Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 26.09 - 10:00
Teslim Tarihi 01.10 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Kelkit Araç Kiralama - Kelkit Rent A Car | Gezgin 7/24

Kelkit Gezilecek Yerler

Ülkemizin her bir noktası ayrı bir güzelliğe sahiptir. Kelkit’te yeşilin içinde görülmesi gereken bir cennettir. Kelkit gezilecek yerler, doğası ve mutfağı ile çok ünlüdür.  Kelkit Ovası’nın üzerine Kelkit Çayı’nı oluşturan dereler birleşmesi sonucunda ilçe meydana gelmiştir. 373 km uzunluğunda bulunan Kelkit Çayı, Yeşilırmak’ın en uzun koludur. Kelkit araç kiralama hizmetleri ile çok rahat bir şekilde yolculuk yapabilirsiniz. Kelkit’te istediğiniz gibi bir plan yaparak her köşesini görmüş olarak buradan ayrılmış olursunuz.

Kelkit Nerenin İlçesidir? Tarihçesi 

Kelkit, Gümüşhane’nin bir ilçesidir. Gümüşhane’de bulunan ilçelerin içinde en büyük yüz ölçümüne sahiptir. Gümüşhane merkezden 60 km uzaklıkta bulunmaktadır. Kelkit’in tarihi çok eski dönemlere kadar uzanmaktadır. Türk tarihinde ise 1016 yılında ilk defa Selçuklular gelmiştir. 1514 yılında Çaldıran Savaşı ile Osmanlı Devleti topraklarına katılmıştır. 1916 yılında Ruslar tarafından işgal edilen ilçe 1918 yılında kurtulmuştur.

İlçenin adının nereden geldiğine dair bazı düşünceler bulunmaktadır. Bunlardan biri de kurt anlamı olan Lykos kelimesinde geldiği düşünülmektedir. Daha sonraki dönemlerde gail-get denen bölgenin adı da Kelkit’e dönüşmüştür. 
kelkit-araba-kiralama.png
Bu bölgenin bir özelliği de birçok yolun bağlantı noktasında yer almaktadır. Kelkit üzerinden Erzincan, Bayburt, Şiran ve diğer illere gidilmektedir. Kelkit, Bayburt ile Erzincan ve Trabzon ve Erzincan yollarının üzerinde bulunmaktadır. 

Şehir merkezinden kalkan dolmuşlar bulunmaktadır. Bu dolmuşlar ile Kelkit’e ulaşım sağlanabilmektedir. Kelkit kiralık araç ile Kelkit’in muhteşem doğası içinde çok farklı bir yolculuk yapabilir ve daha çok yer görme fırsatına sahip olabilirsiniz. 

Kelkit Geçim Kaynakları

Kelkit’in geçim kaynakları tarıma dayalıdır. Çoğunluk ile tahıl üretimi yapılmaktadır. Bunun yanında hayvancılık ve ticarette geçim kaynakları arasındadır. Her hafta ilçe merkezine pazarlar kurulmaktadır. Bu pazarlarda köylerden gelenler yaptıkları ürünleri satmaktadırlar. Cumartesi günü kurulan pazarda ilçe merkezinde büyük bir yoğunluk olmaktadır.

Salata Antik Nerededir?

Salata Antik Kenti, Kelkit’in güneydoğusunda bulunmaktadır. İlçeden 26 km uzaklıkta bulunan Antik Kent Meşe İçi Dağları’nın eteğindedir. Fırat sınırının korunması için inşa edilmiştir. Su kemerleri, kale surları ve mezarlar bulunmaktadır. Antik kentin büyük bir bölümü günümüze kadar ulaşmıştır. 47 tane gözü olduğu düşünülen su kemerinin günümüzde sadece 4 gözü ayakta kalabilmiştir. Salata Kalesi’de ilçe sınırları içindedir. Kalenin 530 yılında Bizanslılar tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. Kalenin büyük bir bölümü yıkılmıştır.

