Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 27.09 - 10:00
Teslim Tarihi 02.10 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Sancaktepe Araç Kiralama - Sancaktepe Rent A Car | Gezgin 7/24

Sancaktepe İlçesi Nerededir?

Marmara Bölgesi’nin en büyük şehirlerinden birisi olan İstanbul’un ilçesi konumunda yer alan Sancaktepe, Anadolu Yakası’nda bulunmaktadır. 61.90 km2’lik yüz ölçümüne sahip olan ilçeni nüfusu ise 250 bine yakındır. 20 tane mahalleyi ve 1 tane köyü içerisinde barındıran ilçenin güneyinde Kartal, güneybatısında ise Maltepe yer alırken, ilçenin batısında Ataşehir ve Ümraniye, kuzeyinde de Çekmeköy bulunmaktadır. Aynı zamanda Sultanbeyli ilçesine de komşu olan Sancaktepe, 2008 yılında ilçe olarak İstanbul kayıtlarındaki yerini almıştır. İlçeye Sancaktepe rent a car ile gelmeniz ise son derece kolay ve konforlu olacaktır.

Sancaktepe’nin Yakın Olduğu Konumlar

Sancaktepe oto kiralama ile kolaylıkla ulaşım sağlayabileceğiniz ilçe, Ümraniye’ye bağlı konumda yer alan Sarıgazi, Yenidoğan ve aynı zamanda Samandıra isimli beldenin bir araya gelmesiyle oluşmuş ve merkez Sarıgazi’de de inşası tamamlanmıştır. Özellikle sanayinin artmasının ardından ciddi oranda göç alan ilçede, İzmit ve Gebze gibi sanayi merkezlerine olan yakınlık da etkili sebepler arasında yer almaktadır. 

Sancaktepe İlçesine Ulaşım Nasıl Olmaktadır?

Sancaktepe isimli bu ilçe, bir havza özelliği taşımaktadır. Bu sebeple de yerleşim birimleri oldukça hassastır. İlçenin Kurtköy Sabiha Gökçen Havalimanı’na kolay ulaşımı ve bunun yanı sıra TEM otoyolu ile TEM-Kartal yollarının bağlantılı bir yol olması sebebiyle, ulaşımı son derece rahat olmaktadır. Ayrıca Sancaktepe araç kiralama ile de kolaylıkla ulaşım sağlayacağınız ilçeye, tarihi geziler yapmanız da mümkündür. Çünkü Sancaktepe, içerisinde derin bir tarihi bulundurmakta ve bu sebeple de çokça ziyaretçiyi ağırlayan ilçelerden birisi olmaktadır.
sancaktepe-oto-kiralama.png
Sancaktepe Gezilecek Yerleri

Konumu Anadolu yakasında bulunan Sancaktepe gezilecek yerler bakımından da son derece zengin ilçelerden birisidir. Zaten İstanbul’un neresine giderseniz gidin, her yerinde apayrı bir tarih barındığı için, Sancaktepe’nin böyle derin bir geçmişe sahip olması da son derece normal karşılanmaktadır. Özellikle yazlık sarayları ve dinlenme alanlarının çokça olduğu ilçede, özellikle bir semtinde çok fazla tarihi kalıntı, yapıt ye almaktadır. Geçmişiyle tarihe götüren bu semt de Samandıra ilçesidir. Şimdi gelin beraber bu ilçede gezilebilecek yerleri gezelim ve bir tarih yolculuğuna çıkmanın keyfini yaşayarak yeni keşifler edinelim.

