Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 26.09 - 10:00
Teslim Tarihi 01.10 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Adalar Araç Kiralama - Adalar Rent A Car | Gezgin 7/24

İstanbul Adalar

Adalar İstanbul’un kalabalık ve yoğun koşuşturmalı hayatının aksine sakinlik ve dinginliğin hüküm sürdüğü İstanbul ilçesidir. 9 adadan oluşan adalar içinde 4 ada ziyaret edilir konumdadır. Prens Adaları ya da Kızıl Adalar da denilen Adalar da Büyükada, Kınalıada, Burgazada ve Heybeliada ziyaret edilen ve yaşanan adalardır. Adalar içinde en büyük ada Büyükada’dır. İstanbul’da mutlaka görülmesi gereken yerler içinde Adalar gezilecek yerler listede bulunması gereklidir.

Adalara ulaşım deniz ulaşımı ile mümkündür. İstanbul’dan farklı yerlerden kalkan vapur seferleri ile Adalar’a ulaşım mümkündür. Bostancı, Kabataş, Eminönü, Kadıköy, Karaköy iskelelerinden kalkan deniz araçları ile deniz ulaşımıyla Adalar’a ulaşım mümkündür. İstanbul dışından İstanbul’a gelen ve Adalar’ı gezmek isteyen kişiler karayolu ya da havayolu ile İstanbul’a geldikten sonra Adalar araç kiralama ile istedikleri iskeleye gidip Adalar’a geçiş yapabilirler. Havayol ile İstanbul’a gelip Avrupa yakasında Yeni İstanbul Havalimanı ya da Anadolu yakasında Sabiha Gökçen Havalimanı’na iniş yapan kişiler en yakın iskeleye geçiş yapabilirler. 

Adalar’da motorlu araç kullanımı bulunmamaktadır. Motorlu araçların egsoz gazı hava kirliliğine yol açtığı için Adalar’da araç kullanımı bulunmamaktadır. Ada içi ulaşım elektrikli araçlar, elektrikli motosikletler ve bisikletler ile sağlanmaktadır. 

adalar-araba-kiralama.png

Adalar’a ulaşım için deniz aracına binen kişi eğer isterse ve vakti varsa önce Heybeliada’da inip Heybeliadayı gezebilir. Daha sonra tekrar vapura binip Büyükada’ya geçiş yapabilir. 

Büyükada 

Adalar içinde en büyük olan ve nüfus olarak en kalabalık olan ada Büyükadadır. Tarihi ve eski köşkleri, plajları ve yemyeşil doğası ile Büyükada İstanbul karmaşasından nefes alınabilecek bir yerdir. Büyükada’da iskelede bulunan çay bahçeleri ile iskeleye yanaşan vapurları ve adaya gelen misafirleri seyretmek keyiflidir. Büyükada’da iskelede bulunan dondurmacılardan dondurma yemek yazın keyifli bir tadımlıktır. Adalar deyince ilk akla gelen bisikletlerdir. Büyükada’da iskelede kiralanan bisiklet ile Büyükada’da her yeri gezebilir adanın en tepesine çıkıp eşsiz deniz ve doğa manzarası seyredilebilir. Büyükada ve diğer adalarda motorlu araç bulunmadığı için İstanbul Adalar kiralık araç için uygun bir yer değildir.

Büyükada Plajları 

Büyükada hem kıl mevsimi için hem yaz mevsimi için tercih edilen dinlenme yeridir. Yaz mevsiminde oldukça kalabalık olan Büyükada yaz mevsimi denize girilebilecek plajların yoğun olduğu bir yerdir. Büyükada’da 8 tane plaj bulunmaktadır. Bu plajlar özel işletmeler tarafından işletilmekte olup girişte ücret alınan plajlardır. Yaz aylarında özellikle hafta sonu çok kalabalık olan plajlara gelen deniz severler Adalar’dan İstanbul’a vapurla döndükten sonra Adalar araba kiralama şirketlerinden kiraladıkları araç ile İstanbul içi ya da İstanbul dışı seyahat edebilirler.

