Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 26.09 - 10:00
Teslim Tarihi 01.10 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Şemdinli Araç Kiralama - Şemdinli Rent A Car | Gezgin 7/24

Hakkari Şemdinli Tanıtımı

Sümerlere dayanan tarihi ile köklü bir geçmişe sahip olan Şemdinli Hakkari’nin 3 ilçesinden biridir. Sümerlerden başlayan tarihi ile günümüze kadar birçok farklı kültüre ev sahipliği yapmıştır. Birbirinden farklı anlayışların yaşamış olduğu bu beldede farklı kültürlere ait izler bulunmaktadır. Bununla birlikte Şemdinli Ankara Antlaşması ile ülkemiz sınırlarına dahil edilmiştir.

Hakkari il merkezine 130 km uzaklıkta bulunan Şemdinli’ye ulaşım il merkezinden dolmuşlarla sağlanmaktadır. 2 saatlik bir yolculukla Hakkari’den Şemdinli’ye ulaşılmaktadır. Şemdinli konumu itibariyle kuzeyde yine Hakkari’nin ilçesi olan Yüksekova ile komşudur. Bununla birlikte doğuda İran sınırı, batı ve güneyde ise Irak sınırında bulunmaktadır. Anlaşılacağı üzere ülkemizin en güneydoğusu olmaktadır. 

Şemdinli 45 bin üzerinde nüfusu ile bölge için önemli bir insan kaynağı teşkil etmektedir. Yerel halkın geçim kaynakları arasında tarım ve hayvancılık öne çıkmaktadır. Bununla  birlikte Şemdinli’nin reklam yüzü olan balı da halkın geçim kaynakları arasında önemli bir yer tutmaktadır. Ayrıca alabalık işletmeleri de ilçede faaliyet göstermektedir. 

Tüm bunlarla birlikte yüksek bir rakımda bulunan Şemdinli’nin doğal güzellikleri ve bölgenin terörden arındırılmasıyla ortay çıkan yüzü ziyaretçileri de çekmektedir. Şemdinli araç kiralama firmalarından faydalanarak bölgedeki gezi faaliyetleri daha sağlıklı olarak yürütülmektedir. 
şemdinli-araba-kiralama.png
Şemdinli Gezilecek Yerler

Birçok farklı medeniyete ait eserler barındıran ve doğal güzellikleri ile tercih sebebi olan Şemdinli gezilecek yerler açısından farklı alternatifleri bulundurmaktadır. Bu kapsamda;

  • Taş Köprü
  • Kalet Sarayı
  • Kayme Sarayı
  • Seyit Abdullah Şemdinli Türbesi
  • Seyit Tahai Hakkari Mezarlığı
  • Daraşeş Kilisesi
  • Yıkık Konak Kilisesi gibi görülebilecek alanlar bulunmaktadır. 

Görüleceği üzere Şemdinli için gezip görülebilecek birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Bu eserlerin farklı medeniyetlere özgü dokuları ile oldukça geniş bir kültürel faaliyet de gerçekleştirilmiş olacaktır. Ayrıca farklı medeniyetlere ev sahipliği yaptığı için savaşlar sırasında yıkıldığı düşünülen yapılar da bulunmaktadır. 

Şemdinli bölgesinin arazi şartlarının zorlu olması nedeniyle ilçede gerçekleştirilecek gezilerin araçlarla yapılması daha faydalı olacaktır. Bu kapsamda ilçede hizmet veren Şemdinli rent a car firmalarından yardım alabilirsiniz. Böylece Şemdinli gezinizi daha rahat gerçekleştirme fırsatı bulacaksınız. 

Şemdinli Taş Köprü

Olağanüstü manzarası ile gördüklerinde ziyaretçileri büyüleyen Taş Köprü adeta ilçenin simgesi haline gelmiştir. Gerek mimarisi gerek yeşillikler arasında bulunması Taş Köprüyü daha da cazibeli kılmaktadır. Alışılmışın dışında farklı mimarisi ile dikkat çeken köprü yeşilliklerin berrak akan suyun ve ormanın oluşturduğu muazzam bir kompozisyonun içinde yer almaktadır. 

