Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Nereden Alacaksınız? 15.05 - 10:00
Drop of location 20.05 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Espiye Araç Kiralama - Espiye Rent A Car | Gezgin 7/24

Espiye Gezilecek Yerler

Karadeniz Bölgesinin genel coğrafi yapısından kaynaklı olarak Espiye ilçesi kıyı şeridinde uzun bir dağılım göstermiştir. Keşap tarafından şehre giriş yapıldığında Espiye gezilecek yerler arasında en önemlisi olan Andoz Kalesi karşılamaktadır. İlçede yaylacılık geleneği hakimdir. Yaz aylarında şenlikler ve festivaller düzenlendiğinden ilçenin nüfusu artar. Memleketinden uzakta gurbette olanlar ve yerli turistler ilçeye akın ederler. 

İlçede belli başlı turistik alanların yanında farklı görülmeye değer mekanlar vardır. Şehrin merkezindeki cami mutlaka ziyaret edilmelidir. Karadeniz’in birçok yerinde olduğu gibi çok sayıda köprü vardır. Geneli kemerli olan bu köprüleri görmek için merkezdeki Espiye araç kiralama firmasından araba kiralamak gerekecek. Köprüleri tek tek gezip istediğiniz yerde aracınızı durdurup harika manzaraları fotoğraflayabilirsiniz.

Espiye Nerededir? Nerenin İlçesidir? 

Giresun’un ilçesi olan Espiye, il merkezine 33 km uzaklıkta yer almaktadır. Kıyı şeridinden arkaya doğru uzunlamasına yerleşmiştir. Batısında Keşap ve Yağlıdere, doğusunda Güce ve Tirebolu, kuzeyinde Karadeniz, güneyinde Alucra ile komşudur. İlçeye ulaşım çok rahattır. Giresun’a şehirlerarası otobüs veya havayolları ile ulaşan ziyaretçiler merkezde bulunan dolmuşlarla ilçeye ulaşım sağlayabilir. Geçmişte İpek Yolu’nun önemli limanlarından biri olan ilçeye vardıktan sonra gezilecek yerleri rahat gezebilmek için özel araç gerekir. Özel aracı olmayanlar Espiye oto kiralama şirketlerinden birine uğramalıdır. 

Espiye Geçim Kaynakları

Tipik bir Karadeniz şehri olan ilçede fındık yetiştirilmektedir. Fındığın en büyük üreticisi olan ülkemizin fındıklarının çok büyük kısmı Karadeniz’de üretilmektedir. Halkın geçim kaynakları arasında Çay yetiştiriciliği de vardır. İlçenin 16 köy ve mahallesinde çay yetiştirilmektedir. Sahile yakın yerlerde çeşitli sebzeler, köylerde mısır yetiştirilir. Yılda 240 ton elma, kiraz, vişne, dut, erik, armut, ceviz, incir, mandalina, kivi, portakal gibi meyvelerin üretimi yapılmaktadır. Küçük ve büyük hayvancılığın yanında arıcılık da yapılmaktadır. Arıcılık 5 ila 20 kovanlık küçük işletmeler tarafından yapılmaktadır. Yaylalarda üretilen mallar çok güzel olduğundan Espiye rent a car hizmetlerinden kiralanan araçlarla yaylalara çıkıp yerinden organik bal alınabilir. 
espiye-araba-kiralama.png
Espiye Tarihi Geçmişi

  1. yy’da Trabzon İmparatorluğu zamanında kurulduğu tahmin edilen ilçenin tarihi oldukça eskidir. Tirebolu ve Zefre isimleri dönemin yazılı metinlerinde yer almaktadır. Fakat Espiye ismine rastlanmaz. Espiye’de bulunan Zefre Limanı İpek Yolu için çok değerlidir. Rusya’ya ve Romanya’ya oradan da Avrupa’ya götürülecek olan mallar Zefre Limanı’ndan yüklenmektedir.  Andoz Kalesi, zamanında bölgede hakimiyetleri olduğu bilinen Cenevizliler veya Trabzon İmparatorluğu tarafından Yağlıdere’nin Karadeniz’e döküldüğü yüksek bir tepeye inşa edilmiştir. Selçuklular Dönemi’nde Hacı Bektaş Veli"nin müritleri olan Çepniler Horasan yoluyla gelerek yöreye yerleşmişlerdir. Çepniler, Güvendi Yaylası’nda türbesi bulunan Güvenç Abdal adında bir zata bağlıydılar. Fatih Sultan Mehmet döneminde bölge Osmanlı topraklarına katılınca Dikmen Melikliği adıyla anılmaya başlamıştır. İlk zamanlar Tirebolu ilçesine bağlıydı. 1957 yılında ilçe oldu. 

