Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 17.08 - 10:00
Teslim Tarihi 22.08 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Çamoluk Araç Kiralama - Çamoluk Rent A Car | Gezgin 7/24

Çamoluk Gezilecek Yerler

Eski adı Mindaval veya Mindeval olan Çamoluk ilçesinin isminin kökeni Galatyalılara kadar götürülmektedir. Huzur Vadisi anlamına gelmektedir. Pazar yeri olan Teştik ilçe kadar ünlüdür. Teştik, Ermenice düz olan yer anlamına gelirken Türkçe’detaşarı kelimesinden türetilmiş dış alan, açık bölge anlamındadır. Coğrafi güzelliklerinden kaynaklı olarak zamanında Huzur Vadisi denmiştir. Yeşilin her tonuna rastlamak mümkündür. Karadeniz iklimi hakimdir. Bundan dolayı ilçenin bitki örtüsü yeşildir. Ormanlarında sarıçam, meşe ve kavak ağaçları boldur. Çamoluk gezilecek yerler bakımından zengindir. 

Turistik alanları gezilirken ormanlarındaki dağ çileklerinden, kuşburnundan ve yaban fındığından tatma imkanı bulunur. Doğa turizmine uygun olan ilçe Berdiye Dağları’nın dibinde kurulmuştur. Çamoluk araç kiralama hizmetlerinden alınan arabayla belli bir noktaya geldikten sonra orman içinde trekking yapılabilir. Hatta son zamanlarda Berdiye Dağı zirve yürüyüşleri düzenlenmektedir. Yürüyüş sırasında bölgeye özgü çiçeklere, böceklere, yabani hayvanlara, soğuk su gözelerine ve eşsiz manzaralara şahit olmak mümkündür. 
çamoluk-araba-kiralama.png
Çamoluk Nerededir? Nerenin İlçesidir? 

Giresun ilinin ilçesidir. İl merkezine 187 km uzaklıktadır. Giresun’dan ilçe minibüsleri ve otobüsleriyle ilçeye ulaşım sağlanır. İlçeye vardıktan sonra daha rahat gezebilmek için Giresun Çamoluk araç kiralama hizmetlerinden yardım alınabilir. Mindaval deresini uzandığı geniş vadide teşkilatlanmıştır. İlçe Doğu Anadolu, İç Anadolu ve Karadeniz arasında geçit konumundadır. Dik yamaçlardan oluşmuştur. Su kaynakları bakımından zengindir. İlçe batısında Şebinkarahisar, kuzeyde Alucra ve Yağlıdere, doğuda Gümüşhane, güneydoğuda Erzincan ile komşudur. İlçeye bağlı 8 mahalle ve 27 köy vardır. 

Çamoluk’un Geçim Kaynakları

İlçenin temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Arıcılık çok yaygındır. 60’dan fazla çiçekten üretilen ballar oldukça ünlüdür. Balın ünlü olmasından dolayı ilçede her yıl Bal Festivali düzenlenir. Yörenin geçim kaynaklarından biri de av ve yayla turizmidir. Havası temiz, doğal güzelliklerle donatılmış yaylalara Çamoluk oto kiralama firmalarında alınacak hizmetle gitmek daha kolay olacaktır. 

Çamoluk’un Tarihi Geçmişi

Çamoluk’un tarihi Galatyalı’lara kadar uzanmaktadır. İlçeye ilk olarak Çepni’lerin yerleştirildiği bilinmektedir. Çepniler, Akkoyunlu Hükümdarı ve Safavi Türkmen İmparatorur Şah İsmail"in Dayısı Uzun Hasan zamanında Trabzon’un fethinden önce gelmişlerdir. Çepni kelimesi, yöre insanının özellikleriyle uyuşan mazlumlara merhametli, sınır bekçiliği yapan mert insan anlamındadır. Kelkit Irmağı’nın oluşturduğu vadi üzerinde kurulmuş olan topraklar 9 Mayıs 1990 yılında Alucra ilçesine yerleşim yeri olarak bağlanmıştır. Aynı yıl 20 Mayıs tarihinde yayınlanan Resmi Gazete’ deki kanunla birlikte ilçe Alucra’dan ayrılarak Giresun ilçesine bağlanmıştır. 

Çamoluk’ta Ne Yenir?