Net tarih bilinmemekle Taş Köprünün 19. Yüzyılda inşa edildiği düşünülmektedir. 21 m uzunluğunda ve 11 m yüksekliğindeki köprü Seyit Mehmet Sıddık tarafından yaptırılmıştır. Bölgenin en önemli eserlerinden ve en çok ziyaretçi çeken yerlerinden biri olan Taş Köprü bu anlamda ilçeye önemli bir gelir de sağlamaktadır.

şemdinli-araç-kiralama.png

Bağlar Köyünde bulunan Taş Köprü ilçe merkezine 12 km uzaklıktadır. Eşsiz manzarası ve berrak suyu ile görülmeye değer Taş Köprü için Şemdinli kiralık araç firmalarından faydalanarak kolayca ziyaretinizi gerçekleştirebilirsiniz. Böylece bu ender tarihi yapı ve doğa kompozisyonunu görebilirsiniz. 

Şemdinli Kayme Sarayı

Bölgedeki görkemli yapılardan biri olan Kayme Sarayı şık mimarisi ile hoş bir izlenim bırakmaktadır. Sarayda bulunan kitabelerden 1910 yıllarında yapıldığı anlaşılan bu yapı aslında saray olarak inşa edilmemekle birlikte bölgedeki en görkemli yapı olduğundan Kayme Sarayı olarak anılmaktadır. Günümüzde halen yapısını koruyan Kayme Sarayı ziyaretçilerin uğradığı noktalardan biri olmaktadır. 

2 katlı yapısıyla görkemli bir bina olan Kayme Sarayının çatısının yıkılmış olduğu tahmin edilmektedir. İlçe merkezine 17 km uzaklıkta bulunan Kayme Sarayı Bağlar Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Bağlar Nehri’nin kuzeyinde bulunan Kayme Sarayı ziyaretlerinizi için Şemdinli kiralık araba hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. 

Şemdinli Kalet Sarayı

1870 yıllarında yapıldığı düşünülen Kalet Sarayı günümüzde dış duvarlarının bir bölümü dışında yıkılmış durumdadır. Tavan bölümü ise tamamıyla yıkılmış olan Kalet Sarayı söylentilere göre Seyit Abdullah tarafından yaptırılmıştır. İçerisinde 3 bölüm bulunan tarihi yapı geçmişe ait eserlere ilgi duyanlar için çekici bir merkez olmaktadır. 

İlçe merkezine 17 km uzaklıkta bulunan Kalet Sarayı Bağlar Köyünde bulunmaktadır. Şemdinli arazisinin engebeli ve yüksek yerler olmasından dolayı araçla gidilmesinde fayda olacaktır. Bundan dolayı Şemdinli araç kiralama hizmetlerinden faydalanılması daha sağlıklı olacaktır. 

 
şemdinli-oto-kiralama.png
Şemdinli Yöresel Ürünleri

Şemdinli ilçesi bu tarihi ve doğal güzelliklerin yanında özellikle balı, cevizi ve tütünü ile de bilinmektedir. Kendine has lezzetleri bulunan Şemdinli ürünlerinin gezi için gidildiğinde tadılması gerekmektedir. Bununla birlikte gerek evinizde kullanmanız gerek hediye olarak da değerlendirilmesi için de uygun olmaktadır. 

Şemdinli Gezi Planı

Görüleceği üzere birçok tarihi yapıya ev sahipliği yapan Şemdinli bunun yanında doğası ve yöresel ürünleri ile de cazibe merkezi olmaktadır. Şemdinli gezi planında önemli yer tutan alan Bağlar Köyü olmaktadır. Bölgedeki tarihi yapıları içinde bulunduran Bağlar Köyüne Şemdinli hakkari oto kiralama
firmalarından hizmet alınarak kolayca ulaşılmaktadır. 

Şemdinli Oto Kiralama Hizmeti

Şemdinli ilçesinin terörden temizlenmesi ile ziyaretçi sayısında ciddi artışlar meydana gelmiştir. Bölgeyi görmek ve keşfetmek isteyen ziyaretçiler için arazi şartları nedeniyle gezi faaliyetlerini kolayca gerçekleştirebilmeleri için Şemdinli oto kiralama hizmetleri sunulmaktadır. Ayrıca Şemdinli kurumsal araç kiralama firmaları ile kurumsal ziyaretçilere de hizmet sağlanmaktadır.