Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 19.07 - 10:00
Teslim Tarihi 24.07 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
İskenderun Araç Kiralama - İskenderun Rent A Car | Gezgin 7/24

İskenderun Gezilecek Yerler

Büyük İskender tarafından kurulan ilçe, kurucusunun adından yola çıkılarak İskenderun adıyla anılmaktadır. İlçenin kendine has bir kültürü vardır. Merkeze bağlı 46 mahallesi bulunan İskenderun gezilecek yerler bakımından zengin biri ilçedir. Tarihinde çeşitli medeniyetlere ve milletlere ev sahipliği yapmış olan kentte görülmeye değer çok sayıda tarihi eserler bulunmaktadır. Tarihi eserlerde yaşamış uygarlıkların izlerine rastlanmaktadır. Merkezdeki eserleri gezerken tarih içinde yolculuk ettikten sonra İskenderun araç kiralama firmalarından kiralanan arabalarla çevredeki doğal ve kültürel eserleri ziyarete geçilebilir. Akdeniz’in mavi denizlerinde serinlemek isteyenlere özel plajları, oksijen deposu yaylaları ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşatmaktadır. 

İskenderun Nerededir? Nerenin İlçesidir? 

İskenderun, Hatay ilinin ilçesidir. İlçe, Payas, Kırıkhan, Belen, Arsuz ve Akdeniz ile komşudur. İl merkezine 51 km’lik mesafededir. Ülkemizin birçok ilinden Hatay’a direk yolculuk yapma imkanı bulunmaktadır. Karayoluyla şehirlerarası otobüsler veya özel araçla ulaşım sağlanabilir. İstanbul ile İskenderun arası özel araçla 12 saat kadar sürmektedir. Hatay’ın en güzel ilçelerinin başında yer aldığından dolayı çeşitli illerden tatil ve gezi için gelen turistler vardır. Karayolu uzun sürdüğünden havayolları tercih edilebilir. Hatay Havalimanı’na yapılan 1 veya 1,5 saatlik uçuştan sonra servisler veya dolmuşlar kullanılarak ilçeye geçilebilir. İlçenin turistik yerlerini daha rahat gezebilmek için Hatay İskenderun araç kiralama firmaları aranarak araç temin edilmesi uygun olacaktır.
resim başlığı
İskenderun Geçim Kaynakları

Organize Sanayi Bölgesi tam kapasite hizmet veren İskenderun ilçesinde çok sayıda endüstri kuruluşu ve fabrika bulunmaktadır. Hatta o kadar çok kuruluş ve fabrika vardır ki birinci organize sanayi bölgesi yetersiz kaldığından ikincisinin açılması için çalışmalar yapılmaktadır. Halkın gelir kaynağı sanayidir. İskenderun Demir Çelik Fabrikası, kentin ekonomisine ciddi katkı sağlamaktadır. Sanayinin yanında tarım, turizm de halkın geçim kaynaklarındandır.

İskenderun Tarihi Geçmişi

MÖ çeşitli uygarlıkların eline geçmiş olan ilçe MÖ 333 yılında Büyük İskender tarafından kurulmuştur. Yıllar içerisinde Romalılar, İranlılar, Bizans, Eyyubiler, Selçuklular gibi birçok millete ev sahipliği yapmıştır. Osmanlı İmparatorluğu zamanında Doğu Akdeniz ticaretinde önemli yere sahip bir liman kenti olmuştur. 1918 yılında Fransız işgaline uğramıştır. Türk askeri birliklerini mücadelesi neticesinde 1938 tarihinde işgalden kurtulmuştur. 5 Temmuz kurtuluş günü olarak kutlanır. 

İskenderun Ne Yenir?

İskenderun mutfağında buğday ve buğday ürünleri yoğun olarak kullanılır. Deniz ürünler, sakatat, çeşitli baharatlar, bitkiler ve hayvansal ürünlerden yapılmış enfes lezzetleri İskenderun oto kiralama vasıtasıyla gidilecek yöresel yemek yapan lokantalarda tatmak mümkündür. İklim şartlarının uygun olmasından kaynaklı olarak kurutulmuş ürünler kullanılarak harika yemekler yapılmaktadır. Malzemeler yaz aylarında kurutulup bütün yıl boyunca sofraları zenginleştirmektedir. 

