Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 27.09 - 10:00
Teslim Tarihi 02.10 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Zeytinburnu Araç Kiralama-Zeytinburnu Rent A Car |Gezgin7/24

Zeytinburnu Gezilecek Yerler

İstanbul’un en işlek yerlerinden olan Zeytinburnu gezilecek yerler ve görülecek yerler bakımından oldukça zengindir. Yeni ve eskinin buluştuğu bir ilçedir. Yapılarının bir kısmına bakıldığında yeni olduğu düşünülen ilçenin aslında tarihi oldukça eskidir. Osmanlı döneminde zamanımıza kalmış birçok yapıyı barındırmaktadır. Zeytinburnu araç kiralama şirketleri turistik alanların ziyaret edilmesinde yerli ve yabancı turistlere kolaylık sağlamaktadır. 

Zeytinburnu Nerededir? Nerenin İlçesidir? 

Trakya’nın güneydoğusunda yer alan Zeytinburnu, İstanbul’un ilçelerinden biridir. Çatalca Yarımadasının Marmara Deniz’ine bakan yamaçlarında denizle birleştiği yerde kurulmuştur.  Tarihi yarımadadan surla ayrılmıştır. İstanbul’u dışarı açılan önemli bir penceresidir. Havalimanına 15 ila 20 dakikalık mesafede bulunur. E-5 karayoluna sınırdır. İlçe doğuda Fatih, kuzeydoğuda Eyüpsultan, batıda Güngören ve Bakırköy, kuzeyde Bayrampaşa, kuzeybatıda Esenler, güneyde ise Marmara Denizi ile komşudur.

Zeytinburnu Geçim Kaynakları

İl merkezine yakın olması, iskan için ayrılan yerin düşük olması ilçede sanayiye dayalı ekonomiyi daha cazip kılmıştır. İlçenin ana ekonomik faaliyetlerini yürüten Kazlıçeşme tabakhaneleridir. Kazlıçeşme ilçe kimliğinin oluşmasında etkilidir. 1996 yılında çevresel faktörler göz önünde bulundurularak tabakhaneler Tuzla Organize Sanayi Bölgesi’ne taşınmıştır. Tabakhaneler uzun yıllar ilçenin deri konfeksiyonunda ve aksesuar üretiminde ileri olmasını sağlamıştır. Tabakhaneler günümüzde ilçede yer almasa da halen giyim sektörü, deri ticareti, aksesuar işçiliği önemli geçim kaynağıdır. Zeytinburnu araç kiralama hizmetlerinin yardımıyla deriyle ilgili her türlü giyim ihtiyaçları en uygun fiyatlarla ilçeden tedarik edilebilir.

Zeytinburnu Tarihi Geçmişi

Bizanslılar ve Romalılar döneminde bölgede fazla yerleşim yoktu. Geçiş güzergahı olarak kullanılmıştır. Yaklaşık 1120 km uzunluğundaki ve Roma ve Bizans’ın Batı Avrupa’daki hakimiyetinin sembolü olan Via Egnatia yolu, bu bölgeden geçmiştir. Bu yol Osmanlı idaresinde de Balkanlar’daki hükümdarlığın önemli dayanağı olmuştur. 5.yy’da bölge gözde bir yaşam merkezi olmuştur. 5.yy’ın 2.yarısında İmparator I. Leon tarafından yaptırılan kilise ve ayazma yaşamın merkezi olduğunun ispatıdır. 
zeytinburnu-araba-kiralama.png
İlerleyen yıllarda bölgeye yeni yapılar yapılarak daha cazip kılınmıştır. Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’u fethettikten sonra hemen bölgeye Yedikule Hisarı’nı, Kazlıçeşme’ye de tabakhaneleri yaptırmıştır. 1949 yılında sanayi bölgesi olarak seçilmiş olan ilçede 1950 yılında hızlı bir şekilde gecekondulaşma görülür. Balkanlardan göçenler, Aksaray istimlakında evlerini kaybedenler buraya yerleşmiştir. Zeytinburnu 1957’de ilçe oldu. 

Zeytinburnu Ne Yenir?

İlçede 1960’lı yıllardan beri hizmet veren köfteciler vardır. Zeytinburnu oto kiralama hizmetlerinden yararlanarak ilçenin farklı yerlerindeki köftecilere ulaşım sağlanabilir. Köftenin özelliği dananın kaburgasından ve kuzunun boşluğundan yapılmasıdır.

