Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Nereden Alacaksınız? 15.05 - 10:00
Drop of location 20.05 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Piraziz Araç Kiralama - Piraziz Rent A Car | Gezgin 7/24

Piraziz ve Coğrafi Konumu

Giresun’un küçük bir ilçesi olan Piraziz, Giresun il merkezine 10 km mesafededir.  Ordu ile sınır olan ilçe Ordu merkeze de 22 km uzaklıktadır. Doğu Karadeniz’in bu güzel ilçesinin doğusunda Bulancak, batısında Ordu ve kuzeyinde ise Karadeniz yer almaktadır.

Derin vadilerde kurulu olan ilçede dik kıyılar da geniş yer kaplamaktadır. Düzlük arazi neredeyse yok denecek kadar azdır ve yüksek kesimlerdeki yaylalarda görülmektedir.

Fındık bahçelerinin oldukça yoğun bulunduğu ilçede bunun dışında orman bitki ve ağaçları da yer almaktadır. Aşk merdiveni olarak bilinen Eğrelti otu, asma, orman gülü, yonca gibi bitkilere de rastlanmaktadır.

Doğu Karadeniz gezi programlarınıza Piraziz’i de eklemeniz ve ilçenin doğal ve tarihi güzelliklerini keşfetmeniz tatil anılarınıza ayrı bir renk katacaktır. İhtiyaç duymanız durumunda Giresun Piraziz araç kiralama firmaları her sınıf ve model araçlarla hizmetinizde olacaktır. Bu sayede özellikle doğa gezintilerinizde ve yayla gezilerinize uygun araç temin edebilecek ve gezinizi rahatlıkla devam ettirebileceksiniz.

Piraziz Geçim Kaynakları ve Ekonomisi

Tarım ve hayvancılığın başlıca geçim kaynağı olduğu ilçede fındık yetiştirticiliği en önemli gelir kaynağıdır. İlçede birçok fındık bahçesi bulunmakta olup 4 adet fındık kırma fabrikası da mevcuttur. Deniz balıkçılığı, alabalık üretimi, arıcılık, meyve, sebze ve çay üretimi de sürdürülen tarımsal faaliyetlerdendir. İlçede avize atölyeleri de görülen iş kollarındandır. Ticari gereksinimlerle Piraziz’e yolu düşecek olan firmaların Piraziz kurumsal araç kiralama hizmetleri hakkında bilgi alması ulaşım alternatifi açısından faydalı olacaktır. Böylece araç kiralama masraflarını mali açıdan gider olarak gösterebileceklerdir.

Karadeniz Sahil Yolu ve Piraziz

 İlçe Karadeniz sahil şeridinde yer aldığından Karadeniz sahil yolu güzergahında bulunmaktadır. Yaklaşık 20 km’lik sahil yolu ülkemizin kuzeydoğu ve kuzey batısını birbirine bağlayan ve oldukça işlek olan bir hattır. Ordu-Giresun seferi yapan ticari minibüs ve otobüsler de Piraziz üzerinden geçiş yapmaktadırlar. İlçe bu açıdan oldukça yoğun bir trafik ve yolcu akışına sahiptir. İlçeye yolu düşenlerin ilçeyi gezmeden gitmemelerini tavsiye etmekteyiz. Zira Piraziz gezilecek yerler ziyaretçilerde büyüleyici bir etki bırakacaktır. Dilerseniz ilçe gezileriniz için Piraziz oto kiralama imkanlarından faydalanabilirsiniz. Bu sayede daha rahat ve kolay bir gezi sürdürmeniz mümkün olacaktır.

Piraziz Tarihi Doku ve Geçmiş

  1. yüzyıldan itibaren Türklere ev sahipliği yapan ilçe bu tarihten itibaren Türk hakimiyetinde bulunmaktadır. Bu tarihten önceki dönemlere ait uygarlıklardan geriye kalan eserlerden Bendehor Kalesi ziyaretçilerin uğrak yerlerindendir. Antik çağlarda yapıldığı düşünülen kalenin geçmişine ışıt tutacak bilgiler ise yeterli düzeyde değildir.

