Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Kupon Kullan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Reyhanlı Araç Kiralama - Reyhanlı Rent A Car | Gezgin 7/24

Reyhanlı Gezilecek Yerler

Akdeniz Bölgesinin doğusunda yer alan Hatay iline bağlı olan Reyhanlı 1918 yılında Fransız işgali sonucu Fransız hakimiyetine girmiştir. 1938 yılında Fransız egemenliğinden kurtulup Türkiye sınırlarına dahil edilen Reyhanlı Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet’in ilanından sonra anavatana katılan bir yerleşimdir. Reyhanlı doğusunda Suriye’nin bulunması sebebiyle Suriye sınır hattında bulunan bir ilçedir. İlçenin %80 i ova ve düz alanlar ile kaplıdır ama özellikle sınır bölgesinde dağlık alanlar bulunmaktadır. İklim olarak Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü Reyhanlı’da kışın hava sıcaklığının 0’ın altına düştüğü zamanlar pek yoktur. Asi ve Afrin nehirlerinin de bulunduğu Reyhanlı’da bu nehirler Reyhanlı gezilecek yerler listesinin baş sıralarında yer almaktadır. Etnik yapısı Arap kültürüne daha yakın olan Reyhanlı hem farklı etnik yapısı hem mutfak kültürü ile öne çıkmaktadır.

Reyhanlı bağlı olduğu il olan Hatay’a 37 kilometre mesafededir. Reyhanlı’ya Hatay merkezden ve Hatay’ın diğer ilçeleinden minibüs seferleri bulunmaktadır. Hatay dışından Reyhanlı’ya gelmek isteyenler için Hatay’a karayolu ve havayolu ile ulaşım vardır. Uçak ile Hatay’ a gelen ziyaretçiler Hatay Havalimanından hatay araç kiralama firmalarından araç kiralayıp Reyhanlı’ya ulaşım sağlanabilir. Her bütçeye uygun araç kiralama seçenekleri de bulunan Reyhanlı ucuz araç kiralama seçenekleri ile de ekonomik araçlar kiralanabilir.

Cilvegözü Sınır Kapısı

Sınır ilçesi olan Reyhanlı’da farklı bir gezi yeri isteyen kişiler için Cilvegözü Sınır Kapısı güzel bir alternatiftir. Suriye sınır kapısı olan Cilvegözü Sınır Kapısı aynı zamanda Türkiye’nin ortadoğuya açılan en önemli sınır kapısıdır. Sınır Kapısını görmek isteyen kişiler Reyhanlı rent a car şirketlerinden kiraladıkları araç ile sınır kapısına gidip farklı bir gezi yapabilirler.
reyhanlı-araba-kiralama.png
Yenişehir Gölü 

Suriye sınırında yer alan Yenişehir Gölü çevresindeki yeşil alanları ve zengin ağaç çeşitliliği ile Reyhanlı’da ikamet edenlerin ve Reyhanlı’yı gezmeye gelenlerin nefes almak için gittikleri ve piknik alanı olan bir yerdir. Doğal bir göl olan Yenişehir gölü aynı zamanda Reyhanlı’nın içme suyu ihtiyacını sağlayan bir göl olması sebebiyle ayrı bir öneme sahiptir. Gölün derinliği 8 metre ve yüzölçümü 20.000 metrekaredir. Yenişehir Gölü spor amaçlı balıkçılığının yapıldığı bir göl olup profesyonel anlamda balıkçılık gölde yapılmamaktadır. 

Profesyonel ve ticari balıkçılığın yapılmaması sayesinde göl doğal yapısını korumaktadır. Gölün etrafında bulunan lokanta ve restaurantlar göle gezmeye gelen kişilere dinlenme fırsatı vermektedir. Köprüleri ve şelaleri ile göl doğal güzelliğiyle Reyhanlı’ya gelen ziyaretçilerin ilk gezmeye geldikleri yerdir. Yenişehir Gölünde bulunan sandallar gölde gezmeyi sağlamaktadır. Aracı olmayan ve Yenişehir Gölü’nü gezmek isteyenler için Reyhanlı araba kiralama firmaları araç kiralama hizmeti vermektedir.

