Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Nereden Alacaksınız? 15.05 - 10:00
Drop of location 20.05 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Dörtyol Araç Kiralama- Dörtyol Rent A Car | Gezgin 7/24

Dörtyol Gezilecek Yerler

Tarihi ve doğal mirası nedeniyle Türkiye’nin e önemli yerlerinden biri olan Dörtyol ilçesi Akdeniz’e kıyısı olan bir ilçedir. Dörtyol gezilecek yerler bakımından zengin olduğundan her yıl çok sayıda turist ağırlamaktadır. Petrol hattının geçtiği bir kenttir. Tarıma uygun araziler vardır. Bu arazilerde çeşitli tarım ürünleri yetiştirilmektedir. Konumundan dolayı tarihinde çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Ev sahipliği yaptığı medeniyetlerin kalıntıları ve eserlerinin bir kısmı günümüze kadar gelmiştir. Tarihindeki çeşitli medeniyetler kente zenginlik olarak katkıda bulunmuştur. İlçenin farklı yerlerinde bulunan bu eserleri daha rahat gezebilmek için Dörtyol araç kiralama hizmetlerinden yararlanılması tavsiye edilir.  

Dörtyol Nerededir? Nerenin İlçesidir? 

Hayat iline bağlı bir ilçedir. Hatay şehir merkezi ile Dörtyol arası yaklaşık olarak 84 km uzaklıktadır. Özel araçla ilçeye varmak ortalama 1 saat 15 dakika kadar sürmektedir. Hatay iline ülkemizin birçok ilinden direk hizmet veren şehirlerarası otobüs firmaları vardır. Hava yoluyla ulaşım sağlamak isteyenler Hatay Havalimanına inerler. İl merkezinden ilçeye düzenli olarak seferler vardır. Belli saatlerde hareket eden otobüslerle ilçeye ulaşım sağlanabilir. Ayrıca kente demiryolu ulaşımı da vardır. İlçeye varan turistler gezilerini daha ekonomik yapabilmek için Hatay Dörtyol araç kiralama firmalarından araba kiralayarak gerçekleştirmektedir. 

Dörtyol Geçim Kaynakları

Halkın büyük bir kısmı tarımla geçimini sağlamaktadır. Mandalina ve portakalı ile ünlüdür. Meyve ve sebze çiftçiliğinde üretilen ürünlere son yıllarda zeytin de eklenmiştir. Dörtyol ve çevresinde bazı işletmeler vardır. Bu işletmeler halkın geçim kaynakları arasındadır. 
dörtyol-araba-kiralama.png

Dörtyol Tarihi Geçmişi

İl yerleşimin ne zaman olduğu net olarak bilinmemektedir. 1375 yılında Memluklerin egemenliğine girmiştir. 1516 yılında Osmanlı İmparatorluğu topraklarda söz sahibi oldu. Yavuz Sultan Selim’in Mısır seferinden dönerken Osmanlı topraklarına kattı. Yavuz Sultan Selim topraklara Özer Sancağını kurdu. Özeroğluları bölgenin yerleşiminde önemli rol oynamıştır. Bölge ilerleyen yıllarda Sokullu Mehmet Paşa’nın emrine verildi. Sokullu Mehmet Paşa yörede liman, tershane, hamam, han, cami, bedesten ve iskele gibi yapılar yaptırmıştır. Payas kazasını mevkii olarak ilk defa Dörtyol ifadesi geçer. 1910’da Ümraniye adı verilir sonrasında Dörtyol olarak anılır. 1918’de Fransızlar tarafından işgal edilir. 1922’de işgalden kurtulur. Milli mücadelede ilk kurşun atılan yer olmasından dolayı önemli bir yere sahiptir. Dörtyoloto kiralama hizmetlerinden yararlananlar ilk kurşun anısına yapılan anıtı rahatlıkla ziyaret edebilir. 

Dörtyol Ne Yenir?