İlçede Müslümanlardan önce Hıristiyan nüfusunun yoğun olduğu bilinse de Türklerin Müslüman olmadan önce ilçede yaşam sürdürdüklerini de söyleyebiliriz. Zira gayrimüslimler arasında Türk isimleri oldukça yaygındır. Benhedor Kalesini ziyaret etmek isteyenlerin Giresun Piraziz araç kiralama imkanlarından faydalanması gezilerinde zaman tasarrufu sağlayacağı gibi daha çok yer görme imkanı da sunacaktır.

İlçede bulunan Şeyh İdris Türbesi de tarihi dokuya ayrı bir katkı sunmaktadır. 1399’da vefat ettiği bilinen ve Türkmen gruplarla bölgeye geldiği tahmin edilen Şeyh İdris’e ilçe halkı büyük değer göstermektedir. Şeyh İdris’in ormandan kestiği ağaçları geyiklerle taşıdığı ve tekkenin giriş kapısının bu şekilde yapıldığı inancı hakimdir. Zaman içerisinde birkaç kez restore edilmiş olan türbeyi ziyaret etmek isteyenlerin rahat ulaşım imkanı sunan Piraziz araba kiralama firmalarından araç kiralaması doğru bir tercih olacaktır.

Yayla ve Doğa Turizmi

Piraziz ilçesinin yüksek yaylaları; temiz dağ havası ve birbirinden eğlenceli yayla şenlikleri ile çok oldukça popülerdir. Yayla sezonunda birçok ziyaretçiyi ağırlayan bu yüksek yerler eski zamanlarda ise hayvan otlatmak için kullanılmaktaydı. Günümüzde turizm açısından büyük ilgi görse de bu yaylalar hak ettiği ilginin henüz gerisindedirler. Zaman içerisinde bu ilginin daha da artacağı ve doğa turizmi açısından çok daha bilinir hale geleceği aşikardır. Siz de temiz dağ havası ve yeşilin eşsiz bütünlüğünü bir arada bulmak ve manzaranın keyfini çıkarmak isterseniz bu yaylalara Piraziz oto kiralama imkanlarından faydalanarak ulaşabilirsiniz.

Piraziz İlçesi Doğal Yiyecekler ve Nefis Lezzetler

Karedeniz’in bu küçük ilçesinde tarımsal üretim faaliyetleri oldukça yaygındır. Karalahana, ısırgan otu, pezik, madımak, galdir, mantar, sakarca, merulcan, çeliklik, mendek, marul ve maydanoz bunlardan bazılarıdır. Turşu çeşitleri açısından zengin bir menüye sahip olan Piraziz mutfağında Çalı Çileği, Etli Karalahana Sarması, Taze Fasulye Diblesi, Fasulye Turşusu ve Kavurması, Fırında Kuru Fasulye, Hamsi Böreği, Hamsili Mısır Ekmeği, Isırgan Otu Yemeği gibi birçok farklı lezzete rastlamak mümkündür. Bu eşsiz lezzetlerden tatmak isteyenler için Piraziz’e uğramak yeterli olacaktır. Piraziz rent a car firmaları Piraziz’e yolu düşenlerin anlık araç ihtiyaçlarını karşılamak için hizmet vermektedir. İhtiyaç duymanız durumunda kolaylıkla ve uygun fiyatla giresun oto kiralama firmalarından araç temin edebilirsiniz. 

Piraziz Kültürel Detaylar

İlçede Karadeniz kültürünün tüm renklerine rastlamak mümkündür. İlçenin, Giresun merkez nüfusu ve Ordu nüfusu ile benzer özellik gösteren kültürel dokusu Anadolu kültürü ile de benzeşmektedir. Piraziz’e gitmeyi düşünenlerin bu açıdan sıkıntı yaşamayacağı ve Piraziz ucuz araç kiralama firmalarından temin edecekleri araçlarla ilçeyi doyasıya gezebilecekleri açıktır.