Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Nereden Alacaksınız? 15.05 - 10:00
Drop of location 20.05 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Yayladağı Araç Kiralama - Yayladağı Rent A Car | Gezgin 7/24

Yayladağı Gezilecek Yerler

Yayladağı Hatay’ın en güneydeki ilçesidir. Akdeniz kıyısında bulunmaktadır. Deniz kenarında olan bu şirin ilçe tarihi güzellikleriyle ünlüdür. Burada birçok medeniyetler yaşamıştır. Ayrıca doğa güzellikleri oldukça fazladır. Masmavi denizi ve bol yeşil alanı ile Yayladağı gezilecek yerler arasında farklı güzelliklere sahip bir yerdir. Yayladağı Sınır Kapısı ile Suriye’ye giriş çıkışlar yapılmaktadır.

Eğer deniz görmek, doğayı seyretmek ve tarihi yerleri keşfetmek isterseniz, sizde bu ilçemize gelebilirsiniz. Hatay merkez iline karayolu ile otobüsle gelebilirsiniz, ya da havayolu ile ulaşabilirsiniz. İlçeye otogardan kalkan dolmuşlar bulunmaktadır. Havaalanından da ilçeye toplu taşıma araçları, vip araçlar ve minibüsler kalkmaktadır. Bunlardan birini tercih ederek ilçeye ulaşım sağlayabilirsiniz. İlçeye vardığınızda Yayladağı rent a car hizmetlerini sunan firmalarla karşılaşacaksınız. Çünkü Yayladağı araba kiralama konusuna önem veren bir yerdir.

Yayladağı Nerededir? Nerenin İlçesidir?

Yayladağı, Türkiye"nin güneyinde Akdeniz Bölgesinde bulunan Hatay ilinin küçük şirin ilçesidir. Nüfusu yaklaşık olarak 28.000dir.  Yayladağı, doğuda Suriye ile batıda Akdeniz ile kuzeyde Hatay ilçelerinden Altınözü, Defne ve Samandağ ilçeleriyle komşudur. Türkiye"nin en güneydeki ilçesidir. Hatay"ın Suriye sınırındadır ve Akdeniz"e de kıyısı vardır. İl merkezine uzaklığı yaklaşık 56 kilometredir. Türkiye-Suriye sınır kapısı burada bunmaktadır. 47 tane mahallesi bulunmaktadır.
yayladağı-araba-kiralama.png
Yayladağı Tarihçesi Nasıldır?

Yayladağı’nın kuruluşu Hititler" e dayanmaktadır. Abbasiler zamanında bölgeye çok sayıda Türk boyunun yerleştirilmesiyle burada nüfus fazlalaşmıştır. 1075"te Anadolu Selçuklu Devleti"ne bağlanmıştır. Haçlı seferleri sırasında kurulan Antakya Krallığı"nın hakimiyetine girmiştir. 1268"de Memlükler eline geçmiştir. Yavuz Sultan Selim"in Mısır seferi sırasında Osmanlı topraklarına katılmıştır. Birinci dünya Savaşı"ndan sonra Fransız işgalinde kalmıştır. 1939"da Hatay il sınırları içinde Türkiye" ye dahil edilmiştir. 

Yayladağı ilçesinin eski adı Ordu’dur.  Karadeniz bölgemizdeki Ordu ili karıştırmaması için ilçenin doğusunda bulunan Yayla tepeden esinlenerek Yayladağı ismi sonradan verilmiştir. Evliya Çelebi seyahatnamesinde buradan bahsetmiştir. O zamanlar adı Ordu olduğu için buradan bahsederken Ordu ismini kullanmıştır.

Yayladağı’nda nerelere gidebilirsiniz bir göz atalım:

 

Kasımbey Camisi Tarihçesi

Bu cami geçmişin izlerini taşımaktadır ve hala ayaktadır. Cami 9 asır önce yapılmıştır. Tarihi Abbasi Devleti’ne dayanmaktadır. Yayladağı Çam altı Mahallesinde bulunmaktadır. 1131 yılında Kasım Bey tarafından yaptırılmıştır. Camide Selçuklu mimarisinin izleri görülmektedir. Beylik zamanında Kasım Bey buraya bey olarak atanmıştır. Kendi adına cami ve köprü yaptırmıştır. Cami duvarları üzerinde dört adet kitabe vardır. Günümüze kadar dört kere onarım görmüştür. Yeni restorasyonundan sonra da cami kullanılır vaziyettedir.

