Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Nereden Alacaksınız? 15.05 - 10:00
Drop of location 20.05 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Yenişarbademli Araç Kiralama - Yenişarbademli Rent A Car | Gezgin 7/24

Yenişarbademli Gezilecek Yerler

Yenişarbademli, Toros Dağları’nın kuzeyine uzantısı bulunan Anamas Dağları’nın Beyşehir Gölü’nün batı tarafının birleşmesinden oluşmaktadır. Çok zengin bir coğrafyaya sahip olan Yenişarbademli gezilecek yerler bakımından çok farklı seçenekler sunmaktadır. Bu ilçenin en dikkat çeken özelliği ise doğa sporları yapılmaya oldukça uygun olmasıdır.

Hem doğal güzellikler hem de tarihi yapılar bakımından zengin olan ilçeyi gezmenin en kolay yolu Yenişarbademli araç kiralama hizmetlerinden yararlanmaktadır. Buraya gelen herkeste bir yeri gördükten sonra her yeri görme isteği oluşmaktadır. Bir araç kiralamanız halinde her yeri istediğiniz gibi gezebilirsiniz.

Yenişarbademli kurumsal araç kiralama hizmetleri kullanmanın en büyük avantajı her şeyi kendinizin planlayabilmesidir. Çünkü gittiğiniz her yerden büyülenecek ve uzun süre kalmak isteyeceksiniz.
yenişarbademli-araba-kiralama.png
Yenişarbademli Nerededir? Tarihi

Yenişarbademli, Isparta’nın bir ilçesidir.  Isparta il merkezinden 110 km uzaklıkta bulunmaktadır. 1150 metre denizden yüksekliği bulunan ilçede her yıl şenlikler yapılmaktadır. Yenişarbademli adeta bir medeniyet beşiğidir. Hititliler, Frigyalılar, Lidyalılar, Persler, Romalılar daha sonrasında Bizans İmparatorluğu, Selçuklular yaşamıştır. En son 1380 yılında Osmanlı Devleti topraklarına katılmıştır. İlçe önceden Beyşehir Sancağına bağlı olan Yenişehir Nahiyesi tarafından yönetilmiştir.

İlçenin ilginç bir tarihi vardır.1810 yılında Konya’ya bağlanmıştır. 1868 yılına kadar Konya’ya bağlı olan ilçenin adı Yenişar’dır. 1991 yılında Isparta’ya bağlı bir ilçe olarak belirlenmiştir.

İlçe, Kızıldağ Milli Parkı içerisinde yer almaktadır. Bu parkın %95’i de ormandır. Etrafta yükselen dağları, gölleri ve ormanları ile bir doğa harikasıdır. Birçok doğa sporları tutkununun sıklıkla geldikleri bir bölgedir.

Yenişarbademli Geçim Kaynakları

Yenişarbademli’nin geçim kaynakları hayvancılık ve tarım üzerine kuruludur. Gölkonak Köyü’nde ek olarak balıkçılıkta yapılmaktadır. Meyve ve kuruyemiş yetiştiriciliği ile geçimlerini sağlamaktadır. Kiraz, elma, armut, şeftali, ayva, vişne ve kızılcık yetiştirilen meyvelerdendir. Ceviz ve bademleri de çok lezzetli olan ilçenin az olan tarım alanları en verimli şekilde kullanılmaktadır. Son yıllarda kültür mantar üretimi de yapılmaktadır. Kurulan tesis ile geçim kaynaklarının içine bir yenisi eklenmiştir. Hayvancılık daha çok küçükbaş hayvanlardan özellikle keçi yetiştiriciliği çok daha yaygındır. Büyükbaş hayvanlar içinden inekler yetiştirilmekte ve sütleri satılmaktadır.

Dedegöl Dağı ve Karagöl Nerededir?

2998 metre yüksekliğe sahip olan Dedegöl Dağı Orto Toroslar’ın en yüksek tepesidir. Yılın neredeyse tamamında kar ile kaplıdır. Bu bölgede bulunan Karagöl Gölü mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Karagöl, bir buzul gölüdür.

 Doğa sporlarını yapmayı seven ve doğa ile iç içe olmayı isteyen kişiler için ideal bir yerdir. Burada dağ yürüyüşü, kampçılık, dağa tırmanma gibi sporlar yapılabilmektedir. Her yıl düzenlenen Dağcılık Şenliği, Dedegöl’de düzenlenmektedir. Bu bölgeye özgü olan Dedegül çiçeği de ilgi odaklarından biri olmaktadır. 
yenişarbademli-araç-kiralama.png
Yenişarbademli araç kiralama hizmetlerinden yararlanılarak araç ile belli bir yere gelebilir ve doğanın içinde bir gün geçirebilirsiniz. Yürüyüşten kampa ve pikniğe kadar çok fazla aktivitenin yapıldığı bir plan yapabilirsiniz.

