Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Nereden Alacaksınız? 15.05 - 10:00
Drop of location 20.05 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Hassa Araç Kiralama - Hassa Rent A Car | Gezgin 7/24

Hassa‎ Gezilecek Yerler

Amanos Dağı eteklerinde kurulmuş olan Hassa ilçesinin yüzölçümü 495 km2’dir. Suriye ile 24 km sınırı bulunan bu küçük ilçe denizden 400 metre yüksekliktedir. İlçenin büyük bir kısmı dağlık geri kalan kısmı ise ovalıktır. Hassa gezilecek yerler bakımından sınırlıdır. Tarihi yapı pek fazla bulunmazken doğal güzellikleri mevcuttur. Günübirlik vakit geçirilecek ve piknik yapılabilecek mesire yerleri bulunmaktadır. Hassa kelimesinin anlamı; padişahı korumakla görevli veya padişaha hizmet etmekle görevli kişilere verilen addır. hatay oto kiralama hizmetleri kullanılarak doğal güzelliklerin keyfi çıkarılır. 

Hassa‎ Nerededir? Nerenin İlçesidir? 

Hatay ilinin 15 ilçesinden biridir. İl şehir merkezinden yaklaşık olarak 80 km uzaklıktadır. İlçe, Suriye, Kilis, Gaziantep, Dörtyol, Payas, İskenderun ve Kırıkhan ile komşudur. Hatay iline karayolu veya havayoluyla ulaşım sağladıktan sonra ilçeye merkezden kalkan dolmuşlarla ulaşım sağlanır. Amanos Dağları’nın doğuya bakan eteklerinde kurulmuş olan ilçenin ille bağlantılı yollarının keyifli olduğunu söylemek doğru olmayacaktır. 

Hassa‎ Geçim Kaynakları

İlçenin geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Tarımsal üretimde en önemli pay üzüm ve nar gibi meyvelere aittir. Hayvancılık olarak keçi ve koyun yetiştirilir. İlçede Kamu iktisadi kuruluşları vardır. Toprak Mahsulleri Ofisi, Çukobirlik ve Tarım Kredi Kooperatifi bu kuruluşlar arasında yer almaktadır. Sanayi kuruluşu olarak küçük işletmeler vardır. 1 tane zeytinyağı fabrikası, 5 tane plastik doğrama atölyesi, 2 tane çırçır ve pres fabrikası, 1 tane mısır kurutma fabrikası, 2 tane beton direk, parke ve briket atölyesi bulunmaktadır. Şehri ziyaret edenler Hassa araç kiralama hizmetleri sayesinde zeytinyağı fabrikasına gidip taze sıkım yağ alabilir. 
hassa-araba-kiralama.png
Hassa‎ Tarihi Geçmişi

Amanos Dağları’nda yaşamakta olan Ulaşlı boyları 1864 ile 1865 yılları arasında isyan etmiştir. Osmanlı imparatorluğu bölgeye isyanı bastırması için Osmanlı Fırka-i Islahiye birlikleri komutanı olan İbrahim Derviş Paşa’yı göndermiştir. İsyan bastırılınca bu bölgeye yerleşim yeri kurulmuştur. 1. Dünya Savaşı sırasında Fransız işgali yaşamıştır. İşgal imzalanan Ankara Antlaşması ile sona erdirilmiştir. 5 Ocak 1922 tarihinde bölge Fransız işgalinden kurtulmuştur. Önceleri Gaziantep ili Islahiye ilçesine bağlı bucak iken 1939 yılında ilçe statüsünde Türkiye Cumhuriyet’i topraklarına katılmıştır. 

Hassa‎ Ne Yenir?

Baharatların et ve sebze ile harmanlanmasından yöresel lezzetler elde edilmiştir. Yiyenlerin bir kere daha yemek isteyeceği kadar harika olan lezzetlere Hatay Hassa araç kiralama firmalarından kiralanan araçlarla gidilecek yöresel yemek yapan lokantalarda veya köy evlerinde tadılabilir.   Künefe ilçenin olmazsa olmaz tatlısıdır. Sabah kahvaltılarında bakla ezmesi ve humus ikram edilir. Öğlen yemeklerinde daha çok sebze ve et karışımı yemekler sunulur. 