İlçenin en eski camisi unvanını taşımaktadır. Yerli ve yabancı birçok turistin ilgisini çekmektedir. Sizin de buralara yolunuz düşerse, camiyi görmeden geçmeyin. Yayladağı araç kiralama şirketinden edindiğiniz bir araçla bu ve bunun gibi diğer tarihi yerleri de gezebilirsiniz.
yayladağı-araç-kiralama.png
 Kasımbey Köprüsü Tarihçesi

Abbasi Devleti zamanında Ordu kasabasına gelen Kasım Bey, burayı Bizanslılardan almıştır ve burada kendi beyliğini kurmuştur. Adına caminin yanı sıra birde köprü yaptırmıştır. Köprü düzgün kesme taş kaplamalıdır. Sivri kemerli dört adet gözden oluşmaktadır. Günümüze gelene kadar birkaç kez onarım görmüştür. En son olarak 2014 yılında Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından onarılmıştır.

Kasımbey’in yaptırdığı camiyi ve köprüyü görmek istiyorsanız, Hatay ilinden sonra Yayladağı’na gelmeniz gerekecek. Buralara kendi arabanızla gelmeye gerek yoktur. Çünkü uzun yollar sizi ve arabanızı yorar. Yayladağı araç kiralama şirketleri size araç temin edecektir. Bu yol sizin için daha ekonomik olacaktır. Çünkü hatay araç kiralama fırsatını da size sunacaktır.

Barlaham Manastırı Tarihçesi

M.S 4. Yüzyılda aziz ilan edilen Barlaham buraya gelerek, Zeus heykeli yıktırmış ve buraya kilise yaptırmıştır. Kilise sonraları Antakya depreminde yıkılmıştır. Daha sonra gürcü papazlar tarafından tekrar inşa edilmiştir. Şimdilerde kendi haline bırakılmıştır. Ulaşımı sıkıntılı olup, yaya yolu ile yürümeniz gerekmektedir. Ama buraya çıktığınızda dağın tepesindeki manzara ve gördükleriniz sizi büyüleyecektir.

Karamağara Ve Yuvadibi Sahili

Yayladağı ilçesine bağlı Yayık damlar köyünün yakınlarında bulunan Karamağara ve Yuvadibi sahili, muhteşem deniziyle adeta bir turizm cennetidir.

Geçmişte kaçakçıların ve korsanların saklanmak için kullandığı koy ve mağaranın, korsanlar için önemli bir barınak olduğu bilinmektedir. Günümüzde ise çobanlar ve balıkçılar için barınma yeri olmuştur. İçerisinde ateş yakıldığı ve çıkan isin tavanı siyaha bürümesi nedeniyle Karamağara olarak anılmaktadır. İçerisinde bir dibek taşı bulunmaktadır. Ayrıca dağdan gelen suyun şifalı olduğuna inanılmakta ve insanlar şifa bulmak için bu sudan içmektedirler. Turizm açısından değerlendirilmesi gereken mükemmel bir yer olan Yuvadibi sahili henüz keşfedilmemiş, böyle olunca da yeterli ilgiyi yakalayamamıştır. Belki de siz Yayladağı kiralık araç şirketinden almış olduğunuz bir araçla buraları ilk gören kişilerden birisi olabilirsiniz.
yayladağı-oto-kiralama.png
Denizin pırıl pırıl berrak suyu, doğanın mükemmel güzelliği ile siz de bu sahile gidip oraları keşfedebilirsiniz. Çok kişi bu güzelliklerin farkına varırda buranın ismini duyurursa, neden en kısa zamanda bir turizm cenneti olmasın ki?

Yayladağı Gezi Turunun Son Noktası

Bütün bunların yanı sıra ilçede Roma devrine ait bir kilise kalıntısı da bulunmaktadır. Bölgenin yöresel yemeği olan Tekeleme yemeğinin tadına bakmayı da unutmamalısınız. Bütün bu güzellikleri gezmek ve görmek isterseniz eğer, Yayladağı oto kiralama şirketleri size gereken kolaylığı sağlayacaktır. Kendi arabanız rahatlığında her yeri gezme imkanına sahip olacaksınız. Yayladağı kurumsal araç kiralama hizmetlerinin de olduğu size hatırlatmak isteriz.