Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 27.09 - 10:00
Teslim Tarihi 02.10 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Atabey Araç Kiralama - Atabey Rent A Car | Gezgin 7/24

Atabey Gezilecek Yerler

Akdeniz bölgesinin Antalya bölümünün iç kesimlerinde kalan göller yöresinin en büyük iki yerleşim yerlerinden biri olan Isparta’nın ilçesidir. İlçe’nin en çok İslamköy kasabası bilinir. Bunun nedeni eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in doğduğu yer olmasıdır. İslamköy’ün ilçenin sınırları içinde yer alması en büyük özelliği olarak görülmektedir. Atabey gezilecek yerler bakımından çeşitlilik arz eden bir yerdir. Antik kentinden müzeye kadar gezilecek birçok yeri vardır. İlçe merkezinde Çayırlı Mescit adı verilen mesire yeri bulunmaktadır. Çayırlı Mescit’in yanında belediye önünde dinlenme parkı da insanların güzel vakit geçirmesi düşünülerek imar edilmiştir. Antikçağlardan beri yerleşim yeri olarak kullanılan ilçede çok sayıda tarihi kalıntı ve eser vardır. Olta balıkçılığı yapmak isteyenler için şehirde imkan sunulmaktadır. Atabey araç kiralama firmalarından araba kiralayarak veya özel araçlarla Okuf Göleti’ne gidenler olta balıkçılığı yapabilir. 1995 yılında hizmete giren gölette piknik yapmak ve dinlenmek için yerler bulunmaktadır. 

Atabey Nerededir? Nerenin İlçesidir? 

İsparta’nın ilçesidir. Isparta şehir merkezine 24 km uzaklıktadır. İlçenin kuzeyinde Senirkent, doğusunda Eğirdir, güneyinde İslamköy, Büyükgökçeli ve Kuleönü kasabaları ve batısında Gönen ile komşudur. 202 km2 yüzölçümüne bağlı ilçeye Eğirdir yolu üzerinden ulaşım sağlanır. Eğirdir yolundan sola sapılarak 12 km ilerleyince ilçeye varılmaktadır. İlçeye il merkezinden minibüsler yolcu taşımaktadır. İlçeye gelen ziyaretçilerin turistik alanları gezmek için en makul yol Atabey araç kiralama hizmetlerinden yardım almalarıdır. 
atabey-araç-kiralama.png
Atabey Geçim Kaynakları

İlçe halkı geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlamaktadır. 

Atabey Tarihi Geçmişi

Antikçağlarda Ağrai veya Agpia olarak isimlendirilen ilçe MÖ 334 yılında Büyük İskender’in yönetimi altındadır. Büyük İskender vefat edince I.AntiochosSoter bölgede hakimiyet kurar. I.AntiochosSoter bölgenin güney batısındaki Bayat Köyü sınırları içerisinde Seleukeia adında bir kent kurar. Bölge MÖ 164 yılında Roma İmparatorluğu’nun hakimiyeti altına girer. İmparator ClaudiusSeleukeia kentinin adını Claudioseleuceia olarak değiştirir. Daha sonra yeniden değişiklik yapılır. Demirden anlamına gelen Sidera ön adıyla birlikte SeleukeiaSidera olarak anılmaya başlar. 

Selçuklular bölgeye 1224 yılında gelir. Antalya valisi Mubarizüddin Ertokuş bölgeyi ele geçirince Konya-Antalya güzergahındaki yerleşimlerden biri Atabey’e özel ilgi gösterir. Agros olarak bilinen yörede vali bir medrese yaptırır. Ertokuş’un yaptırdığı medrese 13. yy başlarına kadar faaliyet gösterir. Bölgenin 4 mahalleden oluşan merkezi 16 yy başlarında büyük bir gelişme gösterir ve aynı yüzyılda kasaba olur. İlçenin Pamuklu ilçesinde pamuk yetiştirilmektedir. Bu pamuk işlenerek dokunmuştur. Dokunan kumaşlardan Osmanlı zamanında donluk adı verilen kumaşlar üretilmiştir. Donluk kumaşlar çok iyi pazarlanır. 1869’da yörede 14 mahalle vardır. 1926’da Cumhuriyet Dönemi’nde TBMM kararı ile yöre Selçukluların kumandanlarına verdikleri bir unvan olan Atabey adını alır. 1953’de bucak olur. 1960’da ilçe olur. 