İlçeye gidildiğinde kesinlikle tadılması gereken lezzetler arasında yağsız ve sinirsiz etten yapılan Belen Tava bulunur. Adana kebabının ince hali olan İskenderun kebabı, içli ve çiğ köfte, taş fırında pişirilen bölgenin meşhur hamur işi kömbe, lokma tarzı tatlının bölgedeki hali olanmüşebbek tatlısı, Çıtır kabak tatlısı mutlaka tadılmalıdır. 
iskenderun-araç-kiralama.png
Alexandretta Antik Kenti Nerededir? Tarihi Geçmişi

İlçenin ilk yerleşim yeri olan Alexandretta Antik Kenti’ne İskenderun ucuz araç kiralama firmasından temin edilen araçla daha kolay ulaşım sağlanır. Antik kentin tarihinde önemli olaylar yaşanmıştır. Fakat günümüzde kentte kalıntıya pek rastlanmamaktadır. 1973 yılında arkeolojik kazı yapılmıştır. Yapılan kazıda Büyük İskender’e ait büst çıkarılmıştır. 

Gülcihan Plajı Hakkında Bilgi

İlçe merkezine 27 km uzaklıkta bulunan Gülcihan Plajı’na çeşitli vasıtalarla gidilebilir. Deniz, kum ve plajın keyfini süre sıkıntısı olmadan yaşamak için İskenderun araba kiralamahizmetlerinden yararlanmak daha doğru olacaktır. Özel araç olmadığı müddetçe toplu taşımalar belli saatlere kadar hizmet vereceğinden süre sınırlaması olacaktır. Kumunun şifa vesilesi olduğuna inanıldığından plaja gelenler kuma gömülür. 100 yataklı konaklama tesisi vardır. Çadır kampı yapmak için uygun yerler mevcuttur. Aynı zamanda plajda askeri kamp vardır. 

Güzel Yayla Hakkında Bilgi

Saklı cennet tabirinin yakıştığı yerlerden biri olan Güzel Yayla ilçe merkezine 18 km uzaklıktadır. Özel araçla veya hatay araç kiralama şirketlerinden kiralanan araçlarla çıkılmalıdır. Soğuksu yaylası olarak da bilinen yayla oldukça yüksektedir. Ormanlık içine inşa edilmiş evler vardır. Oldukça güzel şekilde tasarlanmış olan evler tam kafa dinlemek ve yorgunluk atmak için idealdir. Yaz aylarında ve hafta sonlarında bölgenin nüfusu 20 bine çıkmaktadır. Yöre halkı günü birlik yaylaya gelip piknik yapıp dinlendikten sonra akşam dönmektedir. 
iskenderun-oto-kiralama.png
İskenderun Deniz Müzesi Hakkında Bilgi

Daha önceleri farklı amaçlarla kullanılan İskenderun Müzesi 2008 yılında aslına uygun olarak restore edilmiştir. 7 odalı olan müzede 320’den fazla eser sergilenmektedir. 200 kitaplık kütüphanesi bulunan müzede ilçenin geçmişten günümüze kadarki geçmişini anlatan eserler, Türk Deniz Harp Akademisinin geçmiş tarihine dair eserler bulunmaktadır. Pazartesi ve Salı dışında haftanın her günü 9 ile 17 saatleri arasında ziyaretçi kabul etmektedir.  Müze ve diğer turistik alanları ziyaret için İskenderun kiralık araç hizmetleri değerlendirilir. 

Kinet Höyük Nerededir? Tarihi Geçmişi

İlçenin 30 km uzaklığında bulunan Kinet Höyük’e özel araçla veya İskenderun ren a car şirketlerinin hizmetleriyle daha kolay ulaşım sağlanır. 33 dönümlük araziye kurulmuş höyükte yapılan kazılarda birçok ev kalıntısı bulunmuştur. Çıkarılan kalıntılar ve objeler Hatay Müzesi’nde sergilenmektedir.