adalar-oto-kiralama.png

Büyükada Ayayorgi Kilisesi ve Manastırı

Büyükada’da bulunan Ayayorgi Kilisesi ve Manastırı 1751 yılında inşa edilmiştir. İlk olarak kilise olarak yapımına başlanan bina daha sonra manastır haline gelmiştir. Ayayorgi Kilisesi Hristiyanlar’ın Türkiye’de iki hac merkezinden biridir. Selçuk’ta bulunan Meryem Ana ve Büyükada’da bulunan Ayayorgi Kilisesi Hristiyanlar tarafından ziyaret edildiği takdirde hac görevi yerine getirilmiş sayılmaktadır. İstanbul ve İstanbul dışından gelip Büyükada’da Ayayorgi Kilisesini ziyaret etmek isteyenler Adalar araç kiralama hizmeti ile araç kiralayıp İstanbul’un farklı iskelelerine ulaşıp deniz yolu ile Büyükada’ya gelip kiliseyi ziyaret edebilirler. 

Büyükada Rum Yetimhanesi 

Dünyanın ikinci en büyük ahşap binası olan Büyükada’da bulunan Rum Yetimhanesi 1899 yılında otel olarak inşa edilmiş bir yapıdır. Otel olarak inşa edilse de 1903 yılında yetimhane olması için Rum Cemaatine bağışlanmıştır. 1964 yılında kullanılmamaya başlayan yetimhane günümüzde hala ayakta dursa da Ayrupa’nın Tehlike Altındaki 12 Kültürel Mirası arasında gösterilmektedir. Bu yapıyı görmek isteyen ziyaretçiler İstanbul’daki vapur iskelelerine istanbul oto kiralama seçenekleri ile ulaşıp deniz yolu ile Büyükada’ya gelebilirler. 

Heybeliada 

Adalar içinde Büyükada’dan sonraki ikinci büyük ada olan Heybeliada’ya da vapur seferleri ile ulaşım mümkündür. Heybeliada’dan İstanbul’daki iskelelere ulaşıldığında kiralık araca ihtiyaç duyulduğu takdirde Adalar oto kiralama firmaları hizmet vermektedir. Geniş araç filosu içinden ihtiyaç duyulan araç şoförlü ya da şoförsüz olarak iskelede kullanıma hazır bekleyebilir. Heybeliada’da yeşilin yoğun olduğu bir adadır ve adada bulunan Değirmenburnu piknik alanı doğa ile baş başa piknik yapmanın keyfine varılacak bir yerdir. 

adalar-rent-a-car.png

Heybeliada’da görülmesi gereken bir yapı da Heybeliada Sanatoryumudur. Türkiye’nin ilk verem hastanesi olan bu yapı 1924 yılında Atatürk’ün emriyle kurulmuştur. 81 yıl boyunca verem hastalarının iyi edildiği ve şifa bulduğu hastane şuanda kullanılamamakta ve atıl durumdadır. Vapurla Heybeliada’ya gelirken ilk göze çarpan yapı Heybeliada Deniz Lisesidir. 1773 yılında yapılan bu eğitim binası 240 yılı aşkın tarihi dokusuyla 2016 yılına kadar eğitime devam etmekteydi 2016 yılında askeri liselerin kapatılmasıyla Heybeliada Deniz Lisesinde de eğitim sona ermiştir. Eğitim sona erse de tarihi binası ile ziyaretçilere açıktır. Heybeliada Deniz Lisesi’ni ziyaret edenler vapur ile İstanbul’daki iskelelerden birine dönüp Adalar rent a car firmalarından kiraladıkları araç ile İstanbul’u da gezebilirler.

Adalar şirketlerin de hafta sonu gezileri için tercih ettikleri gezi rotaları içinde bulunmaktadır. Şirketler Adalar kurumsal araç kiralama seçenekleri ile araç kiralama hizmetinden faydalanıp iskeleden deniz ulaşımı ile çalışanlarını Adalar’a götürmektedir.