Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 25.09 - 10:00
Teslim Tarihi 30.09 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Aksu Araç Kiralama - Aksu Rent A Car  | Gezgin 7/24

Aksu Gezilecek Yerler

Isparta ilinin merkez ilçelerinden biri olan Aksu gezilecek yerler özellikle tarihi eserleri ve kalıntıları ile öne çıkmaktadır. Antik çağlarda ilçenin bulunduğu bölgede iki tane kent kurulmuştur. Eski adı Anamas olan kentin rakımı 1250 metredir. Anamas Dağı, ilçe coğrafyasına hakimdir. İlçenin büyük bir kısmını dağlar ve ormanlar kaplamıştır. Dağların olması şehrin mağaralar bakımından da zengin olmasını sağlamıştır. Sorgun ve Gümüş İni mağarasının yanında ne önemli olanı ve en büyük olanı Zindan Mağarasıdır. İlçeyi ikiye bölen Köprü Çayı vardır. Köprü Çayı ilçeyi ikiye bölüp Aksu ovasını sulamaktadır. 156 km uzunluğundaki çayı doğduğu yeri görmek için Aksu araç kiralama hizmetlerinden yararlanmak gerekir. Kiralanan araçla 5 km uzaklıktaki Sorgu Yaylası’na ulaşılmalıdır. Çünkü Köprü Çayı, Sorgun Yaylasından doğmaktadır. 

Aksu Nerededir? Nerenin İlçesidir? 

Isparta’nın ilçesidir. İl merkezine yaklaşık olarak 62 km uzaklıktadır. Eğridir ilçesinin doğusunda yer alan ilçe ilin merkezi bölgelerine biraz uzak kalmaktadır. İlçeye gelmek isteyenler için tek alternatif vardır. O alternatif de Eğridir yolu üzerinden karayoludur. Isparta’ya ise karayolu ve havayolu seçenekleri bulunmaktadır. Isparta merkeze kara veya havayolu ile gelenler minibüs ve ilçe otobüsleriyle Eğirdir üzerinden ilçeye ulaşım sağlar. İlçeye varan yerli ve yabancı turistlerin turistik alanları gezmeleri için Aksu araç kiralama firmalarından araç kiralama en makul yoldur. 
aksu-araba-kiralama.png
Aksu Geçim Kaynakları

İlçe halkı iklimin ve çevresel faktörlerin etkisi ile geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlamaktadır. Bölgede ormanlık alanın çok olması ağaç işlerini artırmıştır. Ağaç işleri yapan küçük atölyeler geçim kaynakları arasındadır. Yılda ortalama 13 bin ton elma üretimi yapılmaktadır. Elma üretimi ekonomiye ciddi katkı sağlamaktadır. Kiralanan Aksu oto kiralama araçlarıyla gidilen elma tarlalarından organik elma satın alınabilir. 

Aksu Tarihi Geçmişi

İlçenin MÖ 2000’li yıllarına dair kalıntılar bulunmaktadır. Kalıntılar yerleşimin MÖ 2000’li yıllarda olduğunu göstermektedir. Arvaza Krallığı, Romalılar yaşamıştır. Anadolu Selçuklu Devleri 1080 yılında bölgede hakimiyet kurmuştur. Beylikler döneminde Hamitoğulları Beyliği topraklara hakim olmuştur. Hamitoğulları Beyliği zamanında kentin adı Anamas’tır. 18 ve 19. yy’de oba hayatı yaşayan Yılanlıoğulları adındaki Yörüklerin bölgeye yerleştikleri bilinmektedir. Anamas 1965’de Aksu adını alır. 1987’de ilçe statüsüne hak kazanır.

Aksu Ne Yenir?

Aksu ilçesinde elma üretimi oldukça fazladır. Dalından elma yemek için en güzel yerdir. Ayrıca kentte arıcılık yaygındır. Aksu ucuz araç kiralama imkanlarından yararlanıp köyleri gezip en kaliteli bal satın alınabilir. 

