Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Kupon Kullan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Alucra Araç Kiralama - Alucra Rent A Car | Gezgin 7/24

Alucra Gezilecek Yerler

Doğa ile iç içe bir ilçedir Alucra. Büyük bir tarihi sit alnını sınırlarında barındırmaktadır. Bölgede çeşitli uygarlıklar yaşadığından etkisi bulunmaktadır. Uygarlıklara ait izler ve eserler ilçede sergilenmektedir Kültürel, tarihi ve doğal anlamda Alucra gezilecek yerler bakımından zengindir. Halkın ve yetkililerin verdiği değerden dolayı birçok tarihi yapı günümüze kadar sapasağlam gelmiştir. Tipik Karadeniz iklimi hakim olduğundan dolayı ilçe yeşilliklere doymuştur. Karadeniz bölgesinin bazı yerlerinde yayla turizmi popülerdir. İlçe yayla turizminin geliştiği bir konumdadır. Yaylalara özel araçla veya kiralanan araçlarla çıkmak daha makuldür. Alucra araç kiralama firmasından temin edilen arabalarla yaylada istenildiği kadar vakit geçirilebilir. 

Alucra Nerededir? Nerenin İlçesidir? 

Giresun ilinin ilçesidir. Giresun il merkezine 120 km uzaklıktadır. Gümüşhane ve Erzincan ile komşu olan ilçeye karayolu ile ulaşım sağlanmaktadır. Giresun iline ülkemizin dört bir tarafından direkt veya aktarmalı karayolu ulaşımı bulunmaktadır. Karayoluyla ildeki otogara ulaşılır. Ordu Giresun Havalimanı’na İstanbul ve Ankara’dan direkt uçuşlar yapılmaktadır. Diğer illerden havayoluyla gelmek isteyenler aktarma yapmak zorundadır. Havalimanından ilçelere servisler bulunmaktadır. Otogardan toplu taşıma araçları yolcuları 2 saat gibi bir sürede ilçeye ulaştırmaktadır. İlçeye ulaştıktan sonra geziyi kolaylaştırmak adına Alucra oto kiralama hizmetlerinden yararlanılması tavsiye edilir. 

Alucra’nın Geçim Kaynakları

Giresun dünyanın en kaliteli fındık üreticisi olmasına rağmen Alucra ilçesinde fındık yetiştirilmez. Halkın geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Son zamanlarda pancar üretiminin artırılması için çalışmalar yapılmaktadır.
alucra-araba-kiralama.png
Alucra’nın Tarihi Geçmişi

Geçmişi Hititlere kadar uzanan ilçede Romalılar, Persler ve Bizanslılar hüküm sürmüştür. 1071 yılı Malazgirt Savaşından sonra bölge Danışmendliler’in egemenliğine girmiştir. 1896 tarihine kadar Kuvata ve Mindeval isminde iki nahiyesiyle idare edilmiştir. 1896’dan sonrailçe olarak Şebinkarahisar Mutasarrıflığına bağlanmıştır. İlçe merkezi zaman zaman Koman, Karabörk ve Kemanlı köyleri arasında değişmiştir. 1933’te Şebinkarahisar ilçe olunca Alucra, ilçe statüsünde Giresun’a bağlanmıştır. 

Alucra’da Ne Yenir?

Yöresel lezzetler Karadeniz Bölgesi’nde çok çeşitli ve lezzetlidir. İlçede bölgenin yöresel lezzetleri hakimdir. Lezzetlerin tarihi eski çağlarındaki uygarlıklara kadar uzamaktadır. İlçe merkezinde ve köylerde yöresel lezzetleri yapan lokantalar bulunmaktadır.  Alucra ucuz araç kiralama imkanlarıyla en güzel yöresel lezzetleri yapan restoran ve lokantalara daha kolay ulaşım sağlanır. İlçede tadılması gereken lezzetler şunlardır: Fit yani Düü Çorbası, Yağlaç, Pancar Çorbası, Ekmek Aşı, Ayran Çorbası, Helle ve Kesme Çorbası.

