Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Kupon Kullan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Doğankent Araç Kiralama - Doğankent Rent A Car | Gezgin 7/24

Doğankent Gezilecek Yerler

Doğankent, Giresun’un mavi ve yeşilin bir arada olduğu bir ilçesidir. Rumlar döneminde Roma hakimiyetine Ruslar döneminde Rus hâkimiyetine girmiş olan ilçede Rumlara ve Ruslara ait pek çok tarihi kalıntılar bulunmaktadır. O dönemlerde Rumlar buraya Harşıt adını vermişlerdir. Burada yaşamış olan Türkmenler de o dönemlerde Kürtün-i Zir adını vermişlerdir. Doğankent ismi daha sonradan verilmiştir.

Bir dönem Çepnilerde buraya yerleşmişler ve uzun süre hakimiyet sürmüşlerdir. Ancak Osmanlılar döneminde ilçenin yönetimi Türklerin eline geçmiştir. Pek çok medeniyetin yaşadığı bu ilçemizde her medeniyetin izlerine rastlanmaktadır. 

Mavinin ve yeşilin bütün tonlarının bulunduğu bu ilçe, temiz havası, çok güzel doğasıyla tatilcilerin akın ettiği bir yerdir. Doğankent gezilecek yerler arasında tarih ve tabiat turizmi yapmak isteyenlerin tercih edecekleri bir yerdir. Bu şirin ilçeyi gezerken size kolaylık sağlaması amacıyla Doğankent araç kiralama hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Kiraladığınız arabayla bütün güzellikleri keşfetme imkanına sahip olacaksınız.

Doğankent Nerenin İlçesidir? İklimi Nasıldır?

Doğankent, Türkiye"nin Karadeniz Bölgesinde bulunan şirin Giresun ilimizin ilçesidir. Nüfusu yaklaşık 7.000dir. Doğankent ilçesi, güneydoğusunda Gümüşhane"nin Kürtün ilçesiyle, batısında Güce ilçesiyle, kuzeydoğusunda Çanakçı, kuzeyinde Tirebolu ilçeleriyle komşudur. Doğankent"in il merkezine uzaklığı ise 72 km’dir. İlçenin 6 tane köyü vardır.
doğankent-araba-kiralama.png
Harşıt Çayı bu ilçemizden geçmektedir. İlçede Karadeniz iklimi hakimdir. Genelde her mevsim yağışlıdır. Yazları serin, kışları ılıman geçmektedir. Doğankent’e gezi amaçlı gelirseniz, yazın bile olsa mutlaka yanınızda bir yağmurluk ya da ince bir mont bulundurun. Bir de şemsiyenizi eksik etmeyin deriz. Karadeniz’in diğer ilçelerinde olduğu gibi burada da yayla turizmi gelişmiştir. Yaz aylarında turist sayısında artışlar gözlemlenmektedir. Böyle olunca da ilçe, ekonomik olarak hareketlilik yaşamaktadır.

Doğankent Karadeniz Tatiline Nasıl Gidebilirim?

Siz de yazın sıcağından bunalıp, daha serin yerlere kaçmak isterseniz Karadeniz tam size göre bir tatil yeridir. Karadeniz Bölgesi’ne düzenlenen turlara katılarak Giresun ve Doğankent ilçesini gezebilirsiniz. Mis gibi hava, temiz oksijenle yayla gezintinizi yapabilirsiniz. Turlardan başka kendi arabanızla buraları gezebilirsiniz. Ama bu da hem yorucu hem de masraflı olabilir. 

Bir başka seçeneğiniz de karayolu ile Giresun’a şehirlerarası otobüsle gelirsiniz. Doğankent dolmuşlarına binerek yaklaşık bir saatte ilçede olursunuz. Doğankent rent a car şirketlerinden birini tercih ederek, tarih ve doğa turunuza başlayabilirsiniz. Ya da havayoluyla Ordu-Giresun Havaalanına gelip, buradan Doğankent’e ulaşabilirsiniz. Bu havaalanının bir özelliği de var biliyor musunuz? Havaalanı denizin doldurulmasıyla yapılmıştır. 

