Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Kupon Kullan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Maltepe Araç Kiralama - Maltepe Rent A Car | Gezgin 7/24

 Maltepe Coğrafi Konumu ve Fiziki Özellikleri

Maltepe 39 ilçeli İstanbul’un en büyük 10. ilçesidir. Anadolu yakasında bulunan ilçenin Marmara Denizi’ne kıyısı mevcuttur. İlçenin komşuları Kartal, Ataşehir, Sancaktepe ve Kadıköy ilçeleridir. Deniz seviyesinden içerilere gidildikçe 480 metre yüksekliğe kadar ulaşan yer şeklinde toprak tarımsal açıdan oldukça verimlidir. İlçe tepe ve düzlüklerden oluşmakta olup Kayışdağı ilçenin zirvesidir. İlçede Kayışdağı’na gitmek isteyenler için Maltepe araç kiralama firmaları değişik opsiyonlarla ve fiyat avantajlarıyla araç kiralama hizmeti vermektedir.

İlçede buluna doğal kaynak memba suları İstanbul içme suyu için büyük önem taşımaktadır. Bu kaynaklar İstanbul’un içme suyu ihtiyacının büyük kısmını karşılamaktadır. 

İzmir Körfezi’nin güney batısında yer alan Maltepe’de iklim Karedeniz ve Akdeniz iklim özelliklerini göstermektedir. Poyraz ve lodos en sık görülen rüzgarlardır. Kış mevsimlerinde kıble ve keşişleme de görülebilmektedir. Orman, genel bitki örtüsü olup maki ve otluk alanlar da görülebilmektedir.

Eskiden oldukça verimli tarım alanlarına sahip olan ilçede artan nüfus ve yapılaşmayla birlikte tarım alanları azalmış ve yerlerine yaşam alanları, iş yerleri, sanayi kuruluşları inşa edilmiştir. Maltepe araç kiralama seçenekleri toplu ulaşım tercihini benimsemeyenler için ideal alternatifler sunmaktadır. Bu sayede özel araç konforu ve rahatlığıyla dilediğiniz şekilde yolculuk yapabileceksiniz.

maltepe-araba-kiralama.png
Maltepe  Ulaşım Alternatifleri

Demiryolu ve karayolu ulaşımı ilçede başlıca ulaşım seçenekleridir. E5 krayolu ilçeden geçmekte olup ilçeyi 3 parçaya ayırmaktadır. Demiryolu ise Eski Maltepe olarak bilinen  E-5 karayolunun altından geçmektedir. İstanbul trafiği ve nüfus yoğunluğu dikkate alındığında tolu taşıma bazen işkence haline gelebilmektedir. Özellikle özel gün ve gecelerde toplu taşıma riskli bir tercih olabilmektedir. Ticari taksiler ise maliyet açısından pek cazip olmayabilmektedir. Maltepe araba kiralama firmaları böyle zamanlar için en ideal çözüm olarak karşınıza çıkacaktır. Maltepe kiralık araç seçenekleri her modelde ve her bütçeye uygun seçenekler sunmaktadır.

Maltepe Eğitim Olanakları ve Üniversite Yaşamı

İlçe eğitim kurumları ve olanakları açısından oldukça ileri seviyededir. İlçede 7 adet üniversite,40’In üzerinde ilköğretim okulu, 12 lise ve 2 halk eğitim merkezi bulunmaktadır. Ayrıca 17 tane de özel okul mevcuttur. Ülkemizin sayılı üniversitelerinden olan Marmara Üniversitesi ilçede önemli bir öneme sahiptir. Gerek eğitim olanakları, gerek öğrenci kapasitesi ve ilçeye sağladığı katkı gerekse de Nöroloji ve Gastroentoloji başta olmak üzere sağlık kuruluşları ve Tıp Fakültesi ile Marmara Üniversitesi ilçede yoğun hareketlilik yaşanan adreslerdendir. Maltepe içerisinde günü birlik araç ihtiyaçlarınız olması durumunda Maltepe oto kiralama firmalarına kolayca ulaşabilirsiniz. Fiyat ve diğer konularda internet üzerinden araştırma da yapabilirsiniz. İlçede konaklama ve alışveriş seçenekleri de oldukça gelişmiştir.

