Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 29.09 - 10:00
Teslim Tarihi 04.10 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Yüksekova Araç Kiralama - Yüksekova Rent A Car | Gezgin 7/24

Yüksekova Gezilecek Yerler

Ülkemizi doğusundan batısına kadar her bir noktası çok özeldir. Ülkemizin en yüksek dağlarının bulunduğu Yüksekova yeni yerler görmek isteyen kişiler için farklı bir seçenektir. Yüksekova gezilecek yerler bakımından da farklı seçeneklerin bulunduğu bir ilçedir. Hakkari’nin bir ilçesi olan Yüksekova il merkezinden 77 km uzaklıkta bulunmaktadır. Yüksekova, Hakkari’de bulunan ilçeler içinde en büyük ilçedir. 

İlçenin etrafı dağlar ile çevrilidir ve dağlar arasında kalan ovanın üzerine ilçe inşa edilmiştir. Sahip olduğu doğası ve tarihi ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin de dikkatleri üzerine çekmektedir. İran ile sınır olan ilçede görülmesi gereken çok sayıda eser vardır.

Yüksekova araç kiralama ile ilçenin her bir köşesini çok rahat gezebilirsiniz. Görülecek yerler ve ilçenin büyüklüğü de düşünülünce araba ile çok daha keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Yüksekova Coğrafi Yapısı ve Ulaşım

Doğu sınırında İran ve güney sınırında Irak bulunan Yüksekova’ya Türkiye’nin Himalayaları da denmektedir. Yüksekova’nın rakımı 1290 metredir. İlçenin batısında Cilo Dağları, kuzeyinde Mor Dağları ve güneyinde Sipiriz Sıradağları bulunmaktadır.  Yüksekova’nın bir kenarında da Büyük Zap Nehri’nin bir kolu akmaktadır. Dağların bazılarında sirk ve buzul gölleri de vardır.
yüksekova-araç-kiralama.png

Gece ile gündüz arasında sıcaklık farkı fazladır. Yüksekova’da bulunan en büyük vadi Nehir Irmağı vadisidir. Kandil Yaylası’da en büyük platodur. 

Bu güzellikleri görebilmek için belli mesafeler gidilmesi gerekmektedir. Bu yolculuğun hem konforlu hem de yakından görebilmek için en iyi seçenek Yüksekova araba kiralama hizmetlerinden yararlanmaktadır.

Yüksekova Geçim Kaynakları 

Dağlar arasında oluşan çöküntü ovada yerleşim alanı olarak kullanılmaktadır. Sahip olduğu topraklar bakımından çok zengindir. Ancak iklim koşullarının olumsuzluğundan dolayı sebze ve meyve yetiştiren kişi sayısı çok azdır.

İlçede tahıl yetiştiriciliği yapılmaktadır. Geçim kaynaklarının içinde en büyük pay hayvancılığa aittir. Sınırda bulunan ilçede Esendere Sınır Kapısı ‘ndan ithalat ve ihracatta yapılmaktadır. Çok az kişide arıcılık ile ilgilenmektedir. 

Yüksekova’nın Tarihi Geçmişi 

Yüksek yüksek dağların içinde bulunan Yüksekova aynı zamanda pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Yüksekova’ya milattan önce 9000’li yıllarda ilk yerleşimler başlamıştır. Daha sonrasında Urartuların hakimiyetinde bulunan topraklar Kanuni Sultan Süleyman döneminde Osmanlı Devleti topraklarına katılmıştır. 1.Dünya Savaşı döneminde Ruslar işgal etmiştir. İlçenin çoğu yerinde eski medeniyetlere ait izler bulunmaktadır. 

İlçeye Yüksekova denmesinden önce farklı isimler verilmiştir. Bu topraklara önceden Gever, daha sonra Dize adı verilmiştir. Yer şekilleri nedeni ile Yüksekova adı verilmiştir. 
Seyithan Gölü Nerededir?

Yüksekova denince akla gelen doğal güzelliklerin başında Seyithan Gölü gelmektedir. Yazılı Köyü’nde bulunan göl Cilo Dağı’nın tepesine gelmeden önce görülmektedir. Bu bölgede dağ sporları yapılmaktadır. Özellik ile dağcılık ve kayak ile ilgilenen kişilerin ilk rotası burası olmaktadır.  Bütün yıl boyunca çadır kurabilir ve doğa ile iç içe yaşayabilirsiniz. Yüksekova oto kiralama ile seçeceğiniz araç ile belli bir mesafeye kadar gelebilir ve daha sonra doğayı çok yakından tanıyabilirsiniz.
yüksekova-oto-kiralama.png
Dev Evleri Nerededir?

