Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Kupon Kullan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Çatalca Araç Kiralama - Çatalca Rent A Car | Gezgin 7/24

Çatalca Coğrafi Özellikleri ve Konumu

İstanbul’un batı sınırında kurulu olan Çatalca ilçesi Metropol şehrin yüzölçümü bakımından en büyük ilçesidir. 1924 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatı ile vilayet merkezi yapılan Çatalca 1926 yılında tekrar İstanbul’un ilçesi olarak tescil edilmiştir. İlçenin jeopolitik önemi ve konumu tarih boyunca İstanbul’un güvenliği açısından büyük önem arz etmiştir. Fatih Sultan Mehmet’in Çatalca için söylediği “bu şehri Allah’a emanet ettim sözü ilçenin stratejik önemini vurgulaması açısından manidardır. Bu stratejik ilçede yol alacak olanlar için Çatalca araç kiralama firmaları uygun fiyatlarıyla dikkat çekmektedir. 

İlçe yüzölçümünün büyük bir kısmı ormanlık alanlardan oluşmaktadır. İstanbul il merkezine 55 km mesafede bulunana Çatalca’da sahil şeridi uzunluğu 135 km’dir. İlçe güneyde Büyükçekmece ilçesi ile, batıda ise Silivri ve Tekirdağ ile sınır komşusudur. Doğuda Avcılar, Küçükçekmece ve Gaziosmanpaşa ile komşu olan Çatalca’nın ormanlık alanlarını ise Karadeniz kıyısında bulunan Yıldız Dağları ve devamındaki yükseltiler oluşturmaktadır. Güneyde ise tarımsal üretim açısından oldukça verimli ovalar uzanmaktadır. İlçe sınırlarında bulunan Durusu Gölü ve Büyükçekmece Baraj Gölü İstanbul’a içme suyu sağlaması açısından önemli kaynaklardır. İstanbul Çatalca araç kiralama seçenekleri ile baraj gölüne sorunsuz ulaşım sağlayabilir ve balık avcılığında iddialı iseniz balık kovalarınızı doldurabilirsiniz.

Çatalca Tarihi Dokusu ve Geçmişi

Evliya Çelebi’nin anlatımına göre Çatal Dağının eteklerinde kurulduğu için Çatalca ismin alan ilçe başka bir anlatıma göre ise Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul kuşatması öncesinde gösterilen çetin mücadelelerden ötürü Çetince diye anılmıştır. Bu rivayete göre Çetince ismi zamanla Çatalca olarak yerleşmiştir. 
çatalca-araba-kiralama.png

İlçe Balkanları İstanbul’a bağlayan geçitte bulunmasından ötürü tarih boyunca birçok tarihi olaya şahitlik etmiştir. İlçede bulunan Çatalca Kalesi Büyük İskender Döneminde M.M 350 yıllarında İstanbul Kralı Yagfur’un kızı Haniçe için imar edilmiştir. Haniçe tarafından yaylak olarak kullanılan kalenin kalıntıları halen ayaktadır.

Anastasius Suru da halen ayakta kalan kalıntıları tarihi kalıntıları ile tarihe ışık tutmaktadır. Tarihe ilgi duyanlar için Çatalca gezilecek yerler arasında bulunan sur, su yolları ve kemerler mimari açıdan da ilgi çekmektedir. 507-511 yıllarında Bizans İmparatoru tarafından yaptırılan bu surlar İstanbul’u batıdan gelecek saldırıları önleme amacı taşımıştır.

İlçede bu yapılar dışında Tarihi Hamam, Ferhat Paşa Camii ve Çeşmesi, Katırcı Köprüsü, Ali Paşa Camisi ve Çeşmesi, Topuklu Çeşmesi, Okul Çeşmesi(Hacı Mahmut), Tren İstasyonu, Kaleiçi Camisi, Tahtalı Kahve, Alaiye Şehitliği tarihi öneme sahip yapılardır. Tarihe yolculuk yapmak isteyenlerin Çatalca araba kiralama imkanlarıyla tüm bu eserleri zahmetsizce gezip görmesi mümkündür.

