Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 27.09 - 10:00
Teslim Tarihi 02.10 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Eynesil Araç Kiralama - Eynesil Rent A Car | Gezgin 7/24

Eynesil Gezilecek Yerler

Karadeniz Bölgesi’nin sahilinde yer alan şehirler gezmek için çok uygundur. Dağlarında, yaylalarında tertemiz havayı solumak aynı zamanda Karadeniz’in hırçın dalgalarını izlemek şansını sunar. Yeşillik ve doğal güzellikler görmek için bir yerlere gitmeye gerek yoktur. Çünkü şehrin her noktasında doğal güzelliklere şahit olmak mümkündür. Eynesil gezilecek yerler anlamında tarihi, kültürel ve doğal mekanları bir arada toplamıştır.  Eski camiler, tarihi kiliseler, altından sular akan kemerli köprülerle şehir ziyareti boyunca karşılaşılır. 

Giresun ile Trabzon arasındaki en son ilçe Eynesil’dir. Eynesil araç kiralama firmalarından birinden kiralanan araçla şehir daha rahat gezilir. Aracınızı denizin kokusunu ve havasını alabileceğiniz, yeşilliklerini, nefes kesen manzaralarını fotoğraflayabileceğiniz bir noktada durdurabilirsiniz.

Eynesil Nerededir? Nerenin İlçesidir? 

Giresun iline bağlıdır. İl merkezine yaklaşık olarak 72 km uzaklıktadır. Özel araçla bu mesafe tahmini olarak 54 dakika sürmektedir. Eynesil, Görele ilçesi ve Trabzon ile komşudur. Köklü bir geçmişe sahip olan ilçede bulunan doğal ve tarihi mekanlar dikkatleri çekmektedir. Farklı medeniyetlerin hakimiyeti altında geçmiş bir tarihe sahip olan ilçede tarihi eserleri görmek mümkündür.

Eynesil Geçim Kaynakları

İlçe halkının büyük çoğunluğu geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlamaktadır. Memuriyet ve sanayide çalışanlar ise küçük bir kısmını oluşturmaktadır. İlçede büyük sanayi kuruluşu yoktur. Yaş çay işlenmesine yönelik küçük işletmeler vardır. Bu işletmeler arasında en bilinenleri Akfa Çay, Ören Çay Fabrikası, Amber Çay Fabrikası, Dilber Çay Fabrikası ve Kemaloğlu Çay Fabrikası’dır. Tarımla üretilen ürünlerin satışı yapılarak gelir elde edilmektedir. Hayvanlardan üretilen tereyağı, yumurta gelir kaynağını oluşturmaktadır. Yaylalarda organik bal üretilmektedir. İlçede bulunan Fiskobirlik üretilen fındıkları satın almaktadır. Gireasun Eynesil araç kiralama hizmetleri kente gelen ziyaretçilere yerinden organik ürün alma fırsatı sunar. 

eynesil-araba-kiralama.png
Eynesil Tarihi Geçmişi

İlçenin en bilinen tarihi MÖ 1500’lü yıllara dayanır. M. Ö 1500’lü yıllarda bölge Hitit İmparatorluğunun hakimiyetindedir. 300 yıl kadar süren Hitit hakimiyetinden sonra M.Ö 1200’lü yıllarda Frigya Konfederasyonu emrine girmiştir. İlerleyen yıllarda Yunanlılar, Miletoslular, Pers İmparatorluğu, Pontus Krallığı, Roma İmparatorluğu toprakların hakimiyetini ele geçirmiştir. Trabzon İmparatorluğu 1204 yılında yörenin topraklarını hakim olmuştur. 1461 yılında Osmanlı İmparatorluğu gelinceye kadar Trabzon İmparatorluğu’nun egemenliği devam etti. 1461’de toprakları Osmanlı ele geçirdi. 

Bölgeye ilk gelen Türk boyu Çepniler’dir. Alevi olan Çepniler, Hacı Bektaşi Veli’nin müritleridir. Bir süre Trabzon iline bağlı bir köy olarak kalan Eynesil, Cumhuriyet’in ilan edilmesiyle birlikte Görele’ye bağlanmıştır. 1953 yılında Görele’ye bağlı bir bucak olmuştur. 1 Nisan 1960 yılında ise ilçe statüsünü elde etmiştir.