Yüksekova’da Tirşin Yaylası’nda bulunan Dev Evleri kayaların oyulması ile oluşmuştur. Bu evlerin yapılma amacının Dirheler’in saldırılarına karşı Asurlular tarafından yapıldığı ya da yaylada yaşayanların hayvanları ve ailelerini korumak için yapmış olabilecekleri düşünülmektedir. Yüksekova kiralık araç ile yol üzerinde rahat bir şekilde ilerleyebilir ve yol üzerinde bulunan Dev Evleri’n görebilirsiniz.

Melik Muhammed Esat Medresesi 

Muhammed Esad, o dönemin Hakkari beyidir ve onun tarafından yaptırılmıştır. Eğitime çok önem verilmektedir. Bölgenin eğitilmesinde çok önemli bir role sahip olan medresede 1910 yılına kadar eğitim verilmiştir. İki katlı olan medresenin ortasında avlusu vardır ve üstü açıktır. Günümüze kadar ulaşabilen eserlerden biridir. 

Bu güzel yerleri görebilmek için Hakkari Yüksekova araç kiralama hizmetlerinin tercih edilmesi daha iyi bir seçim olmaktadır. Görülecek yerler birbirlerine çok yakın değildir.

Kekyaşin, Topuzova Anıtları ve Büyükçiftlik Köy Kalıntıları

Urartu öneminden kalan Kekyaşin ve Topuzova kalıntılarında o döneme ait birçok resim ve figür bulunmaktadır. Büyükçiftlik Köyü’nde bulunan Büyükçiftlik Köyü Kalıntıları’nda Urartular dönemimden kaldığı bulunmuştur. Birçok kalıntı ve eser bulunmaktadır.

Yüksekova araç kiralama ile kalıntıları görmeye gidebilirsiniz. Köyün içinde gezerek bölgeyi çok yakından görebilirsiniz.

 

Yüksekova ‘da Ne Yenir?

Yüksekova mutfağı denince akla et yemekleri gelmektedir. Hayvan yetiştiriciliği oldukça uygun topraklara sahip olan Yüksekova’da bu durum yemeklerin lezzetine de yansımaktadır. Patlıcan ve etin buluştuğu parmak kebabı, doğaba en lezzetli et yemeklerindendir. 

Et yemekleri içinde en özel yere sahip olan Hakkari kebabı kuyruk yağı ve kemiksiz etten yapılmaktadır. Lezzetinin sırrının kuyruk yağından geldiği söylenmektedir. 
yüksekova-rent-a-car.pngg
Çorbaları da çok meşhurdur. Yoğurt, buğday ve yöreye özgü otlardan hazırlanan Gulul çorbası, mutlaka içilmelidir. Kuzu eti, nohut, heliz otu ve çeşitli malzemelerden hazırlanan kelledoş da yöreye özgü bir lezzettir. Yüksekova’da gezilecek yerlerin dışında zamanınızın bir kısmını da bu tatları tatmak için vakit ayırmalısınız.

Yüksekova ‘da Nasıl Bir Tur Yapılabilir?

Yüksekova ülkemizin en yüksek noktası yanında pek çok ile de uzak bir mesafede bulunmaktadır. Hakkari ilçe merkezinden kalkan dolmuşlar ile ilçeye ulaşmak yaklaşık 1,5 saat sürmektedir. Görülmesi gereken yerler, doğa güzellikleri ve lezzetleri de düşünülünce hakkari araç kiralama
hizmetlerinden yararlanılırsa daha keyifli bir yolculuk olacaktır.

Turu planlarken eserler için doğa güzellikleri için ayrı planlar yapılabilir. Her gün lezzetli yemeklerini tatmak içinde zaman ayrılmalıdır. Yüksekova rent a car firmalarından sizler için uygun aracı bulabilirsiniz. Yüksekova ucuz araç kiralama ile hem uygun fiyatlara hem de rahat bir şekilde yolculuğunuzu yapabilirsiniz.