Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Nereden Alacaksınız? 15.05 - 10:00
Drop of location 20.05 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Eğirdir Araç Kiralama - Eğirdir Rent A Car | Gezgin 7/24

Eğirdir Gezilecek Yerler

Ülkemizin elma cenneti olarak bilinen Eğirdir yeşil ile mavinin kucaklaştığı harika bir kenttir. Eğirdir gezilecek yerler ve yapılacak etkinlikler bakımından oldukça zengindir. Yürüyüşten sörfe, dağcılıktan bisiklete, kayaktan yamaç paraşütüne kadar çok fazla etkinlik yapılmaktadır. Türkiye’nin 4.büyük tatlı su gölünün çevresinde kurulmuş olan ilçe iki bölgeden oluşmaktadır. Gölün iki kıyısında yer alan ilçe merkezi ve gölün çevresindeki Yeşilada mahallesinden oluşur. Anadolu Selçuklular zamanında ilçe Cennetabad olarak isimlendirilmiştir. Sultanlar buraya yaz aylarında gelirmiş. Eğirdir araç kiralama hizmetlerinin sunduğu imkanlar değerlendirilerek kentin muhteşem güzellikleri gezilebilir. 

Eğirdir Nerededir? Nerenin İlçesidir? 

Isparta’nin ilçesidir. İl şehir merkezine ortalama 34 km uzaklıktadır. Isparta’ya ülkemizin nerdeyse her ilinden şehirler arası otobüs seferleri vardır. Karayolunu kullanmak isteyenler şehirlerarası otobüsleri değerlendirerek ulaşım sağlayabilir. Havayolu seçeneği ise sadece İstanbul için geçerlidir. İstanbul’dan ile her gün uçuş bulunmaktadır. İstanbul ve İzmir’den tren seferleri de düzenlenmektedir. Isparta merkezden ilçeye düzenli seferler yapılmaktadır. İlçeye ulaşan ziyaretçiler Eğirdir araç kiralama firmalarından uygun fiyatla araba kiralayarak turistik alanları gezme imkanını elde edebilir. 

Eğirdir Geçim Kaynakları

İlçenin Bağlar olarak isimlendirilen bölgesinde tarım yapılmaktadır. Tarım ilçe halkının önemli geçim kaynağıdır. Bağlar denilen bölgede elma, ayva, üzüm, ceviz, muşmula gibi tarım ürünleri yetiştirilmektedir. Kentte en fazla yetiştirilen ürün elmadır. Elmanın her çeşidi bulunur. Kıl keçisi başta olmak üzere küçükbaş hayvan yetiştiriciliği de yapılmaktadır. Büyükbaş hayvan yaygın değildir. Fakat dağlık alanlarda yetiştirenler vardır. Balıkçılık ilçede önemli bir geçim kaynağıdır. Ayrıca yazlık turizm son zamanlarda iyice gelişmiştir. 
eğirdir-araba-kiralama.png
Eğirdir Tarihi Geçmişi

İlk yerleşimin MÖ 2000 ile 1200’lü yıllarda olduğu bilinmektedir. Kalıntılardan ve kayıtlardan ilk yerleşimcilerin Arvaza Krallığı olduğu bilinir. Luwi uygarlığı zamanında bölgeye Ada Ülkesi yani Askawana adı verilmiştir. Frigler MÖ 1200’lü yıllarda topraklara egemen olmuştur. MÖ 687 ile 547 yılları arasında Lidyalılar hakim olmuştur. Bölgedeki son Lidyalı hükümdar Kroisos kenti inşa etmiştir. Adını da Krozos koymuştur. 1930 yılında ilçenin adı İğridir olarak değiştirilmiştir. Eğirdir olması ise 1985’de gerçekleşmiştir. 

Eğirdir Ne Yenir?

İlçe göl kıyısında yer aldığından balık yemekleri ön plandadır. Çapak dolması olarak bilinen yemek çok ünlüdür. Çapak, sazan balığının bir türüdür. Yağlı, iri ve havyarlı olanın dolması yapılır. Eğirdir oto kiralama hizmetlerinde istifade ederek gidilen lokantada en güzel Çapak dolmasını tatmak mümkün olacaktır. Papaz yahnisi, sakallı sarkan çorbası, bütüneti sıyırgı, çakal tatlısı ilçeye özgü lezzetlerdir. 