Çatalca Ekonomik Yapı ve İktisadi Göstergeler

İlçe ekonomisinin lokomotifi tarım ve hayvancılık faaliyetleridir. Sanayi üretimi açısından da özellikle son yıllarda ciddi bir kalkınmışlık hamlesi gözlemlenmektedir. Hayvansal gıda üretimi konusunda oldukça zengin olan ilçede tereyağı, peynir çeşitleri ve yoğurt üretimi oldukça yaygındır. Çatalca oto kiralama firmalarından kiralayacağınız araçlarla organik peynir, tereyağı ve yoğurt ihtiyaçlarınızı yerinde karşılayabilirsiniz. Manda yoğurdu dahi bulabileceğiniz ilçede hayvansal gıdalar ziyaretçilerden büyük ilgi görmektedir.
çatalca-araç-kiralama.png
İlçede tekstil sanayi de önemli bir yere sahip olup üretilen tekstil malzemeleri iç ve dış pazarda değerlendirilmektedir. Bu açıdan ekonomik bir öneme sahiptir.

Grafit açısından zengin taş ocaklarına sahip olan Çatalca’da birçok farklı sanayi kuruluşu da faaliyet göstermektedir. Trakya Serbest Bölgesi’ne ev sahipliği yapan ilçede firma ve şirketler ihtiyaç duymaları durumunda istanbul araç kiralama firmalarından mali avantajlarla araç kiralayabilmektedir.

İlçede 60 Mw güç üreten 20 adet rüzgar türbini yer almakta olup ilçeye hem elektrik üretimi sağlamakta hem de görsel açıdan farklı bir etki bırakmaktadır.

Çatalca Turizm Değerleri ve Seçenekleri 

Çatalca ilçesi ziyaretçilerde turizm açısından farklı etkiler bırakmaktadır. Kültür turizmi eksenli bir politika yürütülen ilçede İstanbul’un kalabalığından ve gürültüsünden kaçmak isteyenlere özel hizmetler geliştirilmiştir. Doğal ve kültürel güzelliklerin yanında trekking, yamaç paraşütü, bisiklet turları, kampçılık, doğa fotoğrafçılığı, off road organizasyonları, ATV motorlu taşıt organizasyonları ve birçok doğa sporu etkinliği ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Çatalca rent a car firmalarından seçeceğiniz araçla birlikte Terkos Gölü’nün eşsiz manzarası ve lezzetli balıkları ayağınızın altında olacaktır. Karadeniz sahillerinde denizin keyfini çıkarmak ise yaz sıcaklarında ayrı bir ferahlık olacaktır. 

Tüm bu doğal ve kültürel güzelliklerle birlikte ilçe nüfusu hafta sonları adeta katlanmaktadır. İlçede turizm çalıştayları düzenlenerek ilçenin sahip olduğu imkanların daha etkin şekilde turizme kazandırılması hedeflenmektedir.
çatalca-oto-kiralama.png
Çatalca Mutfağı ve Yöresel Lezzetler

Balkan mutfağının hakim olduğu ilçede birbirinden nefis lezzetleri tatmak mümkündür. Mishoriz, Peremeç, Elbasan Tava, Göbete, Höşmeri, Kabaklı Burma Böreği, Tatar Mantısı, Çiğ Börek, Dülme Tatlısı özel yöresel lezzetlerdir.

İlçede lezzetler kadar mutfak kültürü de ilgi görmektedir. Mangal ve ocakta pişen yemekler, bakır veya toprak kaplarda kısık odun ateşinde pişirilen yemekler mutfak kültürünün temel özellikleriydi. Sevdiklerinizi bu nefis lezzetlerle buluşturmak için Çatalca Ucuz araç kiralama firmalarını rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Çatalca kurumsal araç kiralama seçenekleri de ilçede mevcut olup kurumsal araç kiralama seçimi firma ve işyerlerinin araç ihtiyaçlarında önemli mali avantajlar sağlamaktadır.