Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Kupon Kullan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Şiran Araç Kiralama - Şiran Rent A Car | Gezgin 7/24

Gümüşhane Şiran Tanıtımı

Farsçada aslanlar anlamına gelen Şiran kelimesinden ilçe adını almaktadır. Gümüşhane’nin eski yerleşim yerlerinden biri olan Şiran’a Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde de rastlamak mümkündür. 1473 yılında Osmanlı Devleti ile Türk egemenliğine giren ilçenin adının Yavuz Sultan Selim tarafından verildiği de söylenmektedir. Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu Bölgesi arasındaki Şiran iki iklim içinde geçiş bölgesi olmaktadır. 

Şiran ilçesi doğuda Kelkit, güneyde Refahiye, batıda Çamoluk ve Alucra, kuzeyde ise Torul ile komşudur. Gümüşhane ilçe merkezine 100 km uzaklıkta bulunan ilçeye ulaşım il merkezinden dolmuşlarla sağlanmaktadır. Şiran ilçesinin nüfusu ise yaklaşık 20 bin civarındadır. Şiran halkının geçim kaynakları meyve ve sebzecilik başta olmak üzere hayvancılık ve arıcılıktan oluşmaktadır. Bunun dışında bölgede kilim dokumacılığı da yapılmaktadır.

Doğu Karadeniz bölgesinin birçok özelliğine sahip olan ve eşsiz doğal güzellikleri barındıran ilçe bununla birlikte birçok gezilecek yere sahiptir. İl merkezinden dolmuşlarla kolaylıkla ulaşım sağlanan Şiran ilçesinde de gezi faaliyetleri için Şiran araç kiralama firmalarınca hizmet verilmektedir. Bu fırsatlardan faydalanarak Doğu Karadeniz’in güzellikleri keşfedilebilmektedir. 

Şiran Gezilecek Yerler

Doğu Karadeniz’in doğal güzellikleri ve tarihi yapıların buluştuğu bir nokta olan Şiran gezilecek yerler açısından da bir çeşitliliğe sahiptir. Şiran ilçesi tarihinin eskilere dayanması ve farklı kültürlere v sahipliği yapmasıyla birçok tarihi yapıya da sahiptir. Ayrıca Şiran ilçesine ait yöresel yemeklerin tadılması ve yöresel ürünlerin keşfedilmesi de mümkün olmaktadır. Bu kapsamda Şiran’da görülmesi gereken yerler için Şiran rent a car firmalarından destek alınmaktadır.  
şiran-araba-kiralama.png
Şiran Tomara Şelalesi

Doğu Karadeniz’in bir cennet olarak nitelendirilebileceği kanaatine varabileceğiniz eşssizmekanlardan biri olan Tomara şelalesi Şiran ilçesinde bulunmaktadır. Seydibaba Köyü sınırlarında bulunan Tomara Şelalesi ilçe merkezine 14 km uzaklıkta bulunmaktadır. Bir doğa harikası olan ve 2011 yılında tabiat parkı olarak kabul edilen Tomara Şelalesi görenleri adeta büyülemektedir. 

Suyun kaynağında oluşan 25m yükseklikteki şelaleden akan su sonrasında çeşitli kıvrımlarla oldukça hoş bir görüntü oluşturmaktadır. Şelalenin yeşillikler içerisinde bir alanda olması daha da çekici kılmaktadır. İlçe merkezine 14 km uzaklıkta bulunan bu doğa harikası Tomara Şelalesi’ne Şiran oto kiralama firmalarından destek alarak ulaşabilirsiniz. 

Birçok doğa sporu ve sosyal aktivitenin gerçekleştirilebileceği Tomara Şelalesi için etkinlikler de düzenlenmektedir. Tomara Şelalesi Kültür ve Turizm Festivali her yıl Temmuz’un ilk haftasında düzenlenmektedir. Oldukça renkli görüntülere sahne olan festival çeşitli aktivitelerle eğlenceli de geçmektedir. 

