Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 17.08 - 10:00
Teslim Tarihi 22.08 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Bağcılar Araç Kiralama - Bağcılar Rent A Car | Gezgin 7/24

İstanbul’un En Kalabalık İlçesi: Bağcılar

Marmara Bölgesi’nde yer alan İstanbul ilinin bir ilçesi olan Bağcılar gezilecek yerler bakımından da bir o kadar zengin ve tarihi bir geçmişe sahip yerlerden birisidir. 22 km2 yüz ölçümüne sahip ilçede toplamda 22 mahalle bulunmaktadır. Yaklaşık olarak 755 bin nüfusa sahip ilçe, Mahmutbey, Kirazlı ve Güneşli semtlerinin bir araya getirilmesi ile Bağcılar adını almıştır. 

1992 yılında Bakırköy’den ayrılan ilçe, sonrasında belediye olarak varlığını sürdürmüş ve günümüzde de sürdürmektedir. İstanbul’un diğer ilçelerine oranla en fazla nüfusa sahip olan ilçe özelliğini de taşımaktadır. İlçenin nüfus artış sebepleri arasında da doğu ve güneydoğu Anadolu bölgelerinden gerçekleşen göçler olduğu belirtilmektedir. 

Bağcılar İlçesi Nerededir?

Dünyaca ünlü olan İstanbul şehrinin Avrupa yakası kısmında yer almaktadır. Denize bir kıyısı bulunmayan ilçenin batısında Küçükçekmece, kuzeyinde askeri bir arazi ve Esenler ilçesi, doğusunda Güngören ilçesi ve güneyinde de Bahçelievler yer almaktadır. İlçeye dilerseniz şahsi aracınız ile dilerseniz de Bağcılar kurumsal araç kiralama seçenekleri ile ulaşım sağlayabilir ve geziler düzenleyebilirsiniz.
bağcılar-araba-kiralama.png

Bağcılar araç kiralama ile rahatlıkla ulaşım sağlayabileceğiniz ilçe, aşınım sebebiyle de ciddi bir derecede taşınmıştır. Düz ve hafif dalgalara sahip olan platoya yayılmış olan Bağcılarda oluşan vadiler ise pek fazla önem taşımamaktadır. 50 ve 70 metre arasında yüksekliğe sahip olan alandaki akarsuların ise uzunlukları oldukça kısadır ve düzensiz bir rejime sahiptirler. Ve söz konusu düzensiz akarsuların oluşmalarında sebep olarak sanayileşmenin beraberinde getirmiş olduğu hızlı kentleşme görülmektedir. Bu durum sonucunda birer biyolojik ve kimyasal atık taşıma aracılığı yapan derelere dönüşen akarsular, son zamanlarda hem Bağcılar halkının hem de gelenlerin canını sıkan durumlar arasında da görülmektedir.

Bağcılar İlçesinin Geçmiş Tarihi

İstanbul’un bilinmekte olan en eski yerleşim yerlerinden birisi Mahmutbey Nahiyesi olmaktadır. İçerisinde toplamda 11 köyü barındıran bu yerde İstanbul Şehri İstatistik Yıllıklarına göre 1930 ve 1931 yılları arasında Avaş Köyü, Avrupa Köyü, Ayayorgi Köyü, Vidos Köyü, Yenibosna Köyü ve Ayapa Köyü yer almaktadır. O zamanlardan geriya kalanlar ise Ayapa, Esenler, Litros Kirazlı, Vidos, Ayayorgi, Güngören, Nifos Kocasinan hala Bağcılar’da yer alan yerleşkelerden olmaktadır. 

Araştırmalara göre Bağcılar’da pek fazla tarihi eser yoktur fakat bilinen hiçbir şey de yok değildir. Cumhuriyet Dönemi’nde Balkanlardan göç eden Türklerin burada yaşadıkları ve bu sebeple de Türkçe isimleri belirli yapılara koydukları bilinmektedir. İlçenin geçmiş dönemlerinde özellikle de Osmanlı Devleti zamanında da çoğunluk olarak Rum kesiminin yaşadığı bir bölge olduğu bilinmektedir.