Espiye Ne Yenir?

İlçenin yöresel lezzetlerinin en güzel hali Giresun Espiye araç kiralama ile daha rahat ulaşım sağlanacak köylerinde bulunur. Espiye pidesi meşhurdur. Merkezde yapan çok sayıda yer vardır. Dileyen merkezdeki restoranları tercih edebilir. Dileyen de merkezden uzakta yeşillikler arasındaki restoranlarda yiyebilir. Doğal ortamda pidenin tadına doyum olmayacaktır. 

espiye-araç-kiralama.png
Yeniköy Mağarası Nerededir? Tarihi Geçmişi

İlçe merkezinin 33 km güneyinde Yeniköy ile Avluca köyleri arasında yer alan Karadona Deresi batı kenarında bulunmaktadır. Merkezden köylere belli saatlerde kalkan dolmuşlar bulunmaktadır. Fakat saate bağlı kalmadan mağarayı gezebilmek için Espiye kurumsal araç kiralama imkanlarından yararlanılabilir. Böylece mağaranın içindeki yedi adet değirmenin çalıştırdığı kaynaktan çıkan su etrafındakiler daha keyiflice görülebilir. Mağara yöre halkı tarafından Patlaksu olarak adlandırılmaktadır. Mağaranın bazı kesimlerinde makarna sarkıt, dikit, sarkıt, duvar damlataşları, sütun gibi değişik damlataş oluşumları görülmektedir. Mağaranın içinde herhangi bir canlı yaşamamaktadır. 

Andoz Kalesi Nerededir? Tarihi Geçmişi

Yeniköy veya Patlaksu mağarasından sonra Andoz Kalesi ziyaret edilebilir. İlçe girişinde yer alan kaleye özel arabalarla veya Espiye ucuz araç kiralama hizmetlerinden kiralanan araçlarla daha kolay ulaşılır. Kimin zamanında ve ne zaman yapıldığına dair net bir bilgi yoktur. Karadeniz’i ve Yağlıdere Vadisi’ni görebilecek bir konumdadır. Yüksekçe konumundan dolayı uzun yıllar aktif bir şekilde kullanıldığı tahmin ediliyor. Karadeniz’in hırçın dalgalarını, Yağlıdere Vadisi’ni ve ilçeyi izlemek için harika bir yerdedir. Denize ve vadiye hakim bit tepede bulunan Andoz Kalesi’nin Milattan Önce 1300’lü yıllarda inşa edildiği tahmin edilmektedir. Kaleye çıkmak için kuzey taraf tercih edilmelidir. 

espiye-oto-kiralama.png
Karadeniz turlarında mutlaka Andoz Kalesi listesinde mutlaka Andoz Kalesi bulunur. Şayet aileye özel bir gezi düzenlenecekse kesinlikle Andoz Kalesi listede yer almalıdır. Andoz Kalesi’ne nasıl gidilir endişesini yaşamaya hiç gerek yok. Espiye araba kiralama hizmetlerinden kiralanan araçla ilçe girişindeki ışıklardan sağa dönüldükten sonra ilçe merkezi yoluna doğru sağa dönülür. 50 metre ilerledikten sonra bir ara mahalleye ulaşılacak. Ara mahalle sağda kalacak şekilde yola devam edilir. Biraz dik olan yol çıkılınca 500 metre kadar ileride kalenin sarı tabelası görülecektir. giresun oto kiralama sayesinde kolayca etrafı sularla çevrili kaleye ulaşılır. 1. Derece arkeolojik sit alanı olan kale koruma altındadır. Kalenin bir bazı kısmında kuleler yoktur.