Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 24.09 - 10:00
Teslim Tarihi 29.09 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Foça Araç Kiralama - Foça Rent A Car | Gezgin 7/24

İzmir Foça Tanıtım

İzmir’in en eski ilçelerinden biri olan Foça tarihi İyonyalalıların M.Ö 9. Yüzyılda ilk yerleşim yeri olarak kullanması ile başlamıştır. Foça adını ise bölgede yaşayan foklardan almaktadır. Eski dönemlerde Phokia ile anılan foklar gelen süreç içerisinde Foça’ya dönüşerek ilçeye adını vermiştir. Uzunca deniz kıyısı ile her zaman stratejik bir bölge olan Foça Antik Çağ’da İyonya için büyük önem ifade etmekteydi. 

Tarihsel süreçte Selçuklu ve Osmanlı toprakları olarak da kullanılan Foça birçok farklı devlet ve kültüre kucak açmıştır. Ege denizine olan uzunca kıyısı ile deniz gücü anlamında önemli bir bölgedir. II. Dünya Savaşı’nda askeri bölge ilan edilmesiyle göç veren ilçenin geçim kaynakları da değişim göstermiştir. Günümüzde halen askeri eğitim merkezi olarak değerlendirilmektedir. 

Foça ilçesi batısında Ege Denizi ile uzunca bir kıyıya sahiptir. Ayrıca incelen kuzey bölgesinde de Ege Denizi ile komşudur. Bu kıyı Foça’ya hem güzel ve geniş sahiller hem liman hem de stratejik önem kazandırmaktadır. Bununla birlikte Foça doğuda Aliağa ve güneyde Menemen ile komşudur. 

Foça 33 bin nüfusu ile İzmir’in şirin bir ilçesi konumundadır. Foça halkının geçim kaynakları arasında zeytin, zeytinyağı ve üzüm gibi tarım faaliyetleri, liman ile birlikte ticaret, tersaneler ve turizm bulunmaktadır. Geldiğimiz süreçte en önemli yer tutan ise turizm olmaktadır. Birçok doğal ve tarihi güzelliğe sahip olan ilçede gezi için Foça araç kiralama firmaları da hizmet vermektedir. 

foça-araba-kiralama.png

Foça Gezilecek Yerler

Sahilleri ve plajları ile yaz aylarında tatil için tercih edilen önemli bölgelerden biri olan Foça bunun dışında da birçok güzelliğe sahiptir. Foça doğal güzellikler alanında olduğu kadar köklü geçmişi ile tarihi yapılar anlamında da oldukça zengin bir ilçe olarak öne çıkmaktadır. Bölgede liman bulunması ticari faaliyetler nedeniyle de gelişmesine katkıda bulunmuştur. Bu kapsamda Foça gezilecek yerlerlistesi;  

 • Athena Tapınağı
 • Eski Foça Limanı
 • Kozbeyli Köyü
 • Beşkapılar Kalesi
 • Ağalar Konağı
 • Fatih Cami
 • Osmanlı Mezarlığı
 • Pers Mezar Anıtı
 • Foça Plajları
 • Sazlıca Plajı gibi yerleri bulundurmaktadır. 

 

Gezip görülmesi gereken birçok doğal ve tarihi güzelliği bünyesinde bulunduran Foça’da bu eşsiz güzelliklerin keşfedilmesi için zamanın verimli kullanılması gerekmektedir. Bu kapsamda Foça kiralık araç hizmetlerinden faydalanarak daha fazla yer görülmesi mümkün olmaktadır. 

Beşkapılar Kalesi ve Surları

Foça’nın denize olan kıyısı ile stratejik önemi bulunmakta olduğundan Beşkapılar Kalesi ve Surları ile ilçenin korunması sağlanıyordu. Athena Tapınağı ve Kybele Açık Hava Tapınağı’nı çevreleyen bu yapı Antik Çağdan günümüze ışık tutmaktadır. Beşkapılar Kalesi gezisi için Foça rent a car firmalarından destek alabilirsiniz. 

foça-araç-kiralama.png

Tarihi Ağalar Konağı

Tarihi hakkında kesin bir bilgiye sahip olmamakla 300 yıl kadar önce inşa edildiği tahmin edilmektedir. Yığma taştan oluşan zemini ve üzerine inşa edilen ahşap karkas yapısı ile farklı bir mimariye sahip olan Ağalar Konağı ziyaretçilerin beğenisini kazanmaktadır. Ağalar Konağı’nın bir diğer önemi ise Mustafa Kemal Atatürk’ün İzmir ziyaretlerinde konaklamış olduğu yerlerden biri olmasıdır. Ayrıca konak 1992 yılında meydana gelen yangınla büyük bir tahribata uğramıştır.

Foça Fatih Cami

İlçedeki Türk eserlerinden biri olan Fatih Cami tarihi 15. Yüzyıla kadar dayanmaktadır. Camide yer alan kitabelere göre Fatih Cami Foça’nın fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır. Bununla birlikte yer alan ikinci kitabede ise Kanuni Sultan Süleyman döneminde restore edildiği ifade edilmektedir. Günümüzde halen kullanılmakta olan ve ilçeye Türklerin miraslarından olan cami bundan dolayı ziyaretçiler tarafından tercih edilmektedir. Osmanlı mimarisi ile inşa edilen Fatih Cami ziyareti için Foça oto kiralama firmalarından destek alabilirsiniz. 

Foça Athena Tapınağı

İyonların en eski tapınaklarından olan Athena Tapınağı farklı ilçelerde bulunmakla birlikte Foça’da da yer almaktadır. İyon mimarisi ile inşa edilmiş olan bu tarihi yapı günümüzde halen daha ihtişamını korumaktadır. Tarihi yapılara ilgi duyanlar için görülmesi gereken yerlerden biri olmaktadır. 

Pers Mezar Anıtı

M.Ö 5. Yüzyılda Anadolu’ya hakim olan Persler döneminde yapıldığı düşünülen mezar anıtı farklı bir mimariye sahiptir. 2 kattan oluşan bu mezar anıtı büyük bir kayanın içinin oyulmasıyla oluşturulmuştur. 2001 yılından bugüne ziyarete açık olan Pers Mezar Anıtı Foça’daki farklı kültürlere ait eserlerden biridir. Pers Mezar Anıtı ziyareti için izmir araç kiralama firmalarından destek alabilirsiniz. 

foça-oto-kiralama.png

Eşsiz Güzelliğiyle Foça Plajları

Foça uzunca bir deniz kıyısı ile plaj ve sahil anlamında çok zengin bir ilçe olmaktadır. Bundan dolayı ilçede birçok plaj bulunmaktadır. Foça Plajları Temiz ve berrak suyu ile tatil dönemlerinde oldukça yoğun olmaktadır. Foça’da;

 • Sazlıca
 • Hanedan Beach
 • Mambo Beach
 • Voodoo Beach gibi plajlar bulunmaktadır. Foça plajları ziyareti için Foça kiralık araba hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. 

Foça Gezi Planı

Görüleceği üzere doğal ve tarihi güzellikler anlamında oldukça zengin bir yerleşim olan Foça ziyaretçilerden tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Özellikle yaz dönemlerinde ilçe nüfusundan daha fazla bir ziyaretçi akını yaşanmaktadır. Bu anlamda bir gezi planı oluşturularak verimli bir Foça gezisi gerçekleