Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 27.09 - 10:00
Teslim Tarihi 02.10 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Dereli Araç Kiralama - Dereli Rent A Car | Gezgin 7/24

Dereli Gezilecek Yerler

Doğal güzelliklerle birlikte tarihi yapılara da ev sahipliği yapan Dereli ilçesi tam bir Karadeniz kentidir. İlçe fındığı ile tanınmaktadır. Fındık yanında Dereli gezilecek yerler, tarihi- kültürel yerleri ve yaylaları ile de meşhurdur. Yeşili ve maviyi birleştiren Giresun gibi bir ilin ilçesi olan Dereli’de yeşilin her tonunu görmek mümkündür. Yaz ve kış aylarında portrelik manzaralar oluşur. İlçede yer alan güzellikleri ve tarihi yapılarını Dereli araç kiralama imkanları ile gezmek daha kolay olacaktır. 

Dereli Nerededir? Nerenin İlçesidir? 

Giresun iline bağlıdır. İl merkezine 32 km uzaklıktadır. İlçe Şebinkarahisar yolunun 32 km ilerisindeki Aksu Vadisi üzerindedir. İlçe batısında Bulancak ve Mesudiye, doğuda Yağlıdere ve Keşap, kuzeyde il merkezi, güneyde ise Şebinkarahisar ile komşudur. İlçeye ulaşmak için öncelikle Giresun’a varmak gerekir. Şehirlerarası otobüs firmalarından direkt ilçeye ulaşan yoktur. Giresun otogarına gelen misafirler minibüs veya toplu taşıma araçlarıyla ilçeye geçebilir. Uçakla Ordu Giresun Havalimanı’na gelen ziyaretçiler havalimanındaki servisleri kullanarak ulaşım sağlayabilir.  

dereli-araba-kiralama.png
Dereli Geçim Kaynakları

İlçede önemli üretim tesisi ve fabrika yoktur. Yeni kurulmakta olan hidroelektrik santrali vardır. Halkın bir kısmı çalışmak için il merkezine, başka kentlere veya yurt dışına gitmiştir. Gurbetçiler memleketlerine geldiğinde ulaşımlarını kendi özel araçlarıyla veya Giresun Dereli araç kiralama hizmetlerinden temin ettikleri araçlarla sağlamaktadır. İlçeyi sahile Şebinkarahisar yolu bağlamaktadır. Şebinkarahisar yolu asfalt olduğundan ulaşımda sorun yaşanmaz. Bölgede olduğu gibi ilçenin de en önemli tarım ürünü fındıktır. Bazı köyler ormanlık alanlardan oluşmaktadır. Orman köyleri olarak nitelendirilen bu köyleri kalkındırmak için kooperatifler kurulmaktadır. Dereli oto kiralama hizmetleri kullanılarak orman köylerine ulaşmak mümkündür.

Dereli Tarihi Geçmişi

Dereli, 1926 yılında nahiye olmuştur. 1 Nisan 1956 tarihinde ilçe statüsüne alınmıştır. Tarihi boyunca bölge çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. 1500’lü yılların resmi kayıtlarına bakıldığında Dökçukuru Köyü’nün Yar Ali Bey adında bir Türköen beyinin tımarı olduğu bilgisine rastlanmaktadır. İlçenin tarihi Giresun’la birlikte ele alınmalıdır. Bölgenin Türk yurdu olması Süleyman Bey tarafından fethedilmesi ile birlikte olmuştur. Fethedilince Türk nüfusu yöreye yerleşmeye başlamıştır.

Dereli Ne Yenir?

Karadeniz yöresine ait lezzetlerin birçoğuna ilçede rastlanmaktadır. Giresun’un mutfağında bulunan Mendek Çorbası, Kararlahana Çorbası, Pezik, Karalahana Sarması, Etli Pancar, Isırgan Otu             Yemeği veya Isırgan Yağlaşı, Hamsi Böreği ve Fasulye Diblesi ilçenin yöresel lezzetleridir. İlçe merkezinde ve çevresinde yöresel lezzetleri yapan lokantalar vardır. Çok büyük ve lüks lokantalar olmasa da yemeklerin lezzetleri harikadır. Organik ürünlerden yapılan yöresel lezzetleri yemek için Dereli ucuz araç kiralama hizmetlerinden araba kiralayıp hemen yola çıkılabilir.