Akdeniz yemeklerinin de en lezzetlisi ilçede yenilebilir. İskenderun döneri, oruk, fellah köftesi, humus, mütebbel, muhammara yöreye gidince mutlaka tadılması gereken ve tatmada dönülmemesi gereken lezzetlerdir. Şehir merkezinde yerler olmasına rağmen en güzel yöresel lezzetleri çevredeki lokantalarda bulmak mümkündür. Hassa kiralık araç hizmetleri ziyaretçilere lezzetlere ulaşma konusunda yardımcı olmaktadır. 
hassa-araç-kiralama.png
Türkmen Mezarlığı Nerededir? Tarihi Geçmişi

Hassa ilk olarak Tolunoğulları döneminde bağımsız bir Türk devletininhakimiyetine girmiştir. 1071 Malazgirt Savaşından sonra 1084 yılında Anadolu Selçuklu Devletinin hakimiyetine girmiştir. Haçlı ordusu Anadolu’yu 1096 yılına istila etmiştir. Yörede Haçlı Kontluğu kurulmuştur. Selahattin Eyyubi bölgeyi fethederek Haçlılardan almıştır. 1268 tarihinde Memlük Türkleri Kayseri’ye kadar uzanan büyük toprak parçasını hakimiyetleri altına almıştır. 13 ve 14. yy’da Moğol istilası hız kazanmıştır. 15.yy’da ise bölge Osmanlı İmparatorluğu’nun eline geçince bölgeye Türkmen göçleri olmuştur. 

Bölgede hakim olan Türkmen boylarının Avşar ve Bayat boyları olduğu görülmektedir. Hassa oto kiralamaaraçları ile mezarlığa ulaşıldığında mezar taşlarının üzerinde OK damgaları olduğu görülecektir. OK damgası için, Osmanlı yazması olan Hünername adlı eserde Bayat boyunun simgesi olduğu yazılmaktadır. Mezar taşlarındaki OK damgası bölgede hakim olan Bayat Türkmenlerini göstermektedir. 

Farklı zamanlarda ve yakın tarihe kadar gömülme işlemlerinin devam ettiği Aktepe Türkmen Mezarlığı’nın ilk olarak Türker’in Anadolu’ya girdikleri ilk yıllarda kullanıldığı tahmin edilmektedir. Arkeolojik çalışmaların ve mezar taşlarının temizliği tamamlandığında mezarlıkla alakalı katalog hazırlanması amaçlanmaktadır. Yapılan çalışmaların ardından tarihlendirme mümkün olacaktır. Özel araçla veya Hassa ucuz araç kiralama hizmetlerini kullanarak ziyaretlerini gerçekleştirmek isteyenler çevre ve peyzaj düzenlemesi çok iyi olmayan bir mezarlıkla karşılaşmaktadır. Hatay Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü başkanlığında gerçekleştirilen çalışmalar neticesinde düzenlemelerin yapılası hedeflenmektedir. 
hassa-oto-kiralama.png
Hassa Gezisi Nasıl Yapılır?

Akdeniz kıyısında bulunan Hatay ilinde gezilmesi ve görülmesi gereken çok sayıda yer bulunur. Doğal güzelliklerin tarih ve kültür yapılarla harmanlanmasından Hayat güzellikleri ortaya çıkmıştır. Hatay’ı ilçesi olan Hassa gezilecek yerler bakımından zengin değildir. İlçeye gelenler Hassa rent a car şirketlerinden birinden kiralayacakları araçla Hayat’ın güzelliklerini keşfe çıkabilir. 

Payas Kalesi, Antakya Arkeoloji müzesi,  Harbiye şelalesi, Hıdırbey Musa ağacı, Vakıflı köyü, St Pierre kilisesi, Barkas kalesi, Aziz Pavlus Ortodoks kilisesi ve Harbiye şelalesi gibi il sınırlarında bulunan değerler ve güzellikler birkaç günlüğüne kiralanan araçlar ziyaret edilebilir. Hassa araba kiralama firmaları turistlere en uygun fiyatları vererek bölgenin turistik mekanlarının ziyaret edilmesi konusunda yardımcı olacaklardır. Hristiyanlığın gelişmesinde önemli rol oynamış olan kentte Müslümanlık adına çok değerli yapılar bulunmaktadır. Festival vakitlere denk getirildiğinde eğlenceli vakit geçirmek mümkün olur.