Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 29.09 - 10:00
Teslim Tarihi 04.10 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Eyüp Araç Kiralama - Eyüp Rent A Car | Gezgin 7/24

Eyüp Gezilecek Yerler

Eyüp, yeni adıyla Eyüpsultan, İstanbul’un Avrupa Yakasında bulunan bir ilçesidir. Eyüp semtine Beyoğlu ve Fatih ilçelerinin bir kısmı eklenerek Eyüpsultan Belediyesi 1936’da kurulmuştur. İstanbul’un en eski yerleşimlerinden olan bölge tarihi açıdan çok zengindir. Haliç kıyısından başlayan ilçe Karadeniz kıyılarına uzanır. Çok geniş sınırlara sahip ilçe İstanbul Surları dışına varır. Özellikle Osmanlıdan kalan tarihi yapıları ile Eyüp gezilecek yerler bakımından oldukça zengin alternatifler içerir.

Aziz Paşa Mesire Yeri, Pierre Loti, Ayvat Bendi, Binbaşı Mesire Yeri, Göktürk Göleti gibi İstanbulluların ve turistlerin sıkça ziyaret ettikleri doğal güzellikleri de barındırır. İstanbul’un bu tarih kokan ilçesini Eyüp araç kiralama firmalarından birini tercih ederek keyifle gezebilirsiniz. 

Eyüp Sultan Camii ve Türbesi

Eyüp ilçesinin simgesi durumundaki cami, Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul’da yaptırılmış ilk sultan camidir. Hz. Eyüp’ün türbesinin yer aldığı ve Osmanlı padişahlarının kılıç kuşandığı bu cami, Müslümanlarca çok yoğun şekilde ziyaret edilen kutsal bir mekândır.

Haliç kıyısında olan Eyüp Sultan Camii ve türbesi, gerçek adı Halid Bin Zeyd olan, ilk Müslüman zatlardan, Uhud ve Hendek savaşlarına katılmış sahabelerden biri olan muhterem bir kişidir. Fatih Sultan Mehmet İstanbul’un fetih ettikten sonra hocası Ak Şemsettin’e Hz. Eyüp’ün mezarını bulmasını söyler. Bu konuda birçok rivayet vardır. Eyüp Sultanın mezarı bulunur ve türbesi inşa edilir. Hemen yanına da 1458’de Eyüp Sultan Camii yapılır.
eyüp-araba-kiralama.png
Ramazan Ve Feshane Şenlikleri

  1. Mahmut tarafından 1826 yılında kurulan Feshane, aslında yeniçerilerin üniformalarının dikilmesi için kurulmuş bir terzihanedir. Günümüzde uluslararası fuarlara, gösterilere ev sahipliği yapan Feshane, özellikle Ramazan ayında düzenlenen Feshane şenlikleri ile gündeme gelmektedir. İlçeye ayrı bir renk katar. Eyüp araba kiralama olanakları ile ilçede oldukça rahat bir ulaşım imkânı bulursunuz.

Silahtarağa Elektrik Santrali

Günümüzde Santralistanbul diye anılan yapı, 1910 yılında kurulmuş ve ilk kent ölçekli santral olma özelliğine sahiptir. Çok yönlü uluslararası kültür ve sanat platformu olan ve içinde Enerji Müzesi’ni de barındıran bu geniş yerleşkede sergiler, açık hava organizasyonları, konserler, konferanslar, eğitim ve atölye çalışmaları düzenlenmektedir.

Pierre Loti Tepesi

Eyüpsultan ilçesinin önemli uğrak yerlerinden biri olan Pierre Loti tepesi, İstanbul ve Haliç manzarası eşliğinde size keyifli vakitler geçirmeye davet eder. Teleferikle çıkabileceğiniz gibi Eyüp Sultan Caminin arkasındaki yeşilliklerin içinden de tırmanabilirsiniz. Burası ismini İstanbul’u ziyaret eden Fransız bir yazardan almıştır.

