Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Nereden Alacaksınız? 26.04 - 10:00
Drop of location 01.05 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Bahçelievler Araç Kiralama - Bahçelievler Rent A Car | Gezgin 7/24

Bahçelievler İlçesi Nerededir?

İstanbul, Marmara Bölgesi’nin ve hatta tüm dünyanın güzide şehirlerinden birisidir. Bu büyüleyici şehrin en sevilen ve içerisinde bir tarihi barındıran ilçelerinden birisi de şüphesiz ki Bahçelievler olmaktadır. Avrupa yakasında yer alan bu ilçenin güneyinde Bakırköy ilçesi, batısında Küçükçekmece ilçesi, kuzeyinde Bağcılar ve doğusunda da Güngören yer almaktadır. İlçenin tarihine bakıldığında, 1992 yılında Bakırköy’den ayrılan Bahçelievler, ilçe olmuş ve 16.7 km2’lik bir yüz ölçümüne de sahiptir. 

İlçe aynı zamanda sanayi tesislerine de sahip olmakta ve son derece gelişmiş yerlerden birisi olarak da bilinmektedir. Derin bir tarihi içerisinde barındıran, özellikle de Osmanlı Dönemi eserlerinin yer aldığı bu ilçenin tüm gezilerini de Bahçelievler araç kiralama seçenekleri ile yapabilir ve konforlu bir seyahatin keyfini hem kendinize hem de ailenize yaşatabilirsiniz.

Bahçelievler’in Saklı Tarihi

Bahçelievler içerisinde çeşitli arkeolojik kazıların sonucunda elde edinilmiş bilgilere göre Bizans dönemindeki bir yerleşim alanı olduğu bilinmekte ve Rumeli bölgesinin kervanlarının kullanmış olduğu yol olduğu için de imparatorlara ait sarayların ve ibadet yerlerinin inşası olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu tarihi güzellikleri sizler de isterseniz Bahçelievler rent a car ile konforlu bir yolculuk yapabilir ve tarihin bırakmış olduğu kalıntılarda seyre dalarak, eşsiz fotoğraflar çekinebilirsiniz.

İlçede yapılan kazılarda elde edilen bulgulara göre Bizans döneminde bir yerleşim alanı olan ilçenin Rumeli bölgesinden gelen kervan yolunun üzerinde olması sebebiyle, imparator sarayları kiliseler inşa edilmiştir.
bahçelievler-araba-kiralama.png
Bahçelievler Nüfus Artışı

Ayrıca bu ilçeye bağlı, 11 mahalle bulunmakta ve Bahçelievler ucuz araç kiralama ile gelebileceğiniz ilçede herhangi bir köy ve bucak da bulunmamaktadır. Fakat geçmişe gidildiğinde, bilindiği üzere 1950’li yıllarda ilçeye bağlı olan iki farklı köy olduğu da edinilen bilgiler arasında yer almaktadır. Kocasinan ve Yenibosna ismindeki bu köyle, Bakırköy’ün kuzey yönüne doğru büyümesiyle bu hali almıştır. İlçenin sahip olduğu nüfus ise aslında diğer komşu ilçeleri gibi aynı şekilde seyir etmektedir. Buna göre de 1960’lı yılların ardından bir anda hızlanan nüfus artışının şu şekilde olduğu bilinmektedir.

  • 1960 yılı Bahçelievler nüfusu: 8.500
  • 1965 yılı Bahçelievler nüfusu: 20.881
  • 1975 yılı Bahçelievler nüfusu: 100 binden fazla

 

Bahçelievler Gezilecek Yerler 

 

Tarihe adeta ışık tutan bir geçmişi bulunan ilçenin, günümüze kadar yapıları ne yazık ki fazla değildir. Buna rağmen Bahçelievler oto kiralama seçenekleriyle rahatlıkla gelebileceğiniz, tüm afetlere ve savaşlara inat bugüne kadar varlıklarını sürdüren yapılar ise şu şekildedir:
bahçelievler-oto-kiralama.png
 

Havuzlu Köşk (Siyavuşpaşa Kasrı)

 

