Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Kupon Kullan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Kürtün Araç Kiralama - Kürtün Rent A Car | Gezgin 7/24

Gümüşhane Kürtün Tanıtımı

Kürtün Doğu Karadeniz bölgemizde bulunan Gümüşhane’nin bir ilçesidir. Kürtün’de yapılan çalışmalar ve tarım faaliyetleri sırasında bulunan kalıntıların incelenmesi ile bölgenin eski bir yerleşim yeri olduğu anlaşılmaktadır. Milattan öncelerinde dahi bölgede yerleşim olduğu düşünülmektedir. Fatih Sultan Mehmet’in fethi ile bölge Türk idaresine girmiştir. Kürtün ilçesi kuzeyinde Çanakçı, Maçka, Şalpazarı, Tonya doğusunda Torul güneyinde Alucra ve batısında Doğakent ile komşudur. İlçe aynı zamanda Giresun ve Trabzon ile de yakın mesafededir. 

Kürtün ilçesi nüfusu 14.500 civarındadır. Bölgede Karadeniz iklimi görülmektedir. İlçe halkının geçim kaynaklarının başında tarım ve hayvancılık gelmektedir. Bununla birlikte balıkçılık ve ipek halıcılığı da bölgede yürütülen faaliyetlerdendir. Ayrıca ormanlık alanların fazlalığı bölge insanını ağaç işleriyle ilgilenmeye yöneltmiş ve bu anlamda hediyelik eşyalardan süs eşyalarına birçok el işi doğal ürünler ortaya koymuşlardır. 

Kürtün ilçesi Gümüşhane merkeze 59 km uzaklıktadır. Dolmuşlarla il merkezinden Kürtün’e ulaşım sağlanmaktadır. Bununla birlikte çevre illerden olan Trabzon’dan da Kürtün’e ulaşım imkanı bulunmaktadır. Kürtün ilçesinde bulunan yeşillikler, doğal güzellikler ve ormanlarla öne çıkmaktadır. Bu doğal güzellikleri keşfetmek için Kürtün araç kiralama firmalarından yardım alarak gezi planlarınızı oluşturabilirsiniz. 
kürtün-araba-kiralama.png
Kürtün Gezilecek Yerler

Kürtün Karadeniz’in yeşil ve doğayla barışık ilçelerinden biri olmaktadır. Ormanları, yaylaları ve tarihi yapıları ile Kürtün gezilecek yerler açısından zengin bir ilçedir. Bölgede bulunan kalıntılardan eski bir yerleşim yeri olduğu anlaşılmaktadır. Kürtün ev sahipliği yaptığı farklı medeniyetlerden de izler taşımaktadır. Bu kapsamda Kürtün gezi planında yer almasını tavsiye edebileceğimiz yerler;

  • Kürtün Barajı
  • Kürtün Kalesi
  • Kadırga Yaylası
  • Kazıkbeli Yaylası
  • Örümcek Ormanları
  • Güvende Yaylası
  • İpek Halı Dokumacılığı Tesisleri
  • Ağaç İşleri Hediyelik Tesisleri gibi yerleri kapsamaktadır. 

Görüleceği üzere Kürtün gerek doğal güzellikleri gerek tarihi yapıları ve gerekse bölgedeki imkanlardan ortaya koyulan ürünlerle görülmesi gereken bir bölge olmaktadır. Bu kapsamda Doğu Karadeniz bölgesi arazisinin şartları da göz önünde bulundurularak Kürtün kiralık araç firmalarından faydalanarak bir gezi planı yapmanız tavsiye edilmektedir. 

 

Kürtün Barajı

İlçenin kafa dinlenecek mekanlarından biri olan Kürtün Barajı 2003 yılından günümüze hizmet vermektedir. Baraj ile bölgenin elektrik ihtiyacının karşılanmasının yanında balık tutma ve piknik yapma imkanlarının da sağlanmasıyla turizm faaliyetleri de gerçekleştirilmektedir. Fonksiyonel bir alan olan Kürtün Barajı yerel halk dışında ziyaretçiler tarafından da beğeniyle karşılanmaktadır. Kürtün Barajı gezisi için Kürtün rent a car firmalarından destek alarak daha verimli bir gezi gerçekleştirebilirsiniz. 
kürtün-araç-kiralama.png
Tarihi Kürtün Kalesi

