Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Nereden Alacaksınız? 15.05 - 10:00
Drop of location 20.05 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Köse Araç Kiralama - Köse Rent A Car | Gezgin 7/24

Köse Gezilebilecek Yerler
Köse, Gümüşhane iline bağlı ilçelerden birisidir. Gümüşhane merkezinden kalkan dolmuşlar ile 45 kilometre uzaklıkta olan Köse’ye ulaşım rahatlıkla sağlanır. Gümüşhane"nin güneydoğusunda yer alan şirin bir ilçe olan Köse"ye bağlı köylerde gezilebilecek yerler oldukça fazladır. Değişik kültür mirasına sahip olan Köse"de kilise ve cami ziyaret edebilmek için Köse araç kiralama hizmetinden faydalanabilirsiniz. Tarihi yapılardaki figürlerin ve oymaların orijinali korunarak günümüze kadar ulaşmıştır.

Köse Hangi İlin Sınırlarındadır?

Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgeleri arasında bulunan Gümüşhane iline bağlı bir ilçedir. Gümüşhane ili, adındaki gümüşten anlaşılacağı üzere Türkiye"de gümüş madeninin en çok çıktığı şehirdir. Tarih boyunca değişik medeniyetlere ev sahipliği yapan Gümüşhane, zengin gümüş madenleri sebebiyle tercih edilen yerleşim birimlerinden biri olmuştur. Doğal florası ile de eşsiz güzellikler sunan Gümüşhane, Fatih Sultan Mehmet"in şehri alması ile Türklerin eline geçmiştir. 
köse-araba-kiralama.png
Persler, Romalılar, Medler, Asurlular, Makedonlar ve Pontuslar il üzerinde uzun yıllar hüküm sürmüşlerdir. Bayburt, Giresun, Erzincan ve Tokat"a yakınlığı ile bilinen Gümüşhane"yi gezmek için Köse rent a car ile kolayca şehir turu yapabilirsiniz.  Gümüşhane"ye ulaşım, karayolu ile de yapılır. Fakat en yakın demiryolu ulaşımı Erzincan"dadır. Buradan 148 kilometre kadar daha yol kat etmek gerekir.

Köse İlçesinde Yer Alan Tarihi Yapılar

İlçede, Osmanlı devleti zamanından kalma pek çok köprü ve tarihi eser vardır. İlçe tarihi İpek yolu üzerinde olması sebebiyle, akarsu ve dere yataklarının üzerine inşa edilen köprülerle ulaşım sağlanmıştır. Bu köprüler hem yaya hem de araç geçitlerini uygundur. Köse araç kiralama ile yapacağınız gezilerde bu köprüleri kullanarak rahat bir gezi rotası oluşturabilirsiniz. İlde toplam 41 tane köprü bulunmaktadır.


Köse Doğal Gezi Alanları
Soğuksu yaylası, zengin bitki örtüsü ve doğal hayvan çeşitleri ile de dikkat çeker. Havası, doğal bir klima özelliğini taşıyan yaylanın çevresinde gezilecek pek çok mesire alanı bulunur. İl merkezine 36 kilometre uzak olan bu yaylalara Köse oto kiralama hizmetinin araçları ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bölge Türkiye"nin en küçük illerinden biri olmasına karşılık, son yıllarda artan Karadeniz turları sebebiyle cazip hale gelmiştir. Yöre halkı daha çok tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlar. Karasal iklimin hâkim olduğu bölgede tahıl yetiştiriciliği ön plana çıkar. Eski çağlarda Rum çeteleri tarafından sığınak olarak kullanılan harabeler 17. Yüzyıldan kalmıştır. Santa harabeleri, konumu ile ilçenin tepesinde konumlanmıştır. Çok eski zamanlardan beri çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan Krom Vadisi, zengin krom kaynakları ile öne çıkar. Geçiş Bölgesi’nde yer alan vadi, ticaret yapımına uygun konumu sebebiyle önem taşır. Arkeolojik site alanı ilan edilen Kov Kalesi, antik kenti ile ünlüdür. Şehirde, gezilecek yerler fazla olduğu için Köse ucuz araç kiralama şirketleri, uygun koşullarda turistlere hizmet verir. Kov Kalesi, bölgenin hasar görmeden günümüze ulaşan en eski kalesi olarak da dikkat çeker. Gümüşhane il sınırına, 17 kilometre uzaklıkta olan Tuğrul mağarası sarkıt dikit ve sütunları ile göze çarpar. Mağaradaki org desenli duvarlar yabancı turistlerin ilgisini çeken bir detay olarak göze çarpar. Karadeniz turları güzergahı üzerinde olan mağarada, çeşitli hayvan figürleri ve bayrak şekilleri mevcuttur. Nisan ve kasım aylarında turizme açık olan mağara yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olur. Bölgenin bir diğer tarihi yapısı İmera Manastırıdır. 
köse-araç-kiralama.png
Eskiden rahiplerin ikamet ettiği konutları olan manastır, şapeli ile de dikkat çeker. 3. Dereceden sit alanı ilan edilen manastırın, 1859 yılında yapıldığı girişindeki kitabede yazılıdır. Kürtün barajı alabalık tesisleri ile bölgenin turizmine katkı sağlar. Buraya gelen turistlerin olta ile gölden balık tutmalarına imkânı sağlanır. Zigana Dağları’nda bulunan kayak merkezi sporcuların uğrak mekanıdır. Kasım ve Nisan aylarında kayak yapmak isteyen turistler ağırlayan merkezin etrafı ormanlarla kaplıdır. Bölgenin, huzurlu ve yeşil alanlarından biride etkinlikleri ile ünlü Boyunyurt yaylasıdır. Bu etkinliklere katılmak için Gümüşhane Köse araç kiralama, sizlere kaliteli araçları ile hizmet verir. 

Araç kiralama şirketleri Köse bölgesinde oldukça geniş hizmet alana sahiptir. Limni gölü ve çevresini ziyaret etmek isteyen turistler sarıçam ve ladin ağaçlarının gölgesinde oksijen depolayabilirler. Çok sayıda yabani hayvan çeşidine sahip olan bölgede ayı, karaca ve tilki gibi hayvanlara da rastlamak mümkündür. Toprak ve bozuk yollardan giderek ulaşacağınız gölün muhteşem manzarası bu yolculuğa katlanmaya değer güzelliktedir.

Köse"nin Hangi Yemeği Ünlüdür?

Evelek, Gümüşhane"nin zengin bitki örtüsüne sahip dağlarında yetişen bir bitkidir. Yaprakları dolma gibi sarılan Evelek dolması Gümüşhane"nin en meşhur lezzetleri arasında yer alır. İlin günlük olarak pişirilen bir yemeği de kartol yahnisidir. Patatese kartol diyen yöre halkının sulu olarak etli pişirdiği yemek kartol yahnisi olarak bilinir. Ispanağın sarmısaklı yoğurtla buluştuğu yemek olan borani, ilin bir diğer dikkat çeken yemeğidir. 

köse-oto-kiralama.png

Yoğurdu ayran kıvamına getirerek, içine mısır ve yarma ilave edilerek yapılan katıklı çorba her Anadolu ilinde olduğu gibi burada da meşhurdur. Reçel veya bal ile sunulan kete, Gümüşhane ve çevre illerinde sıklıkla yapılan bir hamur işidir. Köse"ye gezme amacıyla gelmek isteyen şirket sahipleri, masraflarını şirketlerinin üstleneceği gümüşhane oto kiralama sayesinde huzurlu bir gezi yapma imkanına sahip olurlar.