Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 20.07 - 10:00
Teslim Tarihi 25.07 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Esenler Araç Kiralama - Esenler Rent A Car | Gezgin 7/24

Esenler İlçesi Tarihçesi

İstanbul’un Esenler ilçesinin göle ya da denize kıyısı bulunmamaktadır. Merkez ilçelerden biri olduğu için küçük yüzölçümüne karşı çok fazla göç almaktadır ve nüfus yoğunluğu fazladır. Esenler’in tarihi Bizans dönemine kadar uzanmaktadır. Litros ve Avas adlı köylere yerleşen Rumlar, Esenlerin en eski ahalisidir. Bizans devrinde tarım ile uğraşılan bir yer olup Osmanlı döneminde de aynı şekilde devam edilmiş ve Rumlar da ikamet etmeye devam etmiştir. Lozan Antlaşmasından sonra etnik yapı değişti. Rumların Yunanistan’a göç etmesiyle boşalan köylere, Avrupa’dan gelen Türkler yerleştirildi. 1937 ve 1940’lı yıllarda Litros adı Esenler ve Avas adı ise Atışalanı olarak değiştirilerek Türkçeleşerek günümüzde kullanılan adlarını almışlardır. Tarihi yapısı ile Esenler gezilecek yerler içinde su kemerleri, türbeler gibi birçok tarihi eser bulunmaktadır. 

Esenler İlçesi Araba Kiralama

Esenler Avrupa yakasında bulunmaktadır. Esenler otogarında şehir dışından İstanbul’a gelen tüm otobüslerin durağı bulunmaktadır. Şehir dışından gelenlerin kişiler, Esenler araç kiralama hizmetleri ile İstanbul’un her yerine rahatlıkla ulaşım sağlayabilmektedir. Araç kiralama ile sigorta, kasko gibi ek ücretler olmadan istenilen süre zarfında rahatlıkla kiralanabilir. Gerek Esenlere gerekse yakın çevreye veya İstanbul’un geneline yapılan seyahatlerde araba kiralama hizmetlerinden rahatlıkla faydanılabilir. Uzun süreli yaşam ve kullanma dışında, iş ve gezi seyahatler de kişiler genellikle yolculuklarında araba kiralamayı ve daha rahat ulaşım sağlamayı tercih etmektedirler. 

Atışalan Su Kemeri

Diğer isimleri ile Avasköy Kemeri veya Yılanlı Kemer Mimar Sinan tarafından inşa edilmiştir. Kemerin mimarisi, işçiliği ve zarafeti ile Mimar Sinan’ın eseri olduğuna kendisini belli eder. Kemerlerin üzerinden Süleymaniye ve Beylik sularının künkleri geçmektedir. Uzunkemer, Paşa Kemeri gibi diğer kemerlerde uyguladığı yatay kuvvetlere karşı yapılan payandalar Atışalan Kemerinde de mevcuttur. Ortadaki göz 6 metre diğer gözler ise 4,5 metre olarak inşa edilmiştir. Kemerin yapımında sert kalker taşları kullanılmıştır. Süleymaniye Suyollarına ait haritada 11 gözlü olan Atışalan Kemeri, 3. Ahmet kitaplığında ki 1607 ve 1748 haritalarda 12 gözlü olarak belirtilmiştir. Atışalan Kemerinin bir bölümü günümüzde harap halde bulunmaktadır. 