Hızırbey Camisi Nerededir? Tarihi Geçmişi

İlçenin en büyük camisi olma özelliğine sahip Hızırbey Camisi merkezdedir. Ulu Cami olarak da bilinir. 1328 yılında Hızır Bey tarafından yaptırılmıştır. Çıkan bir yangından 1814 yılında cami tamamen yanmıştır. 1980’de yeniden aslına uygun olarak yapılmıştır. Doğu cephesini kalenin sur duvarlarının oluşturduğu yapı günümüzde ibadete açıktır. Minaresinde büyük kısmı dökülmüş olsa da çiniler vardır. Cami ziyaretinden sonra Eğirdir rent a car hizmetlerinden yardım alarak Baba Sultan Türbesi’ne geçilebilir. 
eğirdir-araç-kiralama.png

Baba Sultan Türbesi Nerededir? Tarihi Geçmişi

Bektaşi bir büyüğün türbesidir. Türbe Selçuklu tarzında inşa edilmiştir. Türbede Baba Sultan’ın dışında Palaza Baba ve Sureti veya Zorti Baba adındaki iki kişinin daha mezarı vardır. Bektaşi tarikatının dördüncü halifesi olarak kabul edilen Baba Sultan, Hacı Bektaş Veli’nin torunudur. Türbenin etrafında bulunan aşevi ve diğer yapılar kapatılmıştır. Geride sadece türbe kalmıştır. Eğirdir ucuz araç kiralama fırsatları değerlendirilerek gezinin geriye kalan kısmı daha ekonomik olarak yapılabilir. 

Yeşilada Nerededir? Hakkında Bilgi

Geçen yüzyıla kadar gerçekten ada olan Yeşilada sonrasında bir yolla karaya bağlanmıştır. İlçenin turizminde önemli rol oynayan ada şimdilerde gölün ortasındaki bir yarımadadır. Mübadeleye kadar adada Türkler ve Rumlar birlikte yaşamışlar. Türklerle Rumların birlikte yaşadığı dönem ada Nis olarak adlandırılırmış. Şimdilerde adada Rumlardan geriye yalnızca ahşap evler ve Hagios Stefanos kilisesi kalmıştır. Yeşilada üzerinde çok sayıda pansiyon ve restoran bulunmaktadır. 

Eğirdir Gölü Nerededir? Hakkında Bilgi

Yüksek dağlarla çevrili olan Eğirdir Gölü denizden 917 metre yüksekliktedir. Gölün küçük olan kısmına Hoyran Gölü denmektedir. Gölün suları kanalla Kovada Gölü’ne akmaktadır. Doğal alan olduğundan gölde kış aylarında Macar ördeği, Sakarmeke, elmabaş pakta ve teperli pakta gibi kuş türleri yaşamaktadır. 
eğirdir-oto-kiralama.png
Eğirdir Plajları Nerededir? Hakkında Bilgi

İlçe merkezine çok uzak olmayan plajlara ısparta oto kiralama hizmetlerinden yararlanarak rahat ve konfor içinde ulaşım sağlanır. Plajlara belediye toplu taşıma araçları işletmektedir. Fakat toplu taşıma araçları ve minibüsler belli saatlerde hareket ettiklerinden süre kısıtlaması yaşanmaktadır. Bundan dolayı Eğirdir araba kiralama hizmetleri değerlendirilerek günün her anının keyfi sürülür. Yaz ayları geldiğinde ilçenin nüfusu artmaktadır. İlçe merkezinde bulunan Altınkum plajı mavi bayraklıdır. Sığ olan kumsalıyla Altınkum plajı çok fazla talep görmektedir. 

İlçe merkezine 11 km uzaklıktaki Bedre plajının ize çok güzel kumsalı vardır. Göl çevresinde doğa sporlarını sevenlere çok güzel imkanlar sunulur. Haftanın 4 veya 5 günü yelken ve sörf sporlarına uygun ortamlar sunulur. Akpınar, Karatepe, Eğirdir Sivrisi pistlerinden havalanan yamaç paraşütü gölün üzerinden süzülmektedir. İlçede daha birçok tarihi, kültürel ve doğal güzellik vardır. Eğirdir kiralık araç firmalarından kiralanan araçlarla geriye kalan turistik mekanlar ziyaret edilebilir.