’ olarak resmiyette değiştirilmiştir. Yavuzeli ilçesi Gaziantep il merkezine 38 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Yavuzeli araç kiralama hizmetleri ile Gaziantep merkezden veya Yavuzeli ilçesinden araç kiralayabilir, Yavuzeli’nin tarihi ve kültürel yerlerini doya doya gezme imkânı yakalanabilir. 

Yavuzeli Tarihi Rumkale

Antik kaynaklarda ismi ‘Hromgla’ olarak geçmektedir. Yavuzeli’nin en önemli tarihi değerlerinden biri olan Rumkale, Fırat nehrinin kıyısında, Nizip ilçesinin sınırlarında Fırat nehri ile Merziman çayının kesiştiği noktada bulunmaktadır. Rumkale’nin jeopolitik konumu tarih boyunca oldukça önemlidir. Çok dik yamaçlara yapılmış olan kaleye giriş, sur ve kompleks odalardan olan kapı geçidi ile sağlanmaktadır. M.Ö. 855 yılında Asur Kralı 3. Salmanassar ele geçirmiştir. O sıralarda Rumkale’si ‘Şitamrat’ olarak bilinmekteydi. 12. Yüzyıl sonlarında ise kale yönetimi Memluklerin eline geçmiştir. Memlukler kaleye ‘Kal-at El Müslimin’ adını vermişlerdir. Mercibadık Savaşı ile birlikte kale Osmanlı yönetimine geçmiş ve Halep Sancağına bağlanmıştır. Kale içinde mescid, manastır ve kiliseler bulunmaktadır. Kale her devrin tarihi özelliklerini ve eserlerini taşımaktadır. Rumkale, Yavuzeli gezilecek yerler listesinde en başa gelen yerlerden biridir.

yavuzeli-araba-kiralama.png
Rumkale Kilise Ve Manastırı

1173 yılında Şair Aziz Nerses tarafından yapılan, Şair Aziz Nerses Kilisesi Rumkale’nin güneyinde bulunmaktadır. Kilise, Osmanlı yönetimdeyken cami olarak kullanılmış, dikdörtgen plana sahip, 3 apsisli bir mimarisi bulunmaktadır. Barşavma Manastırı ise 13. Yüzyılda Yakubi Aziz Barşavmatarfından yapılmıştır. Rumkale içinde kuzey bölümünde yer alan manastırın sadece bazı bölümleri günümüze ulaşmıştır. 

Dülük Antik Şehri

Yavuzeli ilçesine bağlı Düllük köyünde bulunan Dülük Antik Şehri, doğu-batı ve kuzey-güney ticaret merkezinin kesiştiği nokta olara oldukça önemli bir şehirdir. İpek yolu ve Asur ticaret yolu bu antik şehirden geçmektedir. Yapılan kazılar sonucunda paleotik döneme ait çakmaktaşı aletleri ve barınma için mağara bulunmuştur. Bu antik şehirde ilk yerleşim M.Ö. 600000 önce başladığı tahmin edilmektedir.  Bundan dolayı dünyanın ilk yerleşimcileri bu şehirde yer almıştır. Aynı zamanda yapılan kazılar sonucu bakır döneminden kalma ve dünyada bilinen ilk matematik işlemlerine rastlanılmıştır. 1997 yılında Dülük Antik Şehrinde bulunan Miltras Yeraltı Tapınağı ise Anadolu’da bulunan ilk Miltras Tapınağıdır. 

  1. Yüzyılda Bizans Başpiskoposluğu Zeugma’ya taşınana kadar, Dülük şehri, Hititlerden beri din merkezi konumunda olmuştur. Hititler, Medler, Asurlular, Persler, Bizans, Büyük İskender ve daha birçok medeniyet bu şehre yerleşmiş ve hepsi ayrı ayrı kalıntılar bırakmıştır. Dülük, hala yaşanılan Türkiye’nin en eski kenti olarak çok eski bir geçmişe sahiptir. Birçok medeniyetin izlerinin görülebileceği Dülük Antik Şehri, Yavuzeli oto kiralama ile mutlaka ziyaret edilmeli ve tarihi ayrıntılarıyla öğrenilmelidir.

yavuzeli-rent-a-car.png
 

Tunç Çağından Dolmen Mezarları

Dolmen Mezarlarının olduğu bölgede şimdiye kadar arkeolojik çalışmalar yapılmamış olsa da M.Ö. 3000-1200 yıllarına ait olduğu düşünülmektedir. Dolmen Mezarları, Yavuzeli-Araban karayolu üzerinde bulunmaktadır Yavuzeli ucuz araç kiralama ile rahatlıkla mezarlara ulaşım sağlanıp doyasıya gezilebilir. Gaziantep ve Yavuzeli Belediyelerini yaptıkları çalışmalar ile çevre düzenlemeleri yapılmış ve mezarlar turistlerin rahatlıkla gezebileceği yer haline getirilmiştir. Halk buraya ‘delikli taş’ anlamında ‘Gavrikul’ deniliyor. Karadağ eteklerinde kireçtaşı tepelerinde bulunna mezarlar toplamda 27 tanedir. Yüksekliği 2 metreyi bulan mezarlar 2 blok taşın üzerine 1 blok taş olarak yapılmıştır. 

Yavuzeli Mutfağı Lezzetleri

Yavuzeli ilçesinin başlıca geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Arpa, buğday, antepfıstığı gibi tarımsal ürünler oldukça fazla bulunmaktadır. Türkiye’nin en zengin mutfaklarından birine sahip Gaziantep’te Yavuzeli ilçesinde de oldukça muhteşem lezzetler bulunmaktadır. Hem tarihi hem doğal güzellikleri ile ziyaretçileri kendine çeken Yavuzeli, yöresel yemekleri ile de hayranlık uyandırmaktadır. Yavuzeli rent a car ile ilçeye ulaşım rahatça sağlanabilir, tarihi ve kültürel yerler gezilebilir ve yöresel mutfaktan yemekler denenebilir. İçli köfte yuvalama, patlıcan kebabı, yoğurtlu dövme çorbası, baklavaları ve fıstıklı tatlıları ile tam bir ziyafet havası bulunmaktadır. Yemeklerinin yanı sıra enfes mezeleri ile de ünlüdür. 

Yavuzeli Araba Kiralama

Güneydoğu Anadolu bölgesinin en önemli illerinden biri Gaziantep’te Yavuzeli ilçesi mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir. Dülük Antik kenti, Rumkale, Dolmen Mezarları gibi çok sayıda ve tarihi çok eskilere dayanan yapılar görmek mümkündür. gaziantep oto kiralama ile antik dönem insanlarında, Asurlulara, Bizanslılara, Osmanlılara ve daha birçok medeniyete ev sahipliği yapan bu ilçede rahatça gezme imkânı bulunmaktadır. Bu kültürlerin bölgede bıraktığı eserler, yapılar ve kültürler görülmeye değerdir. Gaziantep’in ve Yavuzeli’nin eşsiz mutfağı da yerinde denemek ve tatmak ayrı bir deneyim fırsatı sunmaktadır. Bu yöresel yemekleri merkezinde yemek doyumsuz bir şölene dönüşmektedir. Yavuzeli her yıl binlerce turisti ağırlamakta ve daha fazla kişiye hitap etmeyi amaçlamaktadır. 
yavuzeli-oto-kiralama.png