Havuzlu Köşk ya da Çavuş Başı ismiyle de bilinen Siyavuşpaşa Kasrı, Bahçelievler içerisinde bulunan Milli Egemenlik Parkı’nda yer almaktadır. Sonrasında birçok ekleme ve değişim gerçekleşmiş olsa da kasrın genel tarzına bakıldığında Osmanlı Devleti’nin sivil mimarisini görmeniz mümkün olmaktadır. 16. Yüzyıldaki ihtişamlı Osmanlı İmparatorluğu’nun tüm özelliklerini ve tarzını yansıtan bu köşke, Bahçelievler araba kiralama seçenekleri ile gelebilir ve keyifli bir gezinin başrolü siz olabilirsiniz. Bu yapının günümüz haline bakıldığında ise çocuk kitaplığı olarak kullanılması, belediyenin çocuklara ve eğitime vermiş olduğu önemi de gözler önüne sermektedir. Havuzlu Köşk, Siyavuşpaşa Kasrı ya da Çavuş Başı olarak anılan bu köşk adını da 16. Yüzyılda yaşamış ve iki kez sadrazam görevinde yer almış Sultan III. Mehmet zamanındaki Siyavuşpaşa’dan almıştır. 

 

Çobançeşme Köprüsü 

 

Bahçelievler gezilecek yerler listesinin devamında ise Çobançeşme Köprüsü gelmektedir. Söz konusu tarihi köprü, Londra Asfaltı bölümünde, eskiden aktif bir şekilde kullanılan fakat günümüzde sadece kargo taşıyıcılığı amacıyla işleyişini sürdüren Atatürk Hava Limanı’nın bulunduğu kavşakta yer almaktadır. istanbul araç kiralama ile de gelebileceğiniz bu köprü, altı tane kemere sahip olmasının yanı sıra 38 metre de uzunluğu ile ciddi bir ihtişamı gözler önüne sermektedir. 
bahçelievler-rent-a-car.png
 

Yapımında ise yontma taşların kullanıldığı Çobançeşme Köprüsü, Doğu Roma İmparatorluğu’na ait olan bir tarihi yapıttır. Çok fazla suya sahip olması sebebiyle, Ayamama Deresi üzerinde inşa edilmiş bu köprünün altında ise günümüzde ne yazıkki kuru bir dere yatağı yer almaktadır. Çünkü suları çekilmiş olan dere yatağına ve köprüye Bahçelievler kiralık araç seçenekleriyle gelebilir ve Doğu Roma’dan kalan izleri bizzat görebilirsiniz.

 

 Viran Saray (Viran Bosna)

 

Bahçelievler ilçesinin tarihi yapıtlarından bir diğeri de Viran Saray adı ile bilinen Viran Bosna olmaktadır. Bu sarayın konumu ise Yenibosna Merkez Mahallesi’nde yer almaktadır. Buradaki Yenibosna İlköğretim Okulu’nun tam olarak güneybatı yönünde bulunan saray ne yazık ki günümüze kadar kendisini koruyamamıştır. Her şeye rağmen buram buram tarih kokan Viran Bosna Sarayı’nı görmek isteyenler için İstanbul Bahçelievler araç kiralama seçenekleri her koşulda gezgincilerin yanında yer almakta geriye kalan kalıntıları ile yerli ve yabancı tüm ziyaretçilerini ağırlamayı sürdürmektedir. Kalıntılar üzerinde yapılmış olan incelemelere göre ise Osmanlı Dönemi’ne ait olduğu tahmin edilen yapı ismini, Yugoslavya’nın Bosna şehrinden almıştır. Ve geçmişte Saray Bosna olarak anılan bu yer gerçekleşen saldırıların ardından yıkıldığı için de Viran Bosna olarak değişmiştir.

Bahçelievler İklimi Nasıldır?

Marmara Bölgesi’nde yer alan İstanbul kentinin ilçesi olan Bahçelievler, bulunduğu konum itibariyle yükseklikte yer aldığı için, sık sık rüzgarlı günler geçirmektedir. Kış ayları oldukça yağış alan bölge, konumu itibariyle de nemli olması sebebiyle, yaz aylarında fazlasıyla sıcak geçmektedir.