Atabey Ne Yenir?

Isparta ilinin lezzetleri Atabey ilçesinde de hakimdir. Keşkek, fasulye boranesi, haşhaş helvası, şalgamlı börülce, kabune aşı, bazdırma, haşhaşlı ekmek mutfakların vazgeçilmezleridir. Özellikle gül şerbeti mutlaka içilmelidir. Atabey oto kiralama firmalarının hizmetlerinin sağladığı kolaylıklarla çevredeki yöresel lezzetlerin sunulduğu lokantalara gidilebilir.

atabey-oto-kiralama.png

SeleukeiaSidera Antik Kenti Nerededir? Tarihi Geçmişi

İlçenin güneyinde Bayat Köyü yakınlarında bulunan antik kente Atabey rent a car hizmetlerinden kiralanan araçlarla ulaşım sağlanır. MÖ 312 ile 280 arasında kurulduğu tahmin ediliyor. Roma döneminde kullanılırken adı ClaudiaSeleukeia olarak değiştirilmiştir. 1993 yılında antik kent bölgesinde arkeolojik kazı yapılmıştır. Kazı neticesinde sularla çevrili yukarı kent ve yukarı kentin kuzeyindeki tiyatroya ulaşılmıştır. ısparta oto kiralama ile gelindiğinde yukarı kente ve tiyatroya yaya gidilecektir. Antik kentte Hellenistik döneme ait tapınak podyumu, geniş bir mezarlık ve 20 metre uzunluğunda tünelle inilen sarnıç vardır. 

Feyzullah Paşa Camii Nerededir? Tarihi Geçmişi

SeleukeiaSidera Antik kentinden sonra camiye gidebilmek için Atabey kurumsal araç kiralama hizmetlerine ihtiyaç duyulacaktır. Çünkü Feyzullah Paşa Camii ilçe merkezindedir. 17. yy’da Osmanlı döneminde inşa edilmiştir. Birçok defa tamirden ve onarımdan geçmesine rağmen günümüze aslını koruyarak ulaşmıştır. Feyzullah Paşa Camii’nden sonra     Atabey araba kiralama firmalarından birinden kiralanan araçla Ertokuş Medresesi’ne geçilir. 10

Ertokuş Medresesi Nerededir? Tarihi Geçmişi

İlçenin en değerli tarihi yapılarından biridir. 13. yy ’da Selçuklu hükümdarı Ertokuş Bey tarafından yaptırılmıştır. 700 yıl boyunca kültür ve ilim merkezi olarak kullanılmıştır. Medrese, iç avlu, dış avlu, medrese ve türbeden oluşur. Odaların üstü kubbe ile örtülüdür. Derslerin dinlendirici su eşliğinde yapılması için iç avluda bir havuz bulunmaktadır. Zamanında medresede astronomi ve tıp dersleri verilmiştir. 1993 yılında Anadolu Selçuklu mimarisinin nadir örneklerinden olan medrese restorasyondan geçirilmiştir. 
atabey-rent-a-car.png
Süleyman Demirel Müzesi Nerededir? Tarihi Geçmişi

İlçeye bağlı İslamköy’de yer aldığından müzeye özel araçla veya Atabey kiralık araç firmalarının hizmetlerinden temin edilen arabayla gitmek daha kolay olacaktır. Türkiye Cumhuriyeti’nin 9. cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in doğduğu evdir. Müze olarak yeniden tasarlanmıştır. Külliyenin bir parçası olan müzenin yanında külliyede kütüphane, Süleyman Demirel’in ninesi Şehriban Hatun adına yapılmış cami, araştırma merkezi, şadırvan, çeşme, lojman ve S. Demirel’in evi vardır. 

Göndürle 1 Höyük Mezarlığı Nerededir? Tarihi Geçmişi

Mezarlıkta 1989 yılından bugüne kurtarma kazısı yapılmaktadır. Mezarlık Isparta ilinde açığa çıkarılmış olan ilk Tunç çağa ait mezarlıktır.