 

Maltepe Tarihi Dokusu ve Geçmişi

İlçe Maltepe ismini altın ve hazine depolanan tepe anlamından almıştır. Kocaeli Yarımadasının Türkler tarafından fethedilmesiyle birlikte Dragos’la ilgili bazı rivayetler ve efsaneler halk arasında yaygınlaşmıştır. Eskiden Dragos Tepesi eteklerinde kurulu olan ilçe depremlerle yıkılmış ve şimdiki yerinde tekrar inşa edilmiştir. İlçe tarihine dair bilgiler VI. yy’den itibaren başlamaktadır. 

maltepe-araç-kiralama.png

İlçe çok eski zamanlardan bu yana yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Bizans Dönemine dair kalıntı ve eserlere rastlamak mümkündür.istanbul oto kiralama Bizans sonrasında Selçuklu ve Osmanlı Devletlerinin egemen olduğu Maltepe Cumhuriyet dönemi ile birlikte 1928 yılında belediye statüsü kazanmıştır. 

İlçede bulunan tarihi eserlere bakıldığında Başıbüyük Süreyya Paşa Camii, Bakireler Tapınağı, Beşçeşmeler, Başıbüyük Daver Baba Tekkesi, Küçükyalı Arkeoloji Parkı, Feyzullah Efendi Çeşmesi, Camii ve Hamamıdır. Tüm bu eserler Maltepe gezilecek yerler arasındadır. Bununla birlikte Maltepe sahil yolu da gezmek için ideal bir seçimdir. Dilerseniz günübirlik olarak Maltepe rent a car firmalarından araç kiralayabilir ve tüm bu eserleri aynı gün içerisinde gezebilirsiniz.

Maltepe Ekonomik Yapı ve İktisadi Yapı

İlçede sanayi üretimi, imalat sanayi ve ticari işletmeler başlıca ekonomik faaliyet alanlardır.  İlçede alışveriş merkezleri, cazibe alanları, sahil şeridi ticari canlılığın en hızlı yaşandığı yerlerdir. İlçede 10 bine yakın ticari işletme ve 187 adet küçük sanayi işletmesi faaliyet yürütmektedir. Maltepe’de ticari faaliyetleriniz için ihtiyaç duyacağınız araçlar için İstanbul araç kiralama firmalarından fiyat teklifi alabilirsiniz. Bu sayede en avantajlı fiyatı yakalamanız mümkün olacaktır.

Maltepe Turizm Mekanları ve Gezilecek Yerler

İlçede bulunan Süreyya plajı 300 metre uzunluğundaki kıyısı ve ince kumuyla yaz mevsiminde İstanbul genelinden ziyaretçileri ağırlamaktadır. Kıyıdan 50 metre kadar içeride olan ve denizin içinde yer alan Bakireler Tapınağı plajın simgesi haline gelmiş olup ziyaretçilerin yoğun ilgisini çekmektedir.
maltepe-rent-a-car.png
Vordonisi Adası da ilçede ziyaretçilerin en çok ilgi duyduğu mekanlar arasındadır. Bizans kaynaklarında “Küçük Ada” Osmanlı kaynaklarında ise “Batık Manastır Kayalıkları”  olarak geçen ve balıkçıların ise “Bostancı Kayalıkları” olarak ifade ettikleri Vordonisi Adası’nın 1010 yılında yaşanan büyük İstanbul depremi ile denize gömüldüğü düşünülmektedir. Arkeolojik ve sismik araştırmalara hala devam edilen Vordonisi Adası ziyaretçilerde merak uyandıran bir mekan olarak dikkatleri üzerine çekiyor. Maltepe ucuz araç kiralama firmaları ilçede yapacağınız gezilerde rahat ulaşım imkanı sağlamaktadır. Firmaların çok sayıda olması ve aralarındaki fiyat ve hizmet rekabeti araç kiralamak isteyenler için avantaj sağlamaktadır.