İlçenin mutfağında tipik Akdeniz ve Hatay yemekleri hakimdir. Nar ekşisi, biber salçası, kekik, kimyon, tarçın, zeytinyağı ve yeşillikler yoğun olarak kullanılır. Dövme, bulgur, yarma gibi tahıllar yemeklerde önemlidir. Şehir merkezinde yöresel yemekleri yapan yerler vardır. Köylerde ve merkez dışındaki lokantalarda yemekleri tatmak için hatay oto kiralama hizmetlerinden destek alınabilir. Lokantalarda yöresel lezzetlerden olan ıspanaklı veya kıymalı kömbe, içli köfte, ekşili çorba, turunç suyu veya nar ekşili yaprak ve lahana sarması, mercimekli sıkmaç, dolma, toğga, pancar çorbası, Fellah veya ekşili köfte, Ebegümeci, analı kızlı, Etli Nohutlu Dövme Pilavı, Turunç Kabuğu Reçeli ve kabak tatlısı yenilebilir. 
dörtyol-araç-kiralama.png
 

Payas Kalesi Nerededir? Tarihi Geçmişi

Ne zaman yapıldığı net olarak bilinmeyen Payas Kalesi’nin Haçlılar ve Osmanlılar zamanında onarıldığına dair kayıtlar bulunmaktadır. 1567’de Osmanlı zamanında onarılmıştır. Şehir merkezinden Dörtyol rent a car hizmetlerinden kiralanan araçla Payas Kalesi’ne ulaşmak en fazla 10 dakikadır. İlçenin en ünlü yapısıdır. Kalenin etrafı su hendekleri ile çevrilidir. Bölgedeki Küçük Ali İsyanında ve bağımsızlık mücadelesinden Payas Kalesi garnizon olarak kullanılmıştır. 

Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi Nerededir? Tarihi Geçmişi

İlçenin Payas beldesi Sokullu Mehmet Paşa tarafından yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Külliye Payas’ta bulunmaktadır. Külliye içinde hamam, kervansaray, bedesten, cami ve medrese gibi çeşitli yapılar bulunur. Külliye 16.yy’da Osmanlı tarafından yaptırılmıştır. Mimar Sinan yapmıştır. Mimar Sinan külliyelere Menzil Külliyesi adını vermiştir. Denize yakın 15 dönümlük araziye kurulmuştur. Külliyenin çok sayıdaki odası geniş avluya açılır. Odalarının üzeri kubbe ile örtülü olan yapıyı ziyaret etmek için Dörtyol kurumsal araç kiralamaen uygun yoldur. 

Cin Kulesi Nerededir? Tarihi Geçmişi

Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi ile sahil arasında konumlanmış olan Cin Kulesi bölgeye hakim bir tepe üzerinde yer almaktadır. Kitabesi olmadığından tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmemektedir. Cenevizli ve Haçlılar tarafından gözetleme kulesi olarak kullanıldığı tahmin edilmektedir. Kare planlı yapıda malzeme olarak kesme taş kullanılmıştır. İsminin Cenevizliler tarafından verildiği düşünülmektedir.  Kaleden sonra Dörtyol araba kiralama hizmetlerinin sunduğu imkanlarlaİsos Harabeleri ’ne geçilir. 
dörtyol-rent-a-car.png
İsos Harabeleri Nerededir? Tarihi Geçmişi

İlçe merkezi ile Erzin yolu üzerindedir. İsos Harabeleri Perslerden kalan bir şehir kalıntısıdır. Tarihin en büyük savaşlarından biri olan ve Büyük İskender ile Persler arasında gerçekleşmiş olan İsos Savaşı bu alanda meydana gelmiştir. Savaşta Pers hükümdarı 3. Darius, Büyük İskender’e yenilmiştir. Harabeler içinde su kemerleri, su depoları ve tapınaklar gibi yapılar vardır. 

Mancınık Kalesi Nerededir? Tarihi Geçmişi

İlçe merkezinin kuzey tarafında bulunan Mancınık Kalesi’ne Dörtyol kiralık araç firmalarından temin edilen araçlarla daha kısa sürede ulaşım sağlanır. Araçlar belli bir yere kadar gelebilir. Araçlardan indikten sonra kaleye ulaşmak için yürümek gerekir. Kale, Amanos Dağlarında ve ormanlık alan içinde yer alır. Kesin olmasa da kalenin Haçlılardan kaldığı tahmin edilmektedir.