Yaklaşık 3 bin 500 civarında bir nüfusa sahip olan ilçede pek fazla fındık yetiştirilmez. En meşhur lezzeti balıdır. Cevizi bol, elması güzel olan ilçe Kelkit Çayı’nın oluşturduğu vadide yer aldığından çayın balıkları tüketilmektedir. Kelkit çayının genişlediği yerde küçük bir ada vardır. Kavak ağaçlarının yer aldığı adada Kelkit Çayı’nda avlanan aynalı sazan balığı yenilebilir. Çamoluk rent a car hizmetlerinden kiralanan araçla yörenin organik ürünlerini tatmak için köylere gidilebilir. 
çamoluk-araç-kiralama.png
Avarak Kalesi Nerededir? Tarihi Geçmişi

Avarak Kalesi, ilçeye bağlı Hacıahmetoğlu Köyü’nde bir tepe üzerinde bulunmaktadır. Kaleye dair bir yazı ve belge olmadığından kimin zamanında kim tarafında ve hangi yıl yaptırıldığı bilinmemektedir. Fakat kalıntılardan Safeviler döneminden kaldığı tahmin edilmektedir. Kalenin kalıntılarından sadece bir kısmı günümüze ulaşmıştır. 

Kaledere Kalesi Nerededir? Tarihi Geçmişi

Kaledere Köyü’nde yer almaktadır. Kaledere Köyü’nde iki vadiye hakim bir tepe üzerine inşa edilmiştir. Üzerinde kitabesi ve yazılı bir belge bulunmadığından kim tarafından ve ne zaman yaptırıldığı net bilinmemektedir. Kalenin içinde su sarnıcı vardır. Su sarnıcına 50 basamakla çıkılmaktadır. Kaleden günümüzde kale duvarları ve su sarnıcı ulaşmıştır. Kaleye giresun oto kiralama firmalarının sunduğu hizmetlerle daha kolay ulaşım sağlanır. 

Bektaş Bey Camii Nerededir? Tarihi Geçmişi

İlçe merkezine bağlı Sarpkaya Köyünde yer alan Bektaş Bey Camii, Osmanlı Dönemi’ne aittir. 1816 tarihinde Bektaş Bey tarafından inşa edilmiştir. Tarihin izlerini taşıyan dini yapı günümüze kadar sağlam olarak ulaşan önemli bir eserdir. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Taşınmaz Kültür ve Tabiat Varlıkları Yüksek Kurulu tarafından 2015 yılında alınan kararla korunması gerekli kültür varlığı olduğuna karar verilmiştir. Günümüzde ibadete açık olan yapı aynı kararla koruma altına alınmıştır. Çamoluk kurumsal araç kiralama vasıtasıyla, özel araçla veya köye giden dolmuşlarla tarihi yapı ziyarete gidilebilir. 
çamoluk-oto-kiralama.png
Yapı ziyaret edildiğinde Osmanlı’nın havası anında hissedilecektir. Ahşap işçiliği ve iç süslemeleri tamamen Osmanlı’dır. Süslemeleri temsil özelliği taşımaktadır. Bektaş Bey Camii’sinde görülmeye değer güzellikler sergilenmektedir. Bektaş Bey’i fetihler devam ederken Trabzon Vali’si Kelkit havzasına göndermiştir. Bektaş Bey, Kelkit Vadisi Beyliği yaparken 200 yıl gibi uzun bir zaman önce camiyi yaptırdığı bilinmektedir. Caminin duvarları kesme taşla yapılmıştır. Tavanı ahşaptır. İklim şartlarından ve yılların verdiği yıpranmanın etkisiyle tavan sac kaplanmıştır. Çamoluk araba kiralama hizmetleriyle gelindiğinde yapının süsleme işçiliğinde kökboyasının nasıl ustaca kullanıldığı görülebilir.

Folbaba Türbesi Nerededir? Tarihi Geçmişi

Yuvacık Mahallesinde yer alan Folbaba Türbesi halk arasında Derviş Ali Baba Türbesi olarak da bilinmektedir. Ali Baba’nın 400 yıl önce Mısır’dan geldiği bilinmektedir. Amacı İslam’ı bölgede yaymaktır. Derviş Ali Baba’nın Hz. Ebubekir’in (r.a) torunu olduğu söylenmektedir. Folbaba Türbesi için komşu şehirlerden ve uzak illerden çok sayıda kişi ziyarete gelmektedir. Çamoluk kiralık araç firmalarının sunduğu hizmetler ilçedeki diğer turistik mekanları gezmek için değerlendirilebilir.