İmma Kalesi

Yenişehir Gölü yakınlarında bulunan ve Romalılar döneminden kalan İmma Kalesi’nin çevresinde de antik zamandan kalma kalıntılar bulunmakta ve antik bir şehir vardır. Antakya yolu üzerinde bulunan İmma Kalesi ve çevresindeki antik kent alanı piknik yeri olarak da Reyhanlı halkı tarafından tercih edilmektedir. 
reyhanlı-araç-kiralama.png
Reyhanlı Hamamı

Suriye sınır bölgesine yakın olan Reyhanlı Hamamı adı verilen kaplıcaların yer aldığı bir bölgedir. Reyhanlı Termal Kaplıcaları da denilen kaplıcalarda 5 kaynaktan kaplıca suyu çıkmaktadır. Romatizma ve eklem ağrıları ile bu hastalıklara iyi gelen kaplıcanın suyu içme suyu olarak da kullanılabilmektedir. Hatay’a 20 km uzaklıktaki kaplıcalara kendi araçları ile ulaşabilen ziyaretçiler dışında Hatay Reyhanlı araç kiralama firmalarının araç portföyünden kiralanan araçlar ile de ulaşılmaktadır.

Kızlar Sarayı

Bizans döneminden günümüze gelen Kızlar Sarayı da Suriye sınırın yakın bölgede Reyhanlı-Halep yolu üzerinde yer almaktadır. Odalardan oluşan ve bazı bölümleri yıkılan sarayda 8 mezar odası ve su deposunun da kalıntıları bulunmuştur. Kilise kalıntılarına da rastlanan bölgede Bizans dönemi izlerine rastlanmaktadır. Kızlar Sarayı’nın diğer ismi de Kasr-el Benet’tir. Sarayın kalıntılarının üzerindeki yazılardan yapının Haçlılar tarafından da kullanıldığı anlaşılmaktadır.

Cüdeyde Höyüğü

Tarihe ışık tutan bir höyük olan Cüdeyde Höyüğü Reyhanlı’ya 2 kilometre uzaklıktadır. Höyükte M.Ö. 4500 – M.S. 600 arası dönemlere ait 17 kültür katı bulunmaktadır. Höyükte kazı çalışmaları yurt içi ve yurtdışı arkeologlar atarafından günümüzde de devam etmektedir. Höyükteki kazı çalışmaları için Reyhanlı dışından gelen arkeologlar için Hatay araç kiralama şirketleri araç kiralamaktadır. 
reyhanlı-oto-kiralama.png
Tainat Antik Kenti 

Hitit döneminden günümüze ulaşan bu antik kentte ilgili döneme ait saray ve tapınaklara ulaşılmıştır. Reyhanlı’ya 18 km mesafede olan bu antik kentte Tunç Çağına ait kalıntılar da bulunmuştur. Reyhanlı oto kiralama şirketlerinden kiralanan araç ile bu antik kente ulaşım mümkündür. Bu antik kentten çıkarılan tarihi eser ve kalıntılar Hatay Arkeoloji Müzesinde sergilenmektedir.

Reyhanlı Yemek Kültürü ve Reyhanlı Mutfağı 

Hatay mutfağı ve Reyhanlı mutfak kültürü geçmişi 2000 yıllık bir mutfak kültürüdür. Yaşam tarzının da yemek kültürüne yansıdığı bu mutfakta her damak tadına uygun yemekler vardır. Et ağırlıklı ve ot ağırlıklı bir olan Reyhanlı yemekleri Reyhanlı’ya gelen ziyaretçilerin midesine ziyafet çektirmektedir. Hatay usulü içli köfte olan oruk, aşurelik buğdaydan dövülerek yapılan döğme(aşur), tepsi kebabı başlıca yemeklerdendir. Meze olarak da bilinen humus Reyhanlı mutfağının sevilen tadıdır. Kendi aracı ya da kiralık araç ile Reyhanlı’ya gelen yemek severler araçlarının bagajını sonradan yiyecekleri yemeklerden de depolayarak Reyhanlı’dan dönmektedirler.