Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 17.08 - 10:00
Teslim Tarihi 22.08 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Tuzluca Araç Kiralama - Tuzluca Oto Kiralama | Gezgin724

Tuzluca Hangi İlde ve Hangi Bölgededir?

Tuzluca Doğu Anadolu bölgesinde yer alan ve Iğdır ilimize bağlı olan ilçelerden birisidir. Tuzluca ile ilçe merkezi arasında yaklaşık olarak 38 km mesafe bulunmaktadır. İlçeden hizmet veren Tuzluca araç kiralama firmalarından araç kiralayarak bu mesafeyi yarım saat gibi kısa bir süre içerisinde gidebilmektesiniz. 

Yeni bir ili veya ilçeyi keşfederken hiç kimse ulaşım ile alakalı sorun yaşamak istemez. Çünkü kişilerin gezi sırasında akıllarının başka yerde olması görmesi gereken tarihi güzelliklerin tamamını görememesi demektir. Bu nedenle ığdır oto kiralama firmalarından yardım alarak ihtiyacınıza göre uygun bir araç seçimi yaparak tamamen gezinize konsantre olabilirsiniz. 

İlçe geziniz için mutlaka küçükte olsa Tuzluca gezilecek yerler listesi oluşturmalısınız. Bu sayede hiçbir yeri atlamadan daha rahat bir organizasyon yapmış olacaksınız. Her bir adımda farklı bir yaşanmışlığı bulacağınız ilçe sokaklarını tek tek gezmeli ve kesinlikle o tarihi atmosferi yakalamaya çalışmalısınız. 

İlçede bulunan tarihi ve doğal güzellikler farklı konumlarda olduğu için Iğdır Tuzluca araç kiralama firmaları sayesinde aradaki mesafeleri ortadan kaldırabilirisiniz. Haftanın yedi günü ve günün her saatinde istediğiniz tarzda araçları bulabileceğiniz bu firmaları mutlaka değerlendirmelisiniz. Çünkü ilçe araç kiralama hizmetlerinde oldukça iddialı ve hızla gelişmeye devam etmektedir.
tuzluca araba kiralama

İlçe gezinizi kalabalık bir gurup halinde planlamış iseniz Tuzluca kurumsal araç kiralama hizmetlerinden faydalanarak sadece dakikalar içerisinde uygun büyüklükte ve konforda aracı temin edebilirisiniz. Tuzluca da hizmet veren araç kiralama firmaları hızlıca çözüm üretme ve araç temini odaklı çalışmaktadır. Bu sistemde doğal olarak kusursuz çalışan firmaların boy gösterdiği bir alan olmaktadır. Firmaya gelerek dakikalar içerisinde işlemlerinizi tamamlayarak aracınıza binmiş olmaktasınız. 

Geziniz boyunca Tuzluca oto kiralama firmalarından kiraladığınız aracı kullanırken sürüş keyfini doyasıya çıkarmaya çalışınız. Araçlar Doğu Anadolu’nun iklim şartlarına tam uyum gösterecek şekilde tercih edilmekte ve düzenli olarak tüm bakımları yapılmaktadır. Kusursuz bir gezi için mutlaka bu firmaları ziyaret ediniz.

Tuzluca Tarihini Öğrenelim

Tuzluca Iğdır’da bulunan ilçelerin en büyüdür. Tuzluca farklı pek çok medeniyeti ağırlamış ilçelerdendir. Bilinen eski ismi Kulp’tur. Daha sonra Tuzluca adını almıştır. Tuzluca ismi ilçede bulunan kaya tuzlarından ilham alınarak tercih edilmiştir. 

Iğdır ve ilçeleri çok fazla süre işgallere maruz kalmıştır. Özellikle Rusya bulduğu her fırsatı kaçırmadan sürekli olarak bu ilçeleri işgal etmiştir. Bölge halkı Rus desteği ile azan Ermenilerce katledilmiş ve çok sayıda insan maalesef öldürülmüştür. Bu nedenle Iğdır ve ilçelerinin acı dolu bir tarihi bulunmaktadır. Ermenilerin bu zulmü Kazım Karabekir ve ordusu tarafından sonlandırılmıştır. Bu arınma 1920 yılında tamamlanmıştır. Tuzluca 1923 yılında ilçe ilan edilmiştir. En eski ilçelerdendir sadece 1934 yılında isim değişimi yapılması uygun görülerek Kulp olan adı Tuzluca olarak değiştirilmiştir. 

Yaşanan tüm bu tarihi olayları dinlemek için Tuzluca araba kiralama firmalarından kiraladığınız araç ile köy köy gezebilirsiniz. Yaşananların yakın tarih olması nedeni ile pek çok acı ve gerçek hikâye öğrenme şansınız bulunmaktadır.
tuzluca araç kiralama

Tuzluca Gezilecek Yerler

Tuzluca gezinize ilçeye ismini veren tuz mağaralarından başlamalısınız. Bu mağaralar oldukça büyük bir alana yayılmaktadır. Ülkenin tuz rezervlerini uzun yıllar karşılayacak güçte olan bu mağaralara çeşitli solunum hastalıkları yaşayan kişiler şifa bulmak amacı ile gelmektedir. 

Daha sonra Tuzluca kiralık araç hizmeti kapsamında kiraladığınız araca atlayarak 19 yy da yapılmış olan taş binayı görmek için gaza başmalısınız. Bu yapılar özel kesme taşlardan inşa edilmiştir ve halen içerisinde bölge halkı yaşamaktadır. 

Diğer uğramanız gereken noktalardan biri de Sürmeli kalesi olmalıdır. Aslında şimdilerde sadece surların bir kısmı kalan yapının kim tarafından hangi dönemde inşa edildiğine dair hiçbir bilgi bulunmamaktadır. Kale hakkında bilinen tek şey yapısında moloz taş kullanılmasıdır. Görmeniz gereken bir diğer kale ise Bahçecik köyünde bulunan kız kalesidir. Bahçecik köyüne ulaşmak için Tuzluca rent a car firmalarından kiraladığınız aracı kullanabilir ve kısa sürede yapıya ulaşabilirisiniz. Az bir kısmı günümüze ulaşan kalede seramik ve moloz taş kullanılmıştır. 

İlçe girişinde bulunan Tuzluca köprüsü ve farklı bir konumda olan Taç kapı görmeniz gereken diğer alanlardandır. İlçede ayrıca yaylalar oldukça meşhurdur dilerseniz temiz hava almak ve doğayla kucaklaşmak için bu yaylaları da gezinize dâhil edebilirisiniz. Tuzluca ucuz araç kiralama yapabileceğiniz bir ilçe olduğu için dilediğiniz gibi her alanı rahatlıkla gezebilirisiniz. 

Tuzluca Gezi Turu

Tuzluca gezinizde görmeniz gereken çok sayıda mekân bulunmaktadır. Ayrıca yaylaları mutlaka ziyaret ederek ilçenin farklı güzelliklerini yaşamalısınız. Tarihi gezinizi tamamladıktan sonra kafa dinlemek için yaylaları tercih edebilirsiniz. 
tuzluca oto kiralama

Tuzluca’da Ne Yenir?

Tuzluca’da Iğdır mutfağına ait tüm örnekleri kolaylıkla bulabilir ve tadabilirisiniz. Taş köfteden tutunda, şişler, pilavlar, çorbalar, tatlılar ile oldukça farklı lezzetler sizleri beklemektedir.