esenler-oto-kiralama.png

Esenler Hünkâr Kasrı Tarihi

Diğer adı ile Otağ-ı Hümayun ilk 1483 yılında Davut Paşa tarafından yapılmış daha sonra Kanuni Sultan Süleyman yıktırıp yerine yenisini yaptırdığı düşünülmektedir. Esenler rent a car ile bu tarihi kasrı ziyaret edebilir ve Osmanlının en muhteşem dönemlerine tanıklık etme imkânı bulunabilir. Bir rivayete göre 3. Mehmet Eğri-Haçova seferinin zaferini bu kasırda kutlamıştır. Yapı giriş sofası, divanhane, merdivenler, odalar gibi birçok bölüme ayrılmıştır. Halen sağlam ve bakımlı durumda olan divanhane, zemin katta bulunan ana mekândır. Fakat yapının içindeki çinilerin büyük bir kısmı tahrip olmuştur. Esenler oto kiralama hizmetleri ile birlikte Hünkar Kasrı; mimarisi, yapısı ve tarihi ile görülmesi gereken yerlerden biridir. 
esenler-rent-a-car.png
Davut Paşa Kışlası

Davut Paşa Kışlası eski Edirne yolu üzerinde bulunmaktadır. Eski zamanlarda şehrin çok dışına inşa edilen kışlalar nüfusun artması ve şehrin büyümesi ile artık dış kısımda bulunmamaktadır. Yıldız Teknik Üniversitesine devredilen yapı İstanbul’da ki en eski askeri alanlarından biridir. Bu tarihi kışlayı Esenler araç kiralama ile rahatlıkla ziyaret edilebilir. İstanbul Surlarının dışındaki yüksek bir noktada bulunan Davut Paşa Kışlası, Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul kuşatıldığı zaman yeniçerilere ve diğer askerlere ev sahipliği yapmıştır. Fatih Sultan Mehmet döneminden beri askeri olarak kullanıldığı bilinen kışlanın, içinde bulunan sarnıç vb. kalıntılardan dolayı bu bölgenin Bizans dönemi içinde askeri faaliyetlerde kullanıldığı düşünülmektedir. Anadolu yakasında Selimiye ve Rumeli yakasında Davutpaşa önemli askeri merkez konumundadır. Avrupa tarafına sefere çıkıldığında ordunun konakladığı yer olan Davut Paşa Kışlası, padişahlar içinde iki köşk bulunmaktadır. Davut Paşa, Fatih Sultan Mehmet döneminde Beylerbeyi ve 2. Beyazıt zamanında da sadrazamlık yapmıştır. 20. Yüzyılın başlarında harap halde olan kışla Cumhuriyet döneminde onarılarak 1999 yılına kadar kışla olarak kullanılmıştır. istanbul araç kiralama ile güvenilir bir şekilde araba kiralayarak bu tarihi yerleri gezme imkânı rahatça sağlanmaktadır. Davut paşa kışla önüne 2. Abdülhamit tarafından Davutpaşa fırını inşa edilmiştir. Uzun yıllar boyunca hem kışlanın hem de çevrenin ekmek ihtiyacı bu fırından sağlanmıştır. Günümüzde fırın aktif faaliyet göstermemektedir fakat ziyaretlere açıktır. 

Esenler Otogarından Nerelere Gidilebilir

Esenler otogarı Avrupa yakasında yer almakta ve metro, otobüs ve Esenler kiralık araç ile İstanbul’un turistik yerlerine ulaşım rahatlıkla sağlanır. Esenler otogarına geldikten sonra orada bulunan Esenler ucuz araba kiralama hizmetlerinden yararlanmak mümkündür. İstanbul Sea Life Akvaryum, Jurassic Land, Legoland Discovery Center, Rahmi Koç Müzesi veya Buz Müzesi ziyaret edilebilir. Esenler otogarına çok yakında bulunan Forum İstanbul AVM de yemek yenilebilir. Türk Telekom arena bir diğer gezilecek mekândır. Esenler araba kiralama ile günübirlik İstanbul turları yapılabilir, Eminönü’nde balık ekmek yenebilir. Eyüp Sultan Camisi, Mihrimah Sultan Camisi gibi diğer ilçelerde bulunan tarihi yerler Esenler’den rahatlıkla ulaşılır. Esenler’e çok yakın mesafede bulunan Ortodoks, Bulgar ve diğer etnik yapıların çeşitli kiliseleri ziyaret edilebilir.  
esenler-araç-kiralama.png