Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 29.09 - 10:00
Teslim Tarihi 04.10 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Kartal Araç Kiralama - Kartal Rent A Car | Gezgin 7/24

Kartal Coğrafi Konumu ve Fiziki Özellikleri

Anadolu yakasında bulunan Kartal ilçesi Kocaeli Yarımadası’nın(Körfez’in) güney batısında yer almaktadır. Batısında Maltepe, kuzeyinde Sancaktepe, kuzeydoğusunda Sultanbeyli ve doğusunda ise Pendik ilçeleri yer almaktadır. İstanbul’un zirvesi olarak bilinen Aydos Dağı ve İstanbul’un balkonu olarak kabul edilen Yakacık Tepesi Kartal’da yer almaktadır. İstanbul’a yukarıdan bakmak isteyenler için Kartal araç kiralama imkanları ile Aydos Dağı ideal bir mekan olacaktır. Kartallar yüksekten uçar deyişine uygun olarak ilçe İstanbul’un zirvesine ev sahipliği yapmayı bilmiştir.

Aydos  Dağı’nın Bizans kaynaklarındaki ismi Aetos olarak geçmektedir. Yunancada “kartal” anlamına gelen Aetos ilçeye bugünkü ismini vermiştir. İlçe en Marmara Denizi’ne kıyısı olması ile deniz seviyesinin de etkisindedir. İlçenin güneyi Marmara Denizi ile çevrilidir. Kartal araç kiralama firmalarından ihtiyacınız olan aracı temin edebilir ve sahil şeridinden başlayarak Körfez’e yol alabilirsiniz. Dilerseniz feribotla veya Osman Gazi Köprüsü üzerinden Körfezi aşabilir ve günübirlik Bursa gezisi yapabilirsiniz.

Kartal İklim Yapısı 

İlçe Karadeniz ve Akdeniz iklim kuşaklarının ortasında kalmaktadır. Karadeniz’in yağışlı havası ile Akdeniz’in ılıman iklimi ilçede hissedilmektedir. Bu etkiyle birlikte mevsim geçişleri perk fark edilmemektedir. Kış mevsimin Aralıktan Nisan’a sürdüğü ilçede kar yağışı yılda ortalama 7 gün görülmektedir. Don olayları ise senede yaklaşık 25 gün görülmektedir. Soğuk ve karlı şartlara uygun donanımları ile Kartal oto kiralama firmaları mevsim şartlarına uygun güvenli sürüş imkanı sunmaktadırlar. Yaz ayları ise ortalama sıcaklık 24° C’yi bulmaktadır. Kartal rent a car araçları klima ve sunroof seçenekleri ile yaz ayları içine uygun araçları müşterilerine sunmaktadır. Poyraz ve lodos ilçede rüzgara yön vermektedir.
kartal-araba-kiralama.png
Kartal Tarihi Dokusu ve Geçmişi

İstanbul tarihinin Bizans ile olan bağı dikkate alındığında Kartal içinde tarihi geçmişi Bizans ile karşılamak doğru olacaktır. Kaynaklar Kartal tarihi serüvenini 6.yy’dan itibaren izleme fırsatı sunmaktadır. Samandıra ve Yakacık yerleşimlerinde ortaya çıkan tarihi yapıtların Bizans dönemine ait olduğu bilinmektedir. 1080-1083 yılları arasında Anadolu’da egemen olan Selçuklu Sultanı Kutalmışoğlu Süleyman Şah Bizans İmparatoru ile Dragos Çayı’nı sınır olarak belirlemiştir. Yapılan bu sınır anlaşması Anadolu’da Türkler ve Bizanslılar arasındaki ilk sınır anlaşmasıdır. 1400 yılına gelindiğinde Türk hakimiyetine geçen Kartal zaman içerisinde Adalar, Üsküdar ve İzmit Sancağı arasında taksim edilmiş olsa da sonrasında belediyenin kurulması ile İstanbul şehremaneti sınırlarına dahil edilmiştir. 

