Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 29.09 - 10:00
Teslim Tarihi 04.10 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Kağıthane Araç Kiralama - Kağıthane Rent A Car | Gezgin 7/24

Kağıthane Coğrafi Konumu ve Fiziki Özellikleri

İstanbul’un Avrupa Yakası’nda yer alan Kağıthane ilçesinin kuzeyinde Sarıyer, kuzeydoğusunda Beşiktaş, doğu ve güney istikametinde Şişli, güneybatısında Beyoğlu ve batı kesimindeyse Eyüp ilçeleri yer almaktadır. Kağıthane Deresi’nin devamında Haliç’e kıyısı olan ilçenin yerleşimiyse engebeli arazilerle, dereler ve vadilerden oluşmaktadır. Yüzölçümü açısından İstanbul’un en küçük yedi ilçesinden birisi olan Kağıthane ulaşım ağının gelişmiş olması ile öne çıkmaktadır. Kağıthane Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayan 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün ulaşım ağı olan E5 ve TEM otoyollarının güzergahında yer almaktadır. Yine yeni havaalanı bağlantı yollarına olan Hasdal bağlantısı da ulaşım açısından önemli bir avantajdır. Kağıthane ulaşım ağının gelişmiş olması yanında Kağıthane araç kiralama seçenekleri de oldukça geniştir. İhtiyaç duymanız durumunda dileğiniz marka ve model aracı temin edebileceğiniz Kağıthane araba kiralama firmaları ulaşım konusunda özel bir avantaj sağlamaktadırlar.

Kağıthane Ulaşım Ağları

İlçede ulaşım ağı sadece E5 ve TEM otoyollarıyla sınırlı olmayıp İstanbul’un en gelişmiş ve gözde ilçelerine olan ulaşım kolaylığı da ilçeye ayrı bir değer katmaktadır. Çağlayan üzerinden Şişli’ye, Dolmabahçe tünellerinden, metro ağlarından Büyük İstanbul Tüneli Projesine kadar birçok ulaşım ağının merkezinde yer alan ilçe gerek Avrupa Yakası içerisinde gerekse Anadolu Yakası istikametinde birçok merkezi yöne kolay ve hızlı ulaşım imkanı sunmaktadır. Kağıthane rent a car firmalarından ihtiyacınız olan aracı kiralayarak dilerseniz Eyüp-Balat istikametinden tarihi yarımadaya geçiş yapabilir, dilerseniz Çağlayan üzerinden Şişli’ye oradan Taksim Meydanına geçiş yapabilirsiniz. Eğer Galatasaray sevdalısı iseniz Türk Telekom Arena’ya Kağıthane kiralık araç tercihi ile anında ulaşım sağlayabilirsiniz. 4.Levent ve Maslak üzerinden Beşiktaş’a geçiş yapmak da elbette mümkündür. Bu istikamette Dolmabahçe tünelleri de tabi ayrı bir alternatiftir. 

kağıthane-araç-kiralama.png

Kağıthane Tarihi Dokusu ve Geçmişi

İlçe Kağıthane Deresi olarak bilinen ve Haliç’e dökülen derenin vadisinde tarihte kağıt imalathanelerinin bulunması dolayısı ile Kağıthane adını almıştır. Kağıthaneler dışında un değirmenleri ve baruthanelerin de bulunduğu ilçede düz alanlarda ise cirit ve ok atışına uygun sahaların olduğu bilinmektedir. 

Lale Devrinin öne çıkan mekanlarından olan Kağıthane laleleriyle her dönem ün salmıştır. Evliya Çelebi Lalezar Mesiresi’ndeki Kağıthane Lalesinden Lale-i Günegün olarak bahseder ve “lale vakti buraya gelenlerin aklı perişan olur” diye tabir eder.

28.Çelebi Mehmet Efendi’nin Paris’ten esinlenerek getirdiği Versay köşk ve bahçe planlarına göre Kağıthane Deresi kenarında inşa edilen kasır ve köşkler padişah ve vezirlere hizmet etmiştir.Sadabad Kasrı bunlar arasında en çok bilinen ve ilgi görendir. 