Çakrak Kilisesi Nerededir? Tarihi Geçmişi

Yağlıdere ile Alucra yolu üzerindeki Çakrak Kilisesi bir Rum yapısıdır. 19.yy’ın ikinci yarısında inşa edilmiştir. Kilise Rum halkının kültürünü yansıtmaktadır. Islahat Fermanında gayrimüslimlere mabet yapmak için yer verilmiştir. Bu izinle Rumlar bu kiliseyi yapmıştır. Yakın zamanda restore edilentarihi kemer köprüsü kiliseye ulaşmak için yapılmıştır ve halen kullanılmaktadır. Alucra kurumsal araç kiralama hizmetleri kilise ve köprüye ulaşımın daha kolay yapılmasını sağlar. 
alucra-araç-kiralama.png
Hacı Hasan Türbesi Nerededir? Tarihi Geçmişi

İlçedeki dini yapıların başında gelen türbe halk arasında Alucralı Müderris Hacı Hasan Efendi Hazretleri olarak da bilinmektedir. Eski adı Gelvaris olan Hacı Hasan köyünde yaşamış olan Şeyh-i Şeyrani hazretlerinin öğrencisidir. Hacı Hasan, ZıharTekkesi’nin son şeyhidir. İlçe merkezinden Şiran’a giderken sol tarafta kalan türbeye Alucra araba kiralama imkanlarıyla gitmek daha pratik ve konforludur. Bir dönem imamlık da yapmış olan zatın türbesi her yıl yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilmektedir. 

Tepesidelik Obruğu Hakkında Bilgi

Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde İnderesi olarak yer alan Tepesidelik Obruğu Fevzi Çakmak Köyü’nde yer almaktadır. Doğal kaynak suyu olma özelliğinden dolayı her yıl turistler tarafından ziyaret edilmektedir. Son zamanlarda bazı çökmelerin yaşandığı obruk doğal miras olarak koruma altına alınmıştır. Köyden toplu taşıma araçları 3 saat gibi bir sürede obruğa çıkmaktadır. Fakat Alucra araç kiralama firmalarından araç kiralamak obruğa ulaşım süresini kısaltmaktadır. 

Anastos Yaylası Hakkında Bilgi

Yayla turizminde önemli bir yere sahip olan ilçenin en popüler yayları Anastos’tur. İğneli ve yapraklı çam ağaçları ile süslüdür. Yeşilin her tonunun bulunduğu yaylada turizmin gelişmesi için su ve elektrik bulunmaktadır. Bölgede beş yıldızlı konforunda otel ve pansiyonlar vardır. Havaalanından bölgeye ulaşım 3 saat sürmektedir. giresun oto kiralama hizmetleri yaylaya ulaşımda büyük bir kolaylıktır. 

Hayran Kaplıcaları Hakkında Bilgi

İlçenin görülmesi gereken yerleri arasında Hayran Kaplıcaları vardır. Aktepe Köyü’nde bulunan kaplıcalar romatizmal ve cilt hastalıklarına iyi gelmektedir. Kaplıcaların içinde 2 tane içme suyu kaynağı vardır. Erkekler ve kadınlar için 2 havuz bulunan Hayran Kaplıcaları yaz ve kış aylarında ziyaretçi ağırlamaktadır. Bölgede konaklamak için otel ve pansiyon bulunmaktadır. Kaplıcaların yakınlarında Hayranlı Deresi mağaraları vardır. Bölgeye ulaşım için en uygun yol Alucra rent a car firmalarından araç kiralamaktır. 
alucra-oto-kiralama.png
Alucra Festivalleri Hakkında Bilgi

En zengin festival noktalarından biri Alucra ilçesidir. Bahar ve yaz aylarında ufaklı büyüklü çeşitli festivaller yapılır. Geleneksel olarak her yıl Ekin Festivali düzenlenmektedir. Ekin festivali kapsamında değişik etkinlikler düzenlenir. Yapılan etkinlik ve festivallerle amaç doğal güzelliklerin ve bölgenin tanıtılmasıdır. Yaz aylarında düzenlenen Kültür ve Sanat Festivali de geleneksel hal almıştır. Festivaller kapsamında ünlü sanatçılar ilçeye davet edilir. Konserler verilir. Yarışmalar düzenlenir. Böylece halkın eğlenmesi sağlanır.