Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 26.09 - 10:00
Teslim Tarihi 01.10 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Çanakçı Araç Kiralama - Çanakçı Rent A Car | Gezgin 7/24

Çanakçı Gezilecek Yerler

Çanakçı; yeşil doğası, tarihi yapıları ile tam bir Karadeniz kentidir. Kuş dili ile tanınan ilçedir. Kuş dili; İlçe merkezine 8 km uzaklıkta bulunan Kuş Köyü’nde yaşayan halka özgü bir konuşma dilidir. Köyün yerli halkı kendi aralarında ıslıkla konuşmaktadır. Bu konuşmanın festivali yapılmaktadır. Kuş Dili Festivali veya Şenlikleri yerli ve yabancı turistlerin dikkatlerini çekmektedir. Çanakçı gezilecek yerler bakımından çok zengin değildir. İlçede 1 tane sit alanı, 7 tane taşınmaz kültür varlığı, 1 adet tabiat varlığı bulunmaktadır. 

Sit alanı; Kaledibi Köyü Kalesi’nden günümüze kalan duvar kalıntılarıdır. Kültür varlıkları; 1 kilise, dört köprü, 1 tane hükümet konağı ve 1 tane konut kalıntısıdır. Beyli Mahallesi’ndeki konut kalıntısında sadece düzgün yonu taşlarla inşa edilen duvarların bir kısmı kalmıştır. Tescilli tabiat varlığı; ilçe merkezinde bulunan meşe ağacıdır. Çanakçı araç kiralama firmasından kiralanan arabayla yola çıkıldığında daha birçok tarihi değeri olan çeşme, değirmen, geleneksel köy evi, köprü gibi yapıların olduğu görülecektir. 

Çanakçı Nerededir? Nerenin İlçesidir? 

Giresun iline bağlıdır. İl merkezine yaklaşık olarak 95 km uzaklıkta yer almaktadır. Yeşilin her tonu ile Giresun’un en güzel ilçelerinden biridir. İlin iç kesimlerinde bulunur. Karadeniz bölgesinin diğer yerleşim yerlerinde olduğu gibi ilçede de dağınık yerleşme vardır.Genel yapısı ormanlık olan ilçeye il merkezinden otobüsler ve toplu taşıma araçları ulaşım sağlamaktadır. İlçe merkezinden çevre köylere ve gezilecek yerlere belediyenin sunduğu ulaşım imkanları vardır. Giresun Çanakçı araç kiralama hizmetleri ile ulaşım daha rahat ve hızlı gerçekleştirilir. 
çanakcı-araç-kiralama.png
Çanakçı’nın Geçim Kaynakları

Deniz seviyesinden yüksekliği 150 metre olan ilçede Karadeniz bitki örtüsü hakimdir. Denizden 17 km içeride bulunur. İlçenin arazilerinin %15’i tarım, %46’sı mera, %33’ü orman ve %6’lık kısmı tarım dışı alandır. Bölgeye ormanlık alan hakimdir. Ormanlık alanda trekking yapabilmek için belli bir yere kadar ulaşım sağlanır. Ulaşım için Çanakçı oto kiralama firmalarından arazi aracı kiralanması daha makuldür. 

Çanakçı’nın Tarihi Geçmişi

İlçenin bulunduğu topraklar 1461 yılında Osmanlı hakimiyetine girdi. 1879’da Görele ilçesi kuruldu. Görele ilçesi kurulunca bölge Görele’ye bağlandı. 1916 yılında Rus işgaline girmiş olup 1918’de kurtulmuştur. 1960 yılından itibaren bucak olarak Görele’ye bağlı olan bölge 1991’de ilçe olmuştur. İlçe merkezinde ağaçtan kap ve çanak üretildiği için ilçeye Çanakçı adı verilmiştir. 

Çanakçı’da Ne Yenir?

Karadeniz Bölgesi’nde yapılan yemeklerin her türüne ilçede rastlamak mümkündür. Deniz kenarında olmasa da yakın mesafede bulunduğundan balık özellikle hamsi sıklıkla tüketilmektedir. 