Bağcılar Bölgesi Geçim Kaynakları

Bağcılar, İstanbul’da bilinen önemli ticaret merkezlerinin yanı sıra sanayi merkezlerine de ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle de iplik dokuma, taş ve toprak, gıda, metal ve basın sanayi gibi çeşitlerin yer aldığı ilçede, hem küçük hem de büyük atölyeler varlığını sürdürmektedirler. Bunlarla da sınırlı kalmayan ilçede ticarethanelerin de sayısı bir hayli çoktur. Ayrıca büyük basın kuruluşlarının da matbaaları ve yönetim merkezleri burada bulunmaktadır. Bu basın kuruluşları arasında Hürriyet Gazetesi, Milliyet Gazetesi, Dünya Gazetesi, Akit Gazetesi ve Yeni Asya Gazetesi bulunmaktadır. 

bağcılar-araç-kiralama.png

Bağcılar ucuz araç kiralama ile kolaylıkla ulaşabileceğiniz ilçede son beş yılda ise eğitim kurumlarının sayısı bir hayli artmış ve 75’e ulaşmıştır. Hem hayırseverlerin hem de belediyenin katkılarıyla bu kadar artan eğitim kurumlarına ek olarak İstanbul Büyük Belediyesi tarafından açılmış olan Meslek Kursları da eklenmiştir. Bu kurslardan ve sağlık ocaklarından da Bağcılar ilçesindeki mahallelerde ikamet eden ya da konaklayan herkes, ücretsiz bir şekilde faydalanmaktadır. 

Bağcılar Gezilecek Yerler

Otobüs ve kendi araçlarınız ile kolaylıkla ulaşım sağlayacağınız ilçeye Bağcılar oto kiralama ile de istediğiniz bir araç ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Ve çok eski bir tarihi de geçmişinde bulunduran ilçede, gezilecek birçok da tarihi eser bulunmaktadır. Her ne kadar günümüze kadar az bir kısmı ulaşmış olsa da, gezebileceğiniz yerler mutlaka bulunmaktadır. 

Kaşıkçı Hanı Çeşmesi

Kaşıkçı Hanı Çeşmesi, Osmanlı Dönemi’nde sıkça kullanılan mekanlar arasında yer almaktadır. Özellikle Avrupa’dan gelmekte olan tüccar ve gezginlerin, yolculuk sırasında buraya gelerek konaklamakta ve bu konaklama için de İstanbul için giriş izni aldıkları bir yer olarak geçmişteki yerini korumaktadır. Buradaki hani içerisinde hamam ve sarnıç da bulunmaktadır. Fakat bugüne kadar yalnızca hana ait çeşme kalmıştır. Kare bir yapıya sahip olan çeşme ve çeşmenin duvarlarında bulunan Osmanlı Devleti’ne ait motifleri görmek için siz de Bağcılar araba kiralama seçeneklerinden uygun olanını kendiniz için seçebilirsiniz.

Buranın yanı sıra İstanbul Bağcılar araç kiralama ile yola çıkmışken Osmanlı Dönemi’nin diğer kalıntılarını da görme fırsatı edinebileceğinizi unutmayın. Bu yerler arasında Acı Çeşme, Burmalı Çeşme ve Demirli Çeşme’nin yanı sıra Hüseyin Ağa Çeşmesi de yer almakta ve ziyaretçilerini beklemektedir.
bağcılar-oto-kiralama.png
Tavukçu Köprüsü

Tavukçu Köprüsü adıyla bilinen bu yer, Bağcılar’da yer alan Tavuk deresinin üzerinde bulunan tarihi yapılardan birisidir. Yapımında kesme taşın kullanıldığı ve kemerli bir görünüme sahip köprü, oldukça gösterişli bir görüntüyle ziyaretçilerini karşılamaktadır. Siz de bu tarihi taş köprüyü görmek istiyorsanız, istanbul oto kiralama seçeneklerini gözden geçirebilirsiniz.

Su Kemerler

Su kemerler, aslında ilçenin askeri bölgesi içinde yer alan tarihi yerlerden birisidir. Bugüne kadar sağlamlığını kaybetmeden gelen bu tarihi yapıyı, Bağcılar rent a car aracılığıyla görebilir ve keyifli gezilerinizi ilçenin geri kalanında da sürdürebilirsiniz.