Oldukça farklı bir işlemle inşa edilmiş olan Kürtün Kalesi’nin Romalılar tarafından yapıldığı düşünülmektedir. Kürtün Kalesi kayalıkların ve dağın oyulması ile inşa edilmiştir. İçerinde birçok kat ve galeri bulunan kalenin oldukça farklı bir yapısı ve mimarisi bulunmaktadır. Günümüzde birçok bölümüne giriş yapılamamaktadır. Tepenin içi oyularak yapıldığından dışarıdan bakıldığında kale olduğunu fark etmek oldukça güçtür. Bunun için gidip görülmesi gerekmektedir. 

Kürtün Kadırga Yaylası

Doğu Karadeniz’in muhteşem doğasının örneklerinden olan Kürtün ilçesindeki Kadırga Yaylası ziyaretçiler tarafından ilgi odağı olmaktadır. İlçe merkezine 90 km uzaklıkta bulunan Kadırga Yaylası Süme Köyündedir. Temiz havası, doğası ve muhteşem manzarası ile Kadırga Yaylası bölge için önemli cazibe merkezlerinden olmaktadır. Ayrıca Temmuz ayının üçüncü haftasında Kadırga Yaylasında şenlikler düzenlenmektedir. Bölgede yoğun bir ziyaretçi akışı olduğundan otel, lokanta ve bakkal gibi çeşitli işletmeler bulunmaktadır. İlçe merkezinin dışında kalan Kadırga Yaylası ziyaretleriniz için Kürtün oto kiralama hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. 

Kürtün Örümcek Ormanları

Doğu Karadeniz bölgesinin eşsiz ormanlarından biri olan Örümcek Ormanları Kürtün ilçesinde bulunmaktadır. İlçe merkezine 17 km uzaklıkta bulunan Örümcek Ormanları bünyesine 400 yılı aşkın yaşında olan ağaçlar bulunmaktadır. Avrupa ve Kafkasların en büyük ladin ve çınar ağaçlarına sahip olan Örümcek Ormanları 1998 yılında koruma altına alınmıştır. Eşsiz bir doğal güzelliğe sahip olan 263 hektar alandaki Örümcek Ormanları doğa yürüyüşlerinde şelaleleri, patikaları ve yüksek ağaçları ile oldukça ilgi çekicidir. Örümcek Ormanları ziyareti için Kürtün araba kiralama firmaları ile iletişime geçebilirsiniz. 

Kürtün Yöresel Ürünler

Doğu Karadeniz yöresi doğası kadar yemekleri ile de öne çıkmaktadır. Kendine özgü yemekleri ile Kürtün’de lahana çorbası, galdirik, siron, tırmıt turşusu gibi farklı lezzetler bulunmaktadır. Bununla birlikte bölgede ipek halı dokumacılığı faaliyetleri gerçekleştirilmektedir. Ayrıca ormanlarla iç içe olmaları nedeniyle el işlemesi hediyelik ürünler de yapılmaktadır. 
kürtün-oto-kiralama.png
Kürtün Gezi Planı

Görüleceği üzere Kürtün ilçesi Doğu Karadeniz için görülmesi gereken yerlerden biri olmaktadır. Karadeniz’in eşsiz doğası, tarihi yapılar ve yöresel ürünler gezi planına dahil edilmelidir. Kürtün doğal güzelliklerinin görülmesi, yöresel yemekleri ve yakınlarınıza götüreceğiniz hediyeler için Gümüşhane Kürtün araç kiralama hizmetlerinden faydalanarak gezinizi daha verimli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. 

Kürtün Araç Kiralama

Kürtün eşsiz doğası ve yöresel anlamda gerçekleştirdiği faaliyetlerle ziyaretçilerin uğrak noktalarından biri olmaktadır. Bu anlamda kurumsal ziyaretçileri de ağırlamaktadır. gümüşhane oto kiralama hizmeti sağlayan firmalar ile bu işlemlere ait faturalandırma işlemi de sağlanmaktadır. Bununla birlikte Kürtün ucuz araç kiralama fırsatları da bulunmaktadır. Böylece gerek bireysel gerek kurumsal ziyaretçiler için araç kiralama firmalarınca avantajlı hizmetler sağlanmaktadır.