Bakımlı Köyü Köprüsü Nerededir? Tarihi Geçmişi

İlçeye bağlı Bakımlı Köyü’nde yer alan köprü Çanakçı Deresi üzerinde kurulmuştur. Kitabesi ve yazılı bir belge olmadığından köprünün ne zaman ve kim tarafından yaptırıldığı bilinmemektedir. Yuvarlak kemerli ve tek gözden oluşur. Köprüyü görmek için Çanakçı rent a car şirketlerinden birinden araç kiralayıp belli bir yere gelindikten sonra yaya ilerlenmelidir. Çünkü köprü sadece yaya trafiğine açıktır. 

Şadı Kilisesi Nerededir? Tarihi Geçmişi

İlçe merkezine bağlı Bakımlı Köyü Şadı Mahallesi’nde yer alan Sadı Kilisesi’nin kitabesi olmadığından ne zaman ve kim tarafından yaptırıldığı bilinmemektedir. Mimarisinden kilisenin 19.yy eseri olduğu tahmin edilmektedir. Bir kısmı sağlam olarak günümüze gelmiştir. Manevi yapının iç ve dış duvarlarındaki freksler dikkat çekicidir. Kilisenin binası doğu ve batı yönünde uzamaktadır. Zemin şeması dikdörtgendir. Bölgedeki diğer yapılardan farklıdır. Tek nefli olarak inşa edilmiştir. 

çanakçı-rent-a-car.png

İnşa malzemesi olarak kaba yonu, kesme taş ve moloz kullanılmıştır. Mahfil, çan kulesi ve narteks gibi birimler yoktur. Duvarlarında kaba yonu ve moloz, tonoz kemeleri, pencere ve kapı sövelerinde kesme taşı ve ince yonu kullanılmıştır. Çanakçı kurumsal araç kiralama hizmetleri sayesinde kilisenin en yakınına kadar gelinebilir. Kiliseyi ilk gören cephe düzenlemesindeki sadeliğe dikkat edecektir. Giriş kuzeydendir. Kuzey ve güney taraflarında 2’şer tane pencere vardır. Dikdörtgen formlu olan giriş kısmının üzerinde alınlık vardır. Alınlık yuvarlak kemerli niş şeklindedir. Kilisenin pencere ve kapı kanatları yoktur. 

1950’li yıllarda okul olarak kullanılan dini yapının cepheleri üstünde taş saçaklar vardır. Saçaklar kısa tutulmuştur. Yapının üzeri dıştan çatı ile içten beşik tonoz ile örtülmüştür. Yıpranmalara karşı beşik çatı sonrasında betonla kaplanmıştır. Yapının naos bölümü bir zamanlar derslik olarak kullanmak için briket duvarla ikiye bölünmüştür. Apristen yeni kapı açılarak derslik olarak kullanılmıştır. Apsis kısmında kara biçiminde ve yuvarlak kemerli küçük nişler vardır. Çanakçı araba kiralama hizmetleri misafirlerini kilise ziyaretinden sonra şehir merkezine ve diğer turistik alanlara ulaşmasına yardımcı olmaktadır. 
çanakçı-araba-kiralama.png
Kuşdili Festivali Hakkında Bilgi

İlçede her yıl Kuşdili Şenlikleri veya Kuşdili Festivalleri düzenlenmektedir. Kuşdili, Kuş Köyü’nde ve ilçenin bazı köylerinde yaşayan halkın ıslıkla kuş sesine benzer bir sesle uzaktan uzağa anlaşma, konuşma ve haberleşme şeklidir. Normal konuşmadan farklı olduğu için yerli ve yabancı insanların dikkatini çekmektedir. Çanakçı kiralık araç ile kuşdili konuşulan köylere gidilebilir. 

Islıkla gerçekleşen özel dil festivale dönüştürüldüğünden meraklısı çok sayıda turist şenlikler zamanında ilçeye akın etmektedir. Festival etkinlikleri ilçe merkezinde yapılmaktadır. Şenlikler ilçenin ekonomik ve turizm anlamında hareketlilik yaşamasına neden olur. Festivaller dolayısıyla ilçeye gelen turistler zamanları kısa dahi olsa giresun oto kiralama hizmetlerinden kiralayacakları araçlarla diğer turistik alanları kısa zamanda gezebilir.