Eynesil Ne Yenir?

İlçeye özgü yemekleri yoktur. Giresun lezzetleri ilçede de hakimdir. Ziyaretçiler Eynesil oto kiralama ile ulaşım sağlayarak şehir merkezinde ve dışarıda bulunan lokantalarda ve restoranlarda organik ürünlerden yapılmış Giresun yemekleri yenebilir. Giresun yemeklerinin tatları enfestir. Özellikle Sırgan, karalahana sarması, semekse, bible mutlaka tadılmalıdır. Özel araba veya Eynesil rent a car yöresel lezzetleri organik ürünlerle yapan mekanlara ulaşımı kolaylaştırır. 

Eynesil Kalesi Nerededir? Tarihi Geçmişi

Karadeniz Bölgesi’ndeki kaleler genellikle yüksekçe bir tepeye konumlandırılır. Denize sıfır kaleye çok nadir rastlanır. Eynesil Kalesi, denize sıfır konumda, harika manzaraya sahip bir yapıdır. Tarihi yapıya ulaşmak zor değildir. Eynesil kiralık araç ile gidildiğinde hem daha hızlı ulaşım sağlanır hem de kalede istenildiği kadar kalınabilir. Kalenin manzarası harika olmasına rağmen maalesef ki bir kısmı tahrip edilmiştir. Kalenin alt kısmında balık tutmak mümkündür. Aşağı bakıldığında balık tutmaya çalışan bir sürü insan görülmektedir. Kalenin içinde mağara ve kuyular var. Mağara ve kuyuların bir kısmı su ile dolmuş durumdadır. Kalenin bulunduğu alan arkeolojik sit alanı ilan edilmiştir. Altında mağaralar bulunan tarihi yapının 2003 yılında restore çalışmaları yapılmıştır. Denize hakim bir konumda yer aldığından insanı rahatlatan bir havası vardır. 
eynesil-araç-kiralama.png
Merkez Camii Nerededir? Tarihi Geçmişi

İlçe merkezine bağlı Gümüşçay Mahallesinde yer alan Merkez Camii’ne Eynesil ucuz araç kiralama firmalarından tedarik edilen araçla rahat ve konforlu bir şekilde ulaşım sağlanır. Merkez Camii’nin kapısının üzerinde kitabe vardır. Kitabede dini yapının 1904 yılında yapıldığı yazmaktadır. Zaman içerisinde hasar görmüş fakat onarımlar yapılmıştır. Yapılan bakımlar nedeniyle cami günümüze sağlam gelmiştir. Bakım ve onarımlar nedeniyle yapının orijinal hali korunamamıştır. Günümüzde Merkez Camii ibadete açıktır. 

Çağlanbaşı Köprüsü Nerededir? Tarihi Geçmişi

Merkez Cami ziyaretinden sonra giresun oto kiralama şirketlerinden biriden kiralanan arabayla ilçeye bağlı Ören Beldesinin Kıran Mahallesinde yer alan Çağlanbaşı Köprüsü’ne geçilebilir. Köprüye ait yazılı bir belge yoktur. Bundan dolayı ne zaman ve kimin tarafından yaptırıldığına dair net bir bilgi yoktur. Günümüzde yaya trafiğine açık olan Çağlanbaşı Köprüsü 7 metre uzunluğunda, 2 metre genişliğindedir. İlçenin Köşeli Mevkiinde Belen Köyü Köprüsü vardır. Dileyen Belen Köyü Köprüsü’nü de görebilir.

Ağanın Köprüsü Nerededir? Tarihi Geçmişi

Keme Köprüsü olarak da bilinen Ağa Köprüsü, ilçenin yaklaşık olarak 7 km uzaklığında yer almaktadır. Eynesil araba kiralama hizmetleri değerlendirildiğinde yapıya daha pratik bir şekilde ulaşılır. Köprünün ne zaman ve kim tarafından yapıldığı bilinmemektedir. Ağa Köprüsü kitabesinin günümüze kadar gelmemiş olması bilgileri sınırlandırmıştır. 
eynesil-oto-kiralama.png