Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Kupon Kullan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Gelendost Araç Kiralama - Gelendost Rent A Car | Gezgin 7/24

Gelendost İlçesi Nerededir?

Akdeniz Bölgesi’nin çok sevilen şehirlerinden birisi olan Isparta’ya bağlı Gelendost ilçesi, 624 km2’lik bir yüzölçümüne sahip ve şehrin merkezine 80 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Gelendost ilçesinin rakımı ise 940 metre yüksekliğe sahiptir. İlçe, sahip olduğu derin tarihi ile camilere, hanlara ve çeşitli tarihi eserlere de ev sahipliği yapmaktadır. Buradaki tarihi yapıları ve hem şehrin hem de ilçenin güzelliklerini Gelendost araç kiralama ile konforlu bir seyahat halinde gezebilirsiniz. 

Gelendost Gezilecek Yerler

Meşhur Eğirdir Gölü’nün doğusunda yer alan Gelendost gezilecek yerler şu şekildedir.

Abdulgaffar Cami

Abdulgaffar Cami, 1878 yılında inşa edilmiştir. Kare bir plana sahip olan caminin duvarları ise moloz taştan meydana gelmektedir. Caminin doğu ve batı cephelerine bakıldığında alt kısımda yuvarlak kemerli bir görünüme sahip olan dört pencere yer almakta ve üst kısmında da orta alanda yine yuvarlak bir pencereye ait açıklık bulunmaktadır.Tarihi caminin kuzey cephesinde de yuvarlak görünüme sahip kemerli bir giriş bulunmaktadır. Caminin içerisinde, yazı kuşakları ve çeşitli madalyonlardan meydana gelen kalem ile işlenmiş süslemeler göze çarpmaktadır. Abdulgaffar Cami’nin kuzey yönünün ucunda da bir tane şerefeli taştan meydana gelmiş bir minare yer almaktadır. Caminin içerisindeki son cemaat bölgesi de dört farklı ahşap direkten meydana gelmiştir fakat sonrasında burası iki kat olarak hizmete sunulmuştur. Günümüzde restore edilmekte olan bu yapının geçmişinde ise Selçuklu Dönemi imzası yer almaktadır. 
gelendost-araba-kiralama.png
Afşar Cami

Isparta’nın Gelendost ilçesinde yer alan Afşar Cami’nin yapım tarihi tam olarak bilinmemekle beraber, 14. ya da 15. Yüzyıllarda yapıldığı tahminler arasında yer almaktadır. Kare olmasa da kareye yakın bir plana sahip olan caminin çatısı ise kırmadır ve Marsilya’ya özgü olarak bir çeşit kiremitten oluşmaktadır. Caminin kuzeybatı köşesinde de tek bir minare bulunmakta ve yapının ana malzemesini de moloz taşlar oluşturmaktadır. Söz konusu taşların aralarına bakıldığında da çimento derzli olduğu bariz bir şekilde görülmektedir. Afşar Cami’nin ibadet için ayrılan kısmı ise toplamda on iki tane ahşap malzemeden oluşan sütun ile dörde ayrılmıştır. Bu ayrılıklara sahın adı verilmektedir. Ve burada yer alan dört sahında da hem doğu yönünde hem de batı yönünde uzanmakta olan ahşap malzemeden yapılmış taşıyıcı hatıllar geçmektedir. Tarihi caminin içine bakıldığında ise kaba bir süsleme olduğu göze çarpmaktadır. Kaba ağaçtan yapılmış olan bu süsleme, hem yerli hem de yabancı turistlerin büyülenmesine sebep olmaktadır. Ağaç oyma sanatı ile adeta bir sanat eseri olan bu yapının neredeyse çoğu sütunu ise devşirme özelliğine sahip ve mihrap ve minberleri de benzersiz özellikleri üzerinde taşımaktadır.

Ertokuş Hanı (Kudret Hanı)

Ülkemizde yer alan çoğu kervansaraylar ya da hanlar, Selçuklu Dönemi’ne ait olan eserler olarak bilinmektedir. Aynı zamanda birerde anıt değerine sahip olan bu yapılar, kimi zaman sivil kimi zaman da askeri özellikleri yapılarında bulundurmaktadırlar. Isparta’nın içerisinde yer alan tüm kervansaraylar ise Konya ve Antalya yolu üzerinde bulunmakta ve kudretli yapılarını bu aralıkta sergilemektedirler. Siz de bu seyrinizi konforlu bir hale getirmek isterseniz Gelendost ucuz araç kiralama ile kendinize uygun aracı seçerek yola koyulabilirsiniz.