Bir doğa harikası olan bu şelale kurumsal ziyaretçileri de misafir etmektedir. Şiran kurumsal araç kiralama firmalarından destek alarak kurumsal ziyaretçilerin de bölgeye kolayca ulaşması sağlanmaktadır. Ayrıca bu şekilde firmalara fatura kesilerek muhasebelere bildirmesi kolaylaştırılmaktadır.

Firdevs Hatun Türbesi

Atalarımızın Anadolu’daki eserlerinden olan cami ve türbelerin Şiran’daki temsilcisi de Firdevs Hatun Türbesi olmaktadır. Türbe üzerinde yazılı olan kitabeye göre 1566 yılında inşa edilmiştir. Ayrıca türbede Firdevs Hatun’un şehit olduğu bilgisi de yer almaktadır. Şiran ilçesinin manevi havasını tatmak isteyenler Şiran kiralık araç fırsatlarından yararlanarak türbeye ziyaret gerçekleştirebilirler. Firdevs Hatun Türbesi Çilhoroz Dağı yolu üzerinde bulunmaktadır. 
 şiran-araç-kiralama.png
Şiran Kuluca Köyü

Nesli tükenmekte olan keçilerin bulunduğu Kuluca Köyü hayvan severler için kesinlikle görülmesi gereken bir yer olarak karşımıza çıkmaktadır. Dağ keçileri, yabani keçiler ve çengel boynuzlu keçiler gibi farklı türden keçiler bulunmaktadır. Nesli tükenmek üzere olan bu keçi türlerinin korunması için oluşturulan bu alanda avlanmak yasaktır. Kuluca Köyünde nesli tükenmek üzere olan keçi türlerini görmek isterseniz Şiran araba kiralama hizmetlerini değerlendirebilirsiniz. 

Çakırkaya Manastırı

Tarihi yapılara ilgi duyanlar için kayaya oyularak oluşturulan ilk klise olma özelliği taşıyan Çakırkaya Kilisesi büyük bir merak uyandırmaktadır. Araştırmacılar tarafından 14. Yüzyılda yapıldığı düşünülen Çakırkaya Manastırı’nın kim tarafından yaptırıldığı ise bilinmemektedir. Çakırkaya Köyünde bulunan bu manastırın 20 m x 30 m’lik bir alanda 4 sütun üzerine inşa edildiği görülmektedir. Farklı bir klise örneği olan bu tarihi yapıyı görmek isteyenler Şiran ilçesinde araç kiralama fırsatları ile bölgeye ulaşabilirler. 

Şiran Gezi Planı 

Gümüşhane Şiran ilçesi doğa harikası Tomara Şelalesi başta olmak üzere birçok doğal güzellikler, manevi eserler ve tarihi yapılara ev sahipliği yapmaktadır. Bu kapsamda ilçede gerçekleştirilecek bir gezi planında;

  • Tomara Şelalesi
  • Firdevs Hatun Türbesi
  • Çakırkaya Manastırı
  • Kuluca Köyü
  • Seydibaba Türbesi
  • Gelin Ebe Türbesi
  • Zimon Kilisesi gibi yerler değerlendirilmelidir. 

Şiran ilçesinde gerçekleştirilecek olan ziyaretlerde Gümüşhane Şiran araç kiralama firmaları tarafından sağlanan hizmetlerin değerlendirilmesinde fayda olacaktır. Zira böylece zamanınızı daha iyi değerlendirme ve daha çok yer görme fırsatı elde edeceksiniz. 
şiran-oto-kiralama.png
Şiran Ucuz Araç Kiralama

Şiran ilçesi sahip olduğu çeşitli güzelliklerden dolayı ziyaretçilerin odağı olmaktadır. Bu kapsamda ziyaretçilerin gezilerini daha verimli bir şekilde sağlamları için araç kiralama hizmetleri de ilçede gelişmiştir. gümüşhane oto kiralama fırsatları da değerlendirilerek bölgedeki geziler saha avantajlı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Böylece hem zamandan kazanacak hem de doğa harikası Şiran’ı daha fazla keşfetme imkanı bulmuş olacaksınız.