Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 26.09 - 10:00
Teslim Tarihi 01.10 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Çukurca Araç Kiralama - Çukurca Rent A Car | Gezgin 7/24

Hakkari Çukurca Tanıtımı

Urartulara kadar dayanan tarihi ile Çukurca eski bir yerleşim yeri olmaktadır. Hakkari’nin 3 ilçesinden biri olan Çukurca’da Abbasiler, Selçuklular ve günümüzde de Türkiye hakimiyet göstermiştir. Çukurca ilçesi kuzeyinde Hakkari il merkezi, batısında Şırnak, güneyinde Irak ve doğusunda Yüksekova ile komşudur. Güneydoğu bölgemizin en uç noktalarından biri olan Çukurca Irak ile olan sınırımızda yer almaktadır. 

Çukurca ilçe nüfusu 17 bin civarındadır. Bununla birlikte ilçede yaşayan yerel halkın geçim kaynaklarının başında hayvancılık gelmektedir. Yüksek dağları ile hayvanların yayılması mümkün olmaktadır. Tarım arazileri bakımından pek şanslı bir bölge olmasa da Çukurca’da nar ve incir yetiştirilmektedir. Böylece bölge halkının temel geçim kaynakları tarım ve hayvancılıktan oluşmaktadır. 

Çukurca ilçesi Hakkari il merkezinin güneyinde 75 km uzaklıkta bulunmaktadır. Hakkari il merkezinden kalkan dolmuşlarla ilçeye ulaşım sağlanmaktadır. 1 saati biraz geçen bir dolmuş yolculuğu ile Çukurca’ya ulaşılmaktadır. Bununla birlikte Çukurca’ya Şırnak ilçelerinden de ulaşım imkanı bulunmaktadır. Çukurca’da bulunmuş olan farklı devletler ve kültürlerin eserleri de ziyaret edilmektedir. Bu kapsamda Çukurca araç kiralama firmalarından destek alınmaktadır.

 çukurca-araba-kiralama.png

Çukurca Gezilecek Yerler

Urartulara kadar tespit edilen geçmişi ile köklü bir tarihe sahip olan Çukurca ilçesi görülmesi gereken yerler açısından birçok alternatife sahiptir. Doğal güzellikler, tarihi yapılar ve geçmişe iz tutan eserlere rastlamak mümkündür. Bu kapsamda Çukurca gezilecek yerler;

  • Çukurca Kalesi Tarihi
  • Çukurca Taş Evleri
  • Çukurca Su Arkı
  • Emir Şaban Medresesi
  • Çukurca Doğa Sporları Festivali gibi alternatiflerle öne çıkmaktadır.  

Çukurca’da gerçekleştirilecek geziler için bölgenin dağınık bir yerleşim alanı olması nedeniyle gezilecek yerler arasında ciddi mesafeler bulunmaktadır. Bundan dolayı Çukurca rent a car firmalarından destek alınması tavsiye edilmektedir. Bölgenin araçla gezilmesi daha kolay ve sağlıklı olacaktır. 

Çukurca Kalesi Tarihi

Çukurca tarihine ışık tutan yapıların başında Çukurca Kalesi gelmektedir. Kayalıklara açılan oyuklarla inşa edilen kale farklı bir mimariye sahiptir. Bununla birlikte Çukurca Kalesi hakkında kesin bilgiler bulunmamaktadır. Yapılan araştırmalar sonucu kalenin Urartular döneminde yapılmış olduğu tahmin edilmektedir. Çukurca ilçesini tepeden gören ve bölgenin korunması için inşa edilmiş olan kaleden Çukurca’ya hakim bir bakış gerçekleştirilebilmektedir. 

Çeşitli kaynaklarda Çukurca Kalesi’nin bölgenin yönetim merkezi olarak da kullanıldığı ifade edilmektedir. 2, 3 ve 4 katlı kesme taşlardan oluşturulan Çukurca Kalesi altında farklı amaçlarla kullanılan yerler de bulunmaktadır. Soğuk hava deposu niteliğinde odalar bunlardan biridir. Çukurca Kalesi ziyareti için Çukurca kiralık araç hizmetlerini kullanabilirsiniz. 