Yukarıdaki tatil planı seçeneklerinden hangisi size mantıklı geliyorsa onu tercih edebilirsiniz. Ama kendi arabanızla yapılan geziler yorucu olacağı için genelde tatilciler araç kiralamadan yanalar. Giresun Doğankent araç kiralama konusunda geniş seçenek yelpazesi de vardır. Mesela Doğankent kurumsal araç kiralama hizmetlerinden de faydalanabilirsiniz. Kurumsal bir işte çalışıyorsanız, bu ihtimal de size karlı olacaktır. Şimdi gezi turumuza başlayabiliriz.
doğankent-oto-kiralama.png
Erik Deresi Şelalesi

Bu şelale Doğankent’e 5 km uzaklıktadır. Çatalağaç Köyünde bulunmaktadır. Şelalenin suyu köyün zirvesinden Harşıt Vadisine dökülür. Burada da Erik Deresini oluşturmaktadır. Bütün çevresi yeşillikler içerisindedir. Yüksekten akan suyun güzelliği muhteşemdir. Yemyeşil doğanın içinde, akan suyun yanında oturup çayınızı içebilirsiniz. Temiz havayı içinize çekebilirsiniz. Piknik yapabilirsiniz. Doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Yamaç paraşütü heyecanını yaşayabilirsiniz. 

Su seslerinin içerisinde, kuş sesleriyle birlikte ruhunuzu dinlendirebilirsiniz. İlçeden 5 dakika sonra burada olabilirsiniz. Doğankent oto kiralama şirketlerinden temin edeceğiniz araba ile bu güzelliklerin farkına varabilirsiniz.

Doymuş Şelalesi Nerededir?

Şelale Doğankent merkezine 4 km uzaklıktadır. Doymuş Köyünde yer alır. Şelalenin suyu yaklaşık 25-30 metre yükseklikte dökülmektedir. Çevresinin yeşillikler içerisinde olmasıyla birlikte tabiat harikası bir güzelliğe sahiptir. Şelalenin çevresi, genel dokusunu bozmadan düzenlenmiştir. Suyun aktığı yerde yapay bir gölet oluşturulmuştur. Bu güzellikler turizm açısından çok tercih edilmektedir. Burası dinlenme ve mesire yeridir. 

Keldaş Yaylası Nerededir?

İlçenin Çatalağaç Köyü sınırları içerisinde bulunan yayladır. İnsanların yaz mevsiminde serinlemek için gittikleri yerdir. Burada birlikte yaşarlar, yerler içerler ve bol sohbetlerde bulunurlar. Hayvanlarını otlatmak için yaylalara çıkarlar. İnsanların birbiriyle kaynaştığı, daha samimi komşuluk sergiledikleri yer yaylalardır.

Keldaş Yaylası, Birinci Dünya Savaşına şahitlik etmiş bir yerdir. Doğa güzelliklerinin yanı sıra tarihi önemi de büyüktür. Burayı da gidip görmenizi tavsiye ederiz.
doğankent-rent-a-car.png

Doğankent’te Ne Yetiştirilir? Neler Yiyebiliriz?

İlçe tamamen Karadeniz iklimi egemenliğinde olduğu için bitki örtüsü de Karadeniz bitki örtüsüne sahiptir. Kayın, gürgen, meşe, ladin, fındık ağaçları vardır. Karadeniz deyince fındıksız olmaz malum. Yağışın bol olduğu ilçede fındık yetiştiriciliği yapılmaktadır. Burada çay yetiştirme pek yapılmamaktadır. Özellikle küçükbaş hayvancılık yapılmaktadır. Koyun ve keçileri yazları yaylalara çıkarırlar. Ayrıca arıcılık da yapılır.

Doğankent ilçesine gelip de kendine has lezzetleri tatmadan olmaz tabi ki. Mısır ekmeği, pancar dolması, hamsi pilavı, fasulye turşusu, ısırgan çorbası, hamsi böreği, fasulye diblesi ve sakarca gibi farklı yemek türlerini denemeden bu ilçemizden ayrılmayınız. 

Doğankent Gezilecek Yerler Programınızı Nasıl Yapabilirsiniz?

Değişik yerler görme hevesi hepimizin içinde olan bir duygudur. Özellikle yaz aylarında farklı yerlere gitmek isteriz. Doğankent tabiat ve doğa tutkunları için vazgeçilmez bir yerdir. Bu gezi programınızda Doğankent araç kiralama tam size göre bir seçenek olacaktır. İlçede bulunan şirketler arasından giresun araç kiralama seçeneğinizin olduğunu da hatırlatmak isteriz.