Meryem Ana Manastırı Nerededir? Tarihi Geçmişi

Meryem Ana Manastırı ilçeye bağlı Hisar Köyü’nde yer almaktadır. Yapı bir kaya üzerindedir. Kayanın üç tarafı 100 metrelik uçurumla kaplıdır. Kitabesi olmadığından yapının ne zaman ve kim tarafından yapıldığı net bilinmemektedir. Günümüze kısmen sağlam olarak ulaşan yapının Hristiyanlığın ilk yıllarında yapıldığı tahmin edilmektedir. Dereli kiralık araç firmalarından temin edilen araçla Meryem Ana Manastırı ziyaret edildikten sonra Kuşluhan Kalesi’ne geçilebilir.
dereli-araç-kiralama.png
Kuşluhan Kalesi Nerededir? Tarihi Geçmişi

Kuşluhan Köyü’ndedir. Kale, Şebinkarahisar ile Giresun karayolu üzerinde yer almaktadır. Cenevizliler tarafından yapılmıştır. Kervanları korumak için inşa edilmiş olan kaleden Aksu Deresi manzarası izlenebilir.

Kuzalan Şelalesi Tabiat Parkı Hakkında Bilgi

İçerisinde 4 şelale, Mavi Göl Kanyonu ve Cehennem Deresi’ni barındıran Kuzalan Şelalesi Tabiat Parkı Pınarlar Köyünde bulunmaktadır. Tam bir saklı cennettir. 2013 yılında tabiat parkı olarak ilan edilmiş olan Kuzalan 4 bin 829 dönümlük bir alana sahiptir. Parka ismini veren şelalenin enfes bir manzarası vardır. Dereli rent a car firmalarından kiralanan araçlarla Giresun – Şebinkarahisar yolu kullanarak tabelalar yardımıyla parka ulaşmak uzun sürmez. Parka giriş ücretlidir. Kamp kurmak isteyenler için uygun ortam bulunmaktadır. Şelalenin altında huzuru bulmak ve kafa dinlemek için ideal bir yerdir.

Mavi Göl Hakkında Bilgi

Turkuaz rengine sahip olduğundan dolayı Mavi Göl olarak bilinen göl Kuzalan Parkı içindedir. İlçe merkezine 20 km uzaklıktadır. Gölün rengi yerli ve yabancı turistlerin dikkatlerini çekmektedir. Kireçli taşlar soda ile birleştiğinde gölün rengi turkuaz şeklinde görünmektedir. İlçenin en popüler yerlerinden biridir. 3 gölün birleşmesinden oluşmuştur. Sodalı Göl olarak da bilinmektedir. Karadeniz Bölgesinde başka sodalı göller de vardır. Mavi yani Sodalı Göl’ü diğerlerinden ayıran dere şeklinde akan ilk ve tek göl olmasıdır. İlçe merkezinden yola çıkıp göle uğrayacak olanlara giresun oto kiralama şirketlerinden araba kiralaması tavsiye edilir. Çünkü göl çevresi kamp yapmak için ideal olduğundan kamp eşyalarını yanınıza almak isteyebilirsiniz. 
dereli-oto-kiralama.png
Bektaş Yaylası Hakkında Bilgi

Temiz havaya sahip olan Bektaş Yaylası ilçe merkezine 24 km uzaklıkta yer almaktadır. Bektaş Yaylası’nda konaklama tesisleri, doğa sporlarına uygun parkurlar, elektrik, su, telefon gibi alt yapı hizmetleri bulunmaktadır. Yaylanın bulunduğu Kurttepe mevkiinde kış aylarında kayak yapılmaktadır. Her yıl Ağustos aylarında ise Bektaş Yayla Şenlikleri düzenlenmektedir. 

İlçenin bir diğer önemli yaylası ise Kümbet Yaylasıdır. Merkeze 28 km uzaklıktadır. Konaklama tesislerinin bulunduğu yaylada her yıl Aymaç mevkiinde Kümbet Şenlikleri yapılmaktadır. Dereli araba kiralama hizmetlerinden yararlanan turistler yaylaların havasını soluma, suyundan içme keyfine ulaşabilirler.