Cumhuriyet dönemi ile ilçe olarak kurulan Kartal zaman içerisinde yeni kurulan ilçelerle yapılan taksimatla yüzölçümü açısından değişiklikler yaşamıştır. Kartalda tarihi önem sahip olan Tarihi Şifa Hamamı ve Surp Nişan Ermeni Kilisesi Kartal gezilecek yerler arasında yer almaktadır. Dilerseniz istanbul oto kiralama firmalarından avantajlı fiyatlarla araç kiralayabilir ve ilçeyi baştan sona gezebilirsiniz.

 

Kartal Kültürel Yapı ve Turizm

İlçe kültürel olarak çeşitliliklere ve farklı renklere sahiptir. İç göç ve hızla artan göç bu durumun kaynağıdır. Yaşanan bu renkli kültürel yaşan adeta bir kültür mozaiği izlenimi bırakmaktadır. Kültürel ve sanatsal birçok ulusal ve uluslar arası etkinliğe ev sahipliği yapan ilçe bu sayede Kartal kültürel zenginliğine katkı sunmaktadır. Bu etkinliklere katılmak isteyenler için ulaşım sorunu bazen caydırıcı olabilmektedir. Kartal kiralık araç alternatifleri bu gibi durumlarda ideal çözümler olarak öne çıkmaktadır. 

kartal-araç-kiralama.png

Yaz aylarında artış gösteren kültürel etkinlikler arasında Kartal Kültür-Sanat Festivali büyük ilgi görmektedir. Seminerler, söyleşi ve paneller, konferans ve sempozyumlar yanında konser, sinema ve tiyatro gibi sanatsal etkinlikler de festivalin beğeni alan içeriklerindendir.

İlçede 7 farklı turistik gezi alanı öne çıkmaktadır. Dragos Tepesi, Aydos Ormanı, Kartal İlçe Merkezi, Soğanlık Sit Alanı, Yakacık Meydanı ve Kartal Sahili turizm açısından önem taşıyan mekanlardır. Turistlerin gerek gezme gerekse alışveriş tutkularına cevap verebilen bu adresler ziyaretçilerin yoğun ilgisini çekmektedir. Tüm bu mekanları gezmeyi Kartal araba kiralama seçenekleri ile tek bir güne sığdırabilir ve keyifli bir hafta sonu tatili geçirebilirsiniz.

Kartal Kara, Deniz ve Demiryolu Ulaşımı

İlçede kara,deniz ve demiryolu ulaşım hatları oldukça yaygındır. 1950 yılından bu yana Kartal ve Yalova arasında feribotlar ulaşım sağlamaktadır. Osmangazi Köprüsü’nün açılışına kadar İstanbul ve Bursa hattında ulaşıma çok büyük katkı sağlayan bu feribotlar günümüzde de yine yoğun olarak tercih edilmektedir. Haydarpaşa-Gebze banliyö hattı da önemli bir ulaşım ağıdır. E5 otoyolunun kenarında bulunan Kartal, Avrupa yakası yönüne ulaşım açısından da rahat bir konumda yer almaktadır. Metro ağı da ilçede önemli bir ulaşım seçeneğidir.
kartal-oto-kiralama.png

İlçe Kurtköy’de bulunan Sabiha Gökçen Havaalanına oldukça yakın konumdadır ve iç ve dış hatlarla seyahat edeceklerin hava alanına rahat ulaşım sağlamasına imkan sağlamaktadır. İş seyahatleri için Sabiha Gökçen Havaalanını seçen kurumsal yolcular dilerlerse Kartal kurumsal araç kiralama firmalarından her konsepte uygun araçlar temin edebilirler. Bu sayede hem zamandan tasarruf sağlayacaklardır hem de kiralama maliyetlerini vergi yükü açısından gider gösterebileceklerdir. İlçe tüm bu avantajları ile ulaşım açısından oldukça rahat bir ortam sağlamaktadır. Gerek doğu yönünde gerekse batı yönünde oldukça geniş ulaşım imkanlarına sahiptir.