 

Ayvat Bendi Mesire Yeri

Ayvat Deresi üzerine, 1765 yılında, III. Mustafa döneminde yaptırılan Ayvat Bendi, Belgrad Ormanlarının eşsiz manzaralarını içinde barındırır. Aynı zamanda bir mesire yeri özelliğine sahiptir. Doğal fauna ve florasını koruyan bölge bir hafta sonu doğa ile baş başa kalabileceğiniz, şehrin içinde şehirden çok uzak bir parçadır. Eyüp araç kiralama avantajlarından faydalanarak buraya arkadaşlarınızla veya ailenizle güzel vakitler geçirmek için rahatça ulaşabilirsiniz.
eyüp-araç-kiralama.png
Göktürk Göleti Tabiat Parkı

Eyüpsultan ilçesinde bulunan, İstanbul’un göbeğinde yeşilin bin bir tonunu barındıran dinlenip eğlenebileceğiniz harika doğa parçalarını barındıran Göktürk Göleti Tabiat Parkı ziyaretçilerine huzur vadediyor. Eyüp oto kiralama hizmetlerinde yararlanarak Göktürk’te harika zamanlar geçirebilirsiniz. 

Fatih Çeşme Mesire yeri, Aziz Paşa Mesire Yeri, Elmasburnu Mesire Yeri, Binbaşı Mesire Yeri gibi doğanın tadını çıkarabileceğiniz daha birçok güzel alan bu ilçede bulunmaktadır.

Altın Boynuz Haliç

İstanbul’un fethinde büyük öneme sahip olan Haliç, bir iç liman özelliği taşır. Zamanında Altın Boynuz olarak adlandırılan Haliç, Fatih Sultan Mehmet’in gemileri karadan kızaklarla sürerek Galata sırtlarından indirdiği yerdir. Beyoğlu ile Sarayburnu’nu ayırır. Pierre Loti’den Haliç manzarası izlemenin keyfine doyum olmaz. Konforlu bir tatil için Eyüp kiralık araç servislerinden yararlanabilirsiniz.

Eyüp Tarihi Yapılar

Eyüp, tarihi yapılar, çeşmeler, sebiller, İmarethaneler, camiler, medreseler, türbeler, kütüphaneler, hamamlar, tekkeler, bakımından çok zengin bir ilçedir. Yani öyle kolayca gezip geçebileceğiniz bir yer değildir. Tarihe değere sahip bazı camileri şunlardır: Kızıl Mescid Camii, Nazlı Defterdar Mahmut Paşa Camii, Nişancı Mustafa Camii, Saçlı Abdülkadir Camii, Şah Sultan Camii, Ya Vedüd Camii, Zal Mahmut Paşa Camii, Arapçı Hayrettin Camii, Baba Haydar camii.

Medreselere örnek verecek olursak: Cafer Paşa Medresesi, Mihrişah Sultan Sıbyan Mektebi, Beşirağa Medresesi, Şah Sultan Sıbyan Mektebi, Sokullu Mehmet paşa Medresesi sayılabilir.

Mihrişah Valide Sultan Sebili, Nakkaş Hasan Paşa Çeşmesi, Pertevniyal Valide Sultan Çeşmesi, Sadrazam Ali Paşa Çeşmesi, Kanuni Çeşmesi, Mihrişah Sultan Çeşmesi gibi birçok çeşme ve sebil sokakları süslemektedir. Dantel işler gibi işlenmiş çoğu Osmanlı barok mimarisinin müstesna örnekleridir. Bu güzellikleri istanbul araç kiralama ile ziyaret edebilirsiniz.

eyüp-oto-kiralama.png
Eyüp Sultanı Ziyaret ve Culüs Yolu

Padişahlar tahta çıktıklarında Eyüp Sultan’a kılıç kuşanmaya gelirken bu yolu izlerler ve burada halka bahşiş dağıtırlarmış. Bu bahşişe culüs bahşişi ve bu yola da Culüs Yolu denmektedir. Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fetih ettikten sonra ilk olarak Eyüp Sultan hazretlerinin kabri başında kılıç kuşandığından bu gelenek haline gelerek Vahdettin’e kadar devam etmiştir. 

İncelikli gelenekleri ile birlikte tarihimiz Eyüp’te yaşatılmaya çalışılmaktadır. Osmanlının eşsiz mimarisinden birçok eser ve doğal güzellikler barındıran Eyüp rent a car firmalarından seçeceğiniz ihtiyacınıza uygun bir araç ile kolayca gezilebilir. İhtiyaç duyarsanız Eyüp kurumsal araç kiralama olanaklarından da faydalanabilirsiniz.