Kutab-ı Abad Sarayı

Beyşehir Gölü’nün güzelliğinden çok etkilenen Sultan Alaaddin Keykubat buraya bir saray yaptırılması için emir verir. Kutab-ı Abad Sarayı 1236 yılında inşa edilmiştir. Ancak sarayın tamamlandığı yılda Sultan Alaaddin Keykubat hayatını kaybetmiştir ve yerine oğlu bu sarayda yaşamıştır. 

Saray çok farklı birimlerden oluşmaktadır. Büyük saray, küçük saray, av hayvanlarına ayrılan park, tershane ve yaklaşık 16 tane yapı kalıntısı bulunmaktadır. Sarayın etrafı aynı zamanda surlar ile çevrilidir. Taşlardan yapılmış büyük bir avlusunun yanında pek çok yeri çiniler ile süslenmiştir. Simetrik bir yapıya sahip olan kalede yapılan kazı çalışmalarında bu çiniler bulunmuştur ve Konya’da sergilenmektedir.

Tarihçiler bu saraya gökkuşağının dahi rengini solduracak güzelliğe sahip olan bir yer olarak tanımlamışlardır. Ancak günümüze çiniler ve bazı kalıntılar ulaşabilmiştir. 

Yenişarbademli oto kiralama hizmetlerinden seçeceğiniz bir araç ile gezmeye buradan başlayabilirsiniz. Sadece duvarları kalmış olsa da büyük bir tarihin en büyük şahitleri olarak orada durmaktadırlar. 

Kız Kalesi Adası

Kutab-ı Abad Sarayı’nın yakınlarında bulunan Kız Kalesi Adası ülkemizin kuş cennetlerinden biridir. Manyas’tan sonra ikinci sırada gelmektedir. Bu ada sarayın haremi ve tersanesi olarak kullanılan ada yaklaşık 5 dekardır. 10’dan fazla kuş türü bu adanın ev sahibidir. Saraydan çıktıktan sonra buraya çok kısa bir süre içinde ulaşabilir ve kuşları yakından görebilirsiniz. 

Belli yerler birbirine yakın ve bazı yerlerde birbirinden uzaktadır. Yenişarbademli kiralık araç ile bu mesafeleri daha kısa sürelerde alabilir ve her yeri görme imkanına sahip olabilirsiniz.

Pınarözü Mağarası Nerededir?

Yenişarbademli denince akla Pınarözü Mağarası gelmektedir. İlçeden yaklaşık 8 km uzaklıkta bulunan mağara Çaydere Ormanları’nın içindedir. İçinden çok güçlü bir su akmaktadır. Ayrıca mağaranın içinde büyük çağlayanda bulunmaktadır. 1995 yılına kadar çok çalışma yapılmıştır ancak 16 kilometrelik bölümüne ulaşılabilmiştir. Mağaranın gerçek büyüklüğü gizemini korumaktadır.

Mağaranın içinde damlataş havuzları ve şelalerde vardır. Çeşitli yerlerinde de gölcükler bulunmaktadır. Türkiye’nin en uzun mağarası olan Damlataş Mağarası’nın çevresinde zengin bir bitki örtüsü ile de dikkatleri üzerine çekmektedir.

Yenişarbademli araç kiralama ile mağaraya gelebilir. İçini gezebilir ve tüm bu güzelliklere şahit olabilirsiniz.
yenişarbademli-oto-kiralama.png
Yenişarbademli Ne Yenir?

Yenişarbademli mutfağı da en az doğası ve tarihi kadar zengindir. Et yemekleri, kaburne, çılbır, haşhaş helvası, helikli pekmez, höşmerim, sarı burma ve zerde mutlaka tadılmalıdır. Kendi yetiştirdikleri elma ve kirazlardan yapılan komposto ve hamur işleri de tadılmadan geri dönülmemelidir.

Yenişarbademli ‘de Nasıl Bir Tur Yapılabilir?

Doğanın, lezzetli yemeklerin ve tarihin bir arada bulunduğu Yenişarbademli’ye saraydan başlayarak her bir noktasını gezmelisiniz. Yenişarbademli araç kiralama hizmetlerinden sizin için en uygun aracı seçtikten sonra her gün farklı bir aktivite planlayabilirsiniz. 

Yenişarbademli rent a car firmaları sizlere hizmet vermektedir. Hizmetler güvenilir ve kalitelidir. ısparta araç kiralama seçenekleri ile de oldukça uygun fiyatlara yapılmaktadır.