Damatris Sarayı Tarihi

Damatris Sarayı, Sancaktepe araç kiralama ile son derece konforlu bir şekilde gelebileceğiniz, ilçenin Samandıra isimli semtinde yer almaktadır. Çok eski bir yerleşim yeri olma özelliğine sahip olan bu saray, Damatris Sarayı adının dışında Samandıra Yazlık Sarayı adı ile de bilinmektedir. Sarayın tarihi 578 yılına dayanmaktadır. Edinilen bilgilere göre  Damatris Sarayı, Bizans İmparatoru İkinci Maurikos ile Tiberius’un onaylarıyla yapılmıştır. İnşa edilmesini sebebine gelecek olursak da, Bizans döneminde yer alan imparatorların sıkça ava çıkmaları sebebiyle, av yapmaya geldiklerinde konaklama ihtiyaçlarının karşılanması yönündedir. Buraya av için gelen imparatorlar, aileleriyle de beraber gelerek buraya kalmakta ve kendilerine ufak çaplı bir tatil ilan etmektedirler. Fakat, sonrasında yaşanan savaşlar ve yağmalar sebebiyle bu saray, Bizans İmparatorluğu’na ait ordunun konaklaması amacıyla kullanılmıştır. Buna ek olarak ayrıca saray, yine ordunun toplanma yeri olarak da bilinmektedir. 

sancaktepe-araç-kiralama.png

Bizans Dönemi’nin çok eski olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Ve onlardan kalan tüm yapıtlar da son derece ilgi çekmektedir. İşte Damatris Sarayı adıyla bilinen bu yazlık konaklama yeri de, İstanbul’daki Bizans yapıtları arasında en önemlilerinden biri olmakta ve bu sebeple de çokça yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. Peki bu sarayın adı nereden gelmektedir? Buna dair de yapılan araştırmalara göre, Tarım ve Bereket Tanrıçası olan Demeter, sarayın adının konulmasında etkili olan unsurlardan birisi olmuştur. Kalıntılara bakılacak olursa, aslında saray çok ciddi bir boyuta sahiptir ve buradaki tüm kazı ve çalışmalar da hala sürmektedir. Eğer siz de Sancaktepe ucuz araç kiralama seçeneklerinden size uygun olanını seçerseniz, bu muhteşem tarihi yapıtı görebilirsiniz.

Abdurrahman Gazi Türbesi

 İstanbul’un tarihiyle meşhur olan Anadolu Yakası’nda yer alan Sancaktepe ilçesinin, gezilecek yerlerinden bir diğeri de Abdurrahman Gazi Türbesi olacaktır. Türbe, Osmanlı Devleti’nin önemli hizmetkarlarından birisi olan ve yüce bir kumandan olarak bilinen Abdurrahman Gazi’ye aittir. Gazi, Aydos Kalesi’nin de fatihi olarak bilindiği için, türbesine olan ilgi son derece yoğun olmaktadır. 1329 senesinde hayatını kaybettiği bilinen bu kumandanın mezarına Sancaktepe araba kiralama seçenekleri ile gelebilir ve Abdurrahman Gazi mahallesinde kendisini ziyaret edebilirsiniz.

Arap Hekim Camii

Arap Hekim Cami, Sancaktepe ilçesinin Samandıra semtinde yer alan önemli tarihi yapıtlardan ve ibadet yerlerinden birisi olarak bilinmektedir. Caminin tarihi o kadar eskiye dayanmaktadır ki, ne zaman yapıldığı da bu sebeple tam olarak da bilinememektedir. istanbul oto kiralama Yapılmış olan çalışmalara göre de Arap Hekim Cami’sinin yaklaşık olarak 1520’li yıllarda inşa edildiği tahminler arasında yer almaktadır. Camiye Sancaktepe kiralık araç seçenekleriyle gelebilir ve orijinal yapısını bozmayan tarihi görüntüsünü görebilirsiniz.
sancaktepe-rent-a-car.png
Şevknihal Usta Çeşmesi

Sancaktepe isimli ilçede yer alan önemli tarihi yapıtlardan bir diğeri de Şevknihal Ust Çeşmesi olmaktadır. Osmanlı Devleti zamanında yapılmış çeşmenin denk geldiği padişah ise Abdülmecid olmaktadır. Şevknihal tarafından yapılan bu çeşme, bugüne kadar birçok savaş ve afet geçirse de olduğu gibi ulaşmayı başarmıştır. Çeşmenin kitabesi ve mermerleri ise Sarı Kadızade Şeyh Mustafa Dede Türbesi’nin hemen yanında yer almaktadır. Siz de bu zamana kadar gelmiş bu tarihi yapıyı görmek istiyorsanız İstanbul araç kiralama ile gelebilir ve onu yakından inceleme fırsatını edinebilirsiniz.