Tynada Nerededir? Tarihi Geçmişi

Antik kent Tynada’nın ne zaman ve kimler tarafından kurulduğuna dair net bilgi yoktur. Kalıntıların yapısından Hellenistik döneme ait olabileceği tahmin edilmektedir. Tynada antik kentinin en önemli yapısı sivri tepenin güney yamaçlarına kurulmuş olan kaya mezarlarıdır. Antik kentten geriye yalnıza yazıtlar, duvar kalıntıları, tapınak ve mezar kaşları kalmıştır. Antik kent ilçe merkezinin 8 km doğusundaki Terziler Köyü’ndedir. Özel aracıyla veya Aksu araba kiralama firmalarından temin edilen araçlarla antik kente gideceklerin yolun biraz zahmetli olduğunu önceden bilmeleri gerekir. Köyden stabilize bir yolla antik kente ulaşılıyor. 
aksu-araç-kiralama.png
Zindan Mağarası Nerededir? Hakkında Bilgi

765 metre uzunluğundaki Zindan Mağarası’nın ilk girişinin genişliği 12 metre, yüksekliği 8 metredir. Geniş girişin devamında mağara dar bir koridora dönüşmektedir. Geniş ağız kısmında binlerce yarasa vardır. Mağaranın önünden Köprü Çayı akmaktadır. Köprü Çayı’ndan 12 metre yüksekliktedir. Bizans döneminde kilise, Pisidia döneminde kutsal alan olarak kullanılan mağaranın içinde ilginç şekilli sarkıt ve dikitleri görmek mümkündür. Zamanında mağaranın ağzı kapatılarak sığınak olarak da kullanılmıştır. Mağaranın içinde cilt ve deri hastalıklarına iyi geldiği söylenen yer altı deresi vardır. Havası ise astım hastalıklarına iyi gelmektedir. Sit alanı olarak ilan edilen mağaranın önünde eskiden Eureymedon tanrısı heykeli varmış. Heykel şimdilerde Isparta müzesinde sergilenmektedir. Bol yarasalı, ışıklandırılmış Zindan Mağarasına ısparta oto kiralama hizmetleri ile daha rahat ulaşım sağlanır. 

Timbriada Nerededir? Tarihi Geçmişi

Geniş bir alana kurulmuş olan Timbriada antik kenti Akçaşar Mahallesinin kuzeyinde Asartepe civarında yer almaktadır. İlçe merkezine yakındır. Aksu kiralık araç hizmetlerinden kiralanan araçla stabilize bir yoldan rahatça ulaşılabilir. MÖ 1. yy’ da kurulduğu bilinen antik kent Hellenistik döneme aittir. Kentte MÖ 2 yy’ da basılmış sikkeler bulunmuştur. Bulunan sikkeler ve kentin mezar taşları Isparta Müzesi’nde sergilenmektedir. Resmi arkeolojik kazı çalışmaları yapılmamış olan kentte bina ve tapınak kalıntıları vardır. 
aksu-oto-kiralama.png
Eurymedon Kutsal Alanı Nerededir? Tarihi Geçmişi

Zindan Mağarası’nın önünde Köprüçay Tanrısı olarak bilinen Eurymedon Tanrısına adanmış bir Açıkhava tapınağı bulunmaktadır. Romalılar döneminde inşa edilmiş olan tapınak uzun yıllar ibadet yeri olarak kullanılmıştır. Mağara önünde 3 tane teras vardır. Bu teraslardan birinde bir insanın ölçülerinde Eurymedon tanrısının heykeli varmış. Heykel günümüzde müzede sergilenmektedir. Tanrının heykelinin bulunduğu yerden Köprü Çayına inen merdiven basamakları vardır. Kutsal alanın karşısında mezarlık bulunmaktadır. Roma döneminde kutsal alanın önünden güneyde yer alan mezarlık arasında tonozlu bir köprü yapılmıştır. Böylece iki alan birbirine bağlanmıştır. Aksu rent a car hizmetleri turistlere bölgede yer alan Köprüçay Kanyonu gibi diğer turistik alanları gezmelerinde kolaylık sağlar.