Hanlar ve kervansaraylar, bilhassa Selçuklu Dönemi içerisinde, askeri sevkiyatların yanı sıra ticari amaçlı kurulan kervanların da barınmaları ve konaklamaları açısından tarihi bir geçmişe sahiptirler.

gelendost-araç-kiralama.png

Ertokuş Hanı olarak da bilinen Kudret Hanı da, Gelendost ilçesine bağlı olan ve Yeşilköy adlı yerleşkenin sınırlarında bulunan tarihi yapılardan biri olarak bilinmektedir. Eğirdir Gölünün de tam olarak doğu yönünde yer alan bu yapı, Gelendost Hanı adıyla da bilinmekte ve yöre halkı tarafından bu şekilde de kullanılmaktadır. Söz konusu kervansarayda bulunan kitabeye göre de Han, Selçuklu Devleti döneminde Mübarüziddin Ertokuş tarafından 1223 senesinde inşa edilmiştir. Hem açık hem de kapalı iki farklı kısımdan meydana gelen yapı diğer Selçuklu Dönemi eserleri kadar ihtişama sahip olmamakta ve duvarlarında da kaba bir işçiliğin yer aldığını göstermektedir. Günümüze kadar restore çalışmalarından geçmiş ve bugün de ziyaretçilerini ağırlamayı, tüm ihtişamıyla sürdürmektedir.Gelendost araç kiralama ile bu hanı ziyaret ederek siz de tarihe tanıklık edebilirsiniz.Çeşitli Gelendost araba kiralama seçenekleri, şehirde ve ilçede de sizlere son derece kolaylık sağlamaktadır. 

Gelendost İklimi Nasıldır?

Hem Akdeniz iklimini hem de karasal iklimi içerisinde barındıran Isparta ilinin Gelendost ilçesinde yaz mevsimleri fazlasıyla sıcak ve kurak geçmektedir. Bunun tam aksine kış mevsimleri de bir o kadar soğuk ve kar yağışlı olmaktadır. Eğirdir Gölünün doğusunda yer alan ilçenin bazı kesimleri ise, gölün yumuşatıcı etkisinden faydalanmakta ve biraz da olsa ılıman bir iklimi yaşamaktadırlar. İsterseniz yaz mevsiminde isterseniz kış mevsiminde Gelendost rent a car ile yapılan yolculuklar hiç de zor olmamaktadır.

Gelendost Geçim Kaynağı

Isparta, gülleriyle ve elmalarıyla bilinen şehirlerde ilk sıralarda yer almaktadır. Türkiye’nin en güzel ve en lezzetli elmalarının da yetişmiş olduğu Gelendost ilçesinde ise meyve yetiştiriciliğine sık sık rastlanmaktadır. Bunun yanı sıra göl kaynaklı olarak balıkçılığın da yapılmış olduğu ilçede, gül yetiştiriciliği de ekonomik anlamda büyük katkı sağlayan etkenler arasında yer almaktadır. Siz de bu lezzetli elmaların yetiştiği bahçeleri görmek isterseniz Gelendost oto kiralama ile keyifli yolculuklara imzanızı atabilirsiniz.
gelendost-oto-kiralama.png
Gelendost Festivalleri Nelerdir?

Isparta’nın Gelendost ilçesinde her sene Eylül ayında çeşitli festivaller yapılmaktadır. 17 Eylül’de de Miryakefalon ve Elma Festivali isimli şenlikler düzenlenmektedir. Gelendost ilçesinde bulunan Afşar Köyü’nde hem yöresel mutfağın çeşitli lezzetlerini hem de Afşar Köyü’ne özgü kaymaklı baklavanın da tadımını gerçekleştirebilirsiniz.Gelendost kiralık araç seçenekleri ile geliş tarihinizi bu festivallere denk getirebilir ve eğlencenin doruklarını yaşayabilirsiniz. Dilerseniz bireysel gelebileceğiniz ilçemize dilerseniz de ısparta oto kiralama seçenekleri ile başvurabilir ve kalabalıkla eğlencemize sizler de ortak olabilirsiniz.