Panorama 1453 Tarihi Müzesi Nerededir? Hakkında Bilgi

İstanbul’un fethi bir çağı kapatıp diğer çağı açmıştır. Bundan dolayı tarihi açıdan çok önemlidir. Kentin tarihi kadar dünya tarihini de değiştiren fethin görselleri Panorama 1453 Tarihi Müzesi’nde yer almaktadır. Zeytinburnu rent a car hizmetleriyle kolayca ulaşım sağlanacak konumda bulunan müze sekiz sanatçının 3 yılı aşkın süren çalışmaları neticesinde hazırlanmıştır. Fethe dair görsel ve ses efektleri de dahil olmak üzere birçok detaya yer verilmiştir. 
zeytinburnu-araç-kiralama.png
Balıklı Meryem Ana Rum Manastırı Nerededir? Hakkında Bilgi

Balıklı Meryem Ana Rum Manastırı ilçenin en eski tarihi yapısıdır. Bundan dolayı görülmeyi hak etmektedir. Zeytinburnu ucuz araç kiralama şirketlerini sunduğu hizmetle manastıra kolayca ulaşım sağlanabilir. Klasik Bizans kilise modelinde inşa edilmiştir. Görünümü itibariyle göz alıcı bir mimarisi vardır. 5.yy’da yapılmış olan kilise günümüzde halen kullanılmaktadır. Tarihi Rum mezarlığına yakın bir konumda olan manastırda, eski döneme ait tablolar, havuz ve kiliseye ait eşyalar vardır. 

Merkez Efendi Camii Nerededir? Hakkında Bilgi

Merkez Efendi, Kanuni Sultan Süleyman döneminde yaşamış ünlü alimlerden ve hekimlerden biridir. Günümüzde çok sevilen mesir macununu geliştiren hekim olmasıyla tanınmaktadır. Değerli bir insan olmasından dolayı Kanuni Sultan Süleyman Merkez Efendi adına cami, kütüphane ve hamam gibi yapıların bir arada olduğu külliye yapılmasını ister. Külliye Sultan Süleyman’ın kızı tarafından kurulan vakıfça inşa ettirilir. Zeytinburnu araba kiralama hizmetlerinden temin edilen araçlarla külliyeye gelen ziyaretçiler caminin yanında türbe görecekler. Türbe, Merkez Efendi’ye aittir. 

Yenikapı Mevlevihane’si Nerededir? Hakkında Bilgi

Yenikapı Mevlevihane’si, Osmanlı döneminin önemli eserlerinden biridir. Mevlevihane’nin önemini orada yetişen isimler artırmaktadır. Şeyh Galip, Itri, hattat Ali Nutki gibi Osmanlı alimi değerli mekanda yetişmiştir. Yeniçeri Ağası Malkoç Mehmed’in girişimleri ile yaptırılmıştır. Mevlevihane’ye çeşitli yollardan ulaşım sağlanır. En kolay ve en pratik yol istanbul araç kiralama firmalarının hizmetlerinden yardım almaktır. Mevlevihane’yi ziyaret edenler döneminde İstanbul’da Mevlevi yetiştiren ilk haneyi görmüş olacaktır. 

zeytinburnu-oto-kiralama.png
Topkapı Kültür Parkı Nerededir? Hakkında Bilgi

Fetih sırasında ilk gediğin açıldığı yerde kurulmuş olan Topkapı Kültür Parkı’nın manevi değeri büyüktür. Akıncılar ilk baskınlarını parkın kurulu olduğu bölgeden yapmıştır. Yeşilin maviyle kucaklaştığı parkta piknik yapmak için alanlar vardır. Özel araçla veya İETT otobüsleriyle parka ulaşım sağlanmaktadır. Fakat Zeytinburnu kiralık araç şirketinin sunduğu hizmetlerle parka gelmek çok daha hızlı ve pratiktir. Kafe ve oyu alanlarının bulunduğu park ailecek güzel bir hafta sonu geçirmek için idealdir. İstanbul’un en iyi piknik alanlarından biri olan parkta yüzlerce türde bitki vardır. 350 bin hektar üzerine kurulmuş olan parkın 180 hektarı yeşilliktir. İki katlı otopark vardır. Çeşitli aktiviteler ve etkinlikler düzenlemek için geniş alanlar vardır. Her türlü ihtiyacı karşılayacak şekilde inşa edilmiştir.