Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 26.09 - 10:00
Teslim Tarihi 01.10 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Altınözü Araç Kiralama - Altınözü Rent A Car | Gezgin 7/24

Altınözü

Hatay ilinin 15 ilçesinden olan Altınözü şehir merkezine 25 km uzaklıktadır. Tarihi bakımdan zengin kaynaklara sahip olan Altınözü gezilecek yerler açısından geniş bir alana sahiptir. Ulaşım şehir merkezinden dolmuşlarla yapılır. Kurtuluş Savaşı sırasında Fransızların işgali altında olan Hatay, yapılan Ankara Antlaşması ile Türkiye sınırları dışında kalmıştır. 1939 yılında yapılan halk oylamasının sonucunda tekrar ülkemize dahil olmuştur. Altınözü ise 1945 yılında ilçe olarak kabul edilmiştir.

Altınözü Gezilebilecek Yerler

İlçe, gezi amacıyla yapılan turistik geziler için oldukça fazla potansiyele sahiptir. Gelin dağı olarak bilinen yerde, pek çok tarihi mekân vardır. Çok sayıda mağaralara sahip olan dağ, doğal güzellikleri ile de dikkat çeker. Tarihin değişik zamanlarından kaldığı tahmin edilen mağaraların yansıra, peribacaları da buranın önemli yapıları arasında yer alır. Bilinen peribacaları kadar mükemmel olmayan yapılar, daha ziyade kaya mezarlarını çağrıştırır. Buram buram tarih ve doğa kokan mağaraları gezmek için Altınözü araç kiralama firmasının araçlarını tercih edebilirsiniz. 

İlçe merkezinde bulunan Fatiklı Camii, ince minaresi ve tek katlı yapısıyla göze çarpar. Oldukça uğraş sarfedilen bir işçilikle yapılan camii, 1875 yılından günümüze kadar gelen eserlerden birisidir. Daha sonra 2008 yılında restore edilerek halkın kullanımına açılmıştır. Altınözü ilçesinin Akdarı köyünde karşımıza çıkan bir diğer eser ise Nusayri topluluğu tarafından kutsal bir yer olarak kabul edilen Hz. Mikdat Makamıdır. Hz. Miktat Makamı Peygamberimizin sahabesi Miktat bin Esved"e aittir. 
altınözü-araba-kiralama.png

Kutsal kabul edilen bir yer olması dolayısıyla birçok kişi tarafından yılın her mevsimi ziyaret edilir. Yine ilçeye bağlı Koz köyünde bulunan Koz kalesi, Hatay Altınözü araç kiralama ile 25 dakikalık bir yolculuktan sonra ziyaret edebileceğiniz tarihsel dokuya sahip olan yapıdır. Kalenin Hz. Ömer dönemine denk gelen 630 yılında yapıldığı tahmin edilmektedir. 

Altınözü Dini Yapısı ve Tarihi Değerleri

Haçlı seferleri sırasında kale uzun süre Haçlılar"ın egemenliğinde kalmıştır. Kaleye çıkmak için Altınözü araç kiralama firmasını tercih edebilirsiniz. Kaleyi Memlük komutanı Baybars 1260 yılında Haçlılardan geri almıştır. Osmanlıların eline geçmesi ise 1515 yıllarını bulmuştur. Günümüze kadar çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan kale, Hatay müzesi tarafından koruma altına alınarak turistlerin ziyaretine açılmıştır. Buraya yapacağınız geziler için ilçenin önemli şirketlerinden olan Altınözü oto kiralama size kaliteli ve güvenli hizmet vermek amacıyla her zaman hazırdır. 

Yanıkpınar köyünde oluşumu ilk çağlara kadar uzanan mezar ve mağaralar bulunur. Bu köyde ve civarında pek çok tarihi mağara vardır. Buraları rahat ziyaret edebilmek için, ilçede hizmet veren Altınözü araba kiralama firmasından yardım alabilirsiniz. Mağaraların duvarlarında o dönemlerden kalma figürlerin kalıntılarına rastlanır. Ortodoks Hristiyanları tarafından günümüzde de kullanılan 9. Yüzyıldan kalma Aya Yorgi Kilisesi Sarılar Mahallesi"nde yer alır. Yine Tokaçlı köyünde bulunan Maria Ana kilisesi restore edilerek halkın kullanımına uygun hale getirilmiştir.
altınözü-araç-kiralama.png
Altınözü Gezisinde Ne Yenir?

İlçede trekking, doğa fotoğrafçılığı, kuş gözetleme, at gezisi, kamp-karavan etkinlikleri ve inanç turizmi oldukça yaygındır. Altınözü kiralık araç firmasından destek alarak bu gezilerinizi keyifli bir hale getirebilirsiniz. Asi nehrinin yanında bulunan defne ağacı Antalya"nın ruhunu simgeler. Zaten zeytin hasadının en fazla yapıldığı yerler arasında Altınözü yer alır. Ayrıca ilçenin kırmızı biberi de oldukça meşhurdur. Dönüş yolculuğunuz için Altınözü rent a car araçlarını kiralayarak, yanınızda bolca biber getirebilirsiniz. Tarım ve hayvancılığın yoğun olarak yapıldığı ilçenin, Türkiye"de en çok traktöre sahip olduğu da söylenir. 

Tarım için ayrılan alanların yarısından fazlası zeytinlik olarak ekilir. Altınözü zeytin ve zeytinyağı festivali sayesinde ilçe turizmi canlanır. Burada zeytin müzesi bile vardır. Önceleri zeytinyağı sıkma atölyesi olarak kullanılan yer restore edilerek müzeye çevrilmiş. Altınözü yemekleri arasında tereyağı ve unla yapılan tuzlu akir oldukça meşhurdur. Maklube, Ağızlı kadayıf, Murç salatası, Altınözü aşırı ve tandır ekmeği geleneksel lezzetleri arasında yer alır. Ulaşım için Altınözü ilçesine Antakya"dan her gün düzenli dolmuşlar kalkıyor. 

Geleneksel zeytin festivaline gelmek için tercih edeceğiniz hatay oto kiralama sizi yormadan ilçeye ulaştırır. Ayrıca ilçede yapılan peynirli un helvası zengin doğasından üretilen yağlardan yapıldığı için oldukça lezzetlidir. Bölgeye özel nar ekşisi ile yapılan içli köftenin tadı damak çatlatan cinstendir. Zeytinyağlı yemeklerin sadece Ege bölgesine özel olduğunu düşünenler bu yemekleri Altınözü’nde tattıktan sonra bu fikirlerinden vazgeçerler. 
altınözü-oto-kiralama.png
Altınözü Festival ve Gezileri

Büyük şirket toplantıları ve geziler için düzenlenecek organizasyonlar için Altınözü"nü tercih edecek firmalar, Altınözü kurumsal araç kiralama ile faturalarını şirket bünyesinde rahatlıkla ödeyebilirler. Altınözü’nün muhteşem yemekleri eşsiz doğası ve tarihi dokusu ile bir kere ziyaret edenlerin içinde tekrar gelme isteklerini çağrıştırır. 

Antakya"nın altın ilçesi Altınözü, ilçede bulunan zengin altın maden yatakları ile de ekonomiye katkı sağlar. Kışları tarım olanakları kısıtlı olduğu için bölge halkı çevre illere mevsimlik işçi olarak çalışmaya giderler. Bu sebeple yaz ve kış nüfusu arasında büyük fark oluşur. Muhteşem manzarası ve otantik havası ile dikkat çeken Altınözü ziyaretçilerini bekliyor.