Kağıthane’nin bu büyülü dizaynı ile bahçe ve kasırların öyküleri edebi eserlere de konu olmuştur.  Kağıthane araç kiralama firmaları aracılığı ile ayaklarınızı yerden kesebilir ve ilçenin bu tarihi geçmişine yolculuk edebilirsiniz.

Tarihi Baruthane, Sadabad Kasrı, Sadabad Camii, Çağlayan Kasrı, Sübyan Mektebi, İmrahor Çeşmesi, Poligon Sarayı, Kağıthane Kasrı Hümayunu, Koşu Köşkü, Karakolhane Koğuşu, Cendere Su Terfi İstasyonu ilçedeki başlıca tarihi yapılardır. Bu yapıların çoğu günümüzde ayakta değildir, bazıları yıkılmış bazıları ise tahrip edilmiştir. Yine de özellikle Osmanlı Devleti’nin bir dönemine(Lale Devri) ışık tutması açısından Kağıthane özel bir yere sahiptir. Kağıthane gezilecek yerler açısından bu yapılar önemli yer tutmaktadır.
kağıthane-oto-kiralama.png
Kağıthane Mesireleri, Lale Devri ve Kağıthane

Kağıthane Osmanlı’nın bir dönemine damga vurmuş bir yerleşim alanıdır. III.Ahmet dönemi ve Lale Devri Kağıthane’yi adeta farklı bir kimliğe büründürmüştür. Laleleri ile öne çıkan Kağıthane mesire alanları, Kağıthane Deresinin ihtişamı ve doğal güzellikleri ile Lale Devrinin merkezi haline gelmiştir. O dönemde bir çok yapı inşa edilmiş olup Osmanlı ileri gelenlerinin vazgeçilmez mekanı haline gelmiştir. O dönem Osmanlı Devleti için bir sulh devri olarak kabul edilmektedir. Ve görkemli bir dönem Patrona Halil İsyanı ile son bulmuştur. İsyancılar Sadabad’ta bulunan 173 köşkü talan etmek istemişse de Sultan I.Mahmud buna müsaade etmemiştir. Ve 3 içerisinde kontrollü yıkım ile 173 köşk ortadan kaldırılmıştır.

 

Kağıthane Ekonomik Yapısı ve İktisadi Durumu

1987 yılına kadar Şişli ilçesine bağlı bir köy olan Kağıthane bu tarihte ilçe olarak tescil edilmiştir. Sonrasında ise yapılaşma ve nüfus hızla artmıştır. Artan nüfusla birlikte sanayi üretimi ve ticari faaliyetler de hızla yaygınlaşmıştır. İstanbul Gayri Safi Yurt İçi Hasılası içersindeki payı %2-3 dolaylarında olan ilçe bu oranla İstanbul içerisinde üst sıralarda yer almasa da ülke ortalamasının oldukça üstündedir. 

kağıthane-rent-a-car.png

Ticaretin önemli merkezlerinden olan Şişli ile olan yakınlığı Kağıthane ticari açıdan da canlı tutmuştur. Ticari faaliyetler oldukça etkindir. İmalat Sanayi alanında hemen her tür sanayi kuruluşunun yer aldığı ilçede ekonomik döngü sanayi ve ticaret faaliyetleri ile devam etmektedir. Hizmet sektörüne dair faaliyetlerin de yer aldığı ilçede Kağıthane oto kiralama hizmetleri son yıllarda hızla artmaktadır. istanbul oto kiralama hizmetleri de yine en çok tercih edilen araç kiralama seçenekleri arasında yer almaktadır. Hizmet sektöründe hızla artış gösteren Kağıthane ucuz araç kiralama firmaları gerek tek günlük gerekse uzun dönem araç ihtiyaçlarında ideal çözümler sunmaktadırlar.