Çukurca Taş Evleri

Kalenin hemen dibine inşa edilmiş olan bu evler yerleşim yerinin kale etrafında oluştuğunu göstermektedir. Bununla birlikte tek katlı ve çok katlı evlere de rastlamak mümkündür. Kaleye yaslanmış vaziyette olan bu tarihi taş evler yakın zamana kadar kullanımdaydı. Kesme taşlardan yapılmış olan bu tarihi evler günümüzde ziyaretçilere kapılarını açmaktadır. Çukurca tarihi taş evlerini görmek için Çukurca araba kiralama firmalarından yardım alabilirsiniz. 
çukurca-oto-kiralama.png
Çukurca Su Arkı

Kuzey Bey Mahallesinde bulunan Çukurova Su Arkı farklı bir yapıya sahiptir. Su Arkının malzemesi akit taşıdır. 5 m derinliğinde bulunan Su Arkına bu taş merdivenlerden inilmektedir. Ayrıca 3 m genişliğindeki Su Arkının yakınlarında 4 adet su sarnıcı bulunmaktadır. Farklı bir yapı olan bu tarihi eseri görmek için Çukurca oto kiralama hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. 

Emir Şaban Medresesi

Bölgenin eğitimi için önemli rol oynayan Emir Şaban Medresesi 16. Yüzyılda inşa edilmiştir. Osmanlı Döneminin Çukurca’ya miraslarından olan emir Şaban Medresesi bölge halkının eğitim için faydalanmış olduğu kurum olarak öne çıkmaktadır. İnşası için tam tarih bilinmemekle birlikte yapılan araştırmalar sonucu bu kanıya varılmıştır. Çukurca’da aynı zamanda Emir Şaban Camisi de bulunmaktadır. Buradan Emir Şaban isimli zatın bölge için önemli bir alim olduğu düşünülmektedir. Emir Şaban Medresesi ziyareti için Çukurca araç kiralama firmalarından destek alabilirsiniz. 

Çukurca Doğa Sporları Festivali

Özellikle son dönemlerde terörden arındırılan ve gelişen bölgede önemli faaliyetler de gerçekleştirilmektedir. Bu anlamda Çukurca Foto Safari ve Doğa Sporları Festivali bölgedeki en önemli etkinlik olmaktadır. Paintball, off-road, yamaç paraşütü, trekking, rafting ve dağ tırmanışı gibi birbirinden farklı ve eğlenceli faaliyetlerin gerçekleştirildiği festivalde ülke genelinden yüzlerce fotoğrafçı da hazır bulunuyor. 

Çukurca Gezi Planı

Görüleceği üzere son dönemlerde sosyal hayatın akışının sağlandığı bölgedeki tarihi ve kültürel mekanların ziyaret edilebildiği gibi birçok doğa sporu da gerçekleştirilmektedir. Bu gelişimle kapılarını tüm ziyaretçilere açan Çukurca’da gezi planı oluşturabilirsiniz. Kurumsal gezilerle bölgeye gelmek isteyenler için ise Çukurca kurumsal araç kiralama firmaları hizmet vermektedir. 
çukurca-araç-kiralama.png
Çukurca Araç Kiralama Firmaları 

Çukurca ilçesinin güvenliğinin sağlanmasıyla bölgedeki güzellikleri keşfetmek isteyen ziyaretçiler de yoğun bir şekilde gezi faaliyetlerini hayata geçirmeye başlamıştır. Bu kapsamda ilçedeki gezi faaliyetlerinin daha verimli bir şekilde gerçekleştirilmesi için araç kiralama hizmetleri de sağlanmaktadır. hakkari oto kiralama
fırsatlarından yararlanarak bölgeyi keşfetmeniz mümkün olmaktadır. Böylece oldukça cazip fırsatlarla Çukurca’yı gezebileceksiniz.