Antik kente ulaşımın en kolay yolu Kelkit araba kiralama hizmetleri kullanılırsa daha rahat olacaktır. Çok yakın bir mesafede bulunmayan antik kent görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

 

Kelkit Salyazı Nerededir?

Kelkit’in doğal güzellikleri söz konusu olduğunda muhteşem bir coğrafya akla gelmektedir. Yeşilin içinde akan dereler ve temiz havası ile gelen herkesi büyülemektedir. Geçmişte Potos ve daha sonra Posus adları ile bilinmektedir. Cumhuriyet’in ilan edilmesinden sonra Salyazı adını almıştır. Kelkit’te görülmesi gereken güzelliklerden biridir. Mormuç Ovası sal şeklinde olduğu için adını buradan almaktadır. Gümüşhane merkezden 67 km uzaklıkta bulunan güzelliği görebilmeniz için Gümüşhane Kelkit araç kiralama hizmetlerini kullanarak görebilirsiniz.
kelkit-araç-kiralama.png
Salat Köyü Nerededir?

Kelkit’e bağlı bir köy olan Salat Köyü’nde çeşitli dönemlerden kalan tarihi yapılar bulunmaktadır. Bu yapıların Roma ve Bizans döneminden kaldığı düşünülmektedir. Bu yapıların dışında tarihi yapı olarak cami, kilise ve hamamda vardır. Kelkit’e geldiğiniz zaman görülmesi gereken köylerin başında gelmektedir.

Kelkit’te Ne Yenir?

Kelkit denince sadece doğası ve tarih akla gelmez. Bu bölgeyi meşhur yapan bir de lezzetleri vardır. Kelkit’ gelip de bu lezzetler tadılmadan ilçeden gidilmemelidir. Bu lezzetler siron, fırın erişte, lemis başta gelmektedir. Bu lezzetlerin dışında mantı çorbası, haşıl ve boranide oldukça lezzetlidir. Kelkit mutfağının lezzetli olmasında bölgenin bereketli topraklarında yetişen ürünler ile yapılmaktadır. 

Bölgede yetişen kuru fasulyede yenilmelidir. Bölgede yetişen fasulyenin tadına da mutlaka bakılmalıdır. Pek çok kişi Kelkit’ten satın alarak evine götürmektedir.

Kelkit El Sanatları 

Kelkit’te dokuma sanatları da oldukça gelişmiştir. Kilim dokumacılığını günümüzde de yaşatmaya devam etmektedirler. Zili kilimleri adı verilen dokuma kilimlerde kök boyalar kullanılmaktadır. Çok büyük ebatlarda kilimlerde elde dokunarak hazırlanmaktadır. Sevdiklerinize hediye almak isteyenler için yöreye özgü kilimlerden alabilirsiniz. Kilim dışımda yastık, yolluk, nazarlık ya da duvar süsleri de dokunarak hazırlanmaktadır. 

Kelkit’te Nasıl Bir Tur Yapılır?

Karadeniz’in en güzel yerlerinden biri olan Kelkit doğası ve tarihi ile pek çok kişinin ilgisini çekmektedir. Etrafınız yemyeşil ormanlar, dereler, çaylar ve bunların içinde saklı olan bir tarih ile geçmişten ipuçları vermektedir. Kelkit oto kiralama ile tarihi yerlerden başlayarak doğanın içine doğru bir rota belirleyebilirsiniz. Bazı yerler birbirine yakın bazı yerlerde biraz uzakta bulunmaktadır. Kalacağını güne bu mesafeleri ayarlayarak her gün için farklı bir plan yapabilirsiniz.

Doğa yürüyüşleri yapabilir, pikniğe gidebilirsiniz. Kelkit rent a car firmaları kaliteli ve güvenilir hizmetleri ile sizlere gittiğiniz en iyi tatil olabilmesi üst düzey bir hizmet vermektedir. gümüşhane oto kiralama imkanı da sunulması sahip olduğu önemli özelliklerden biri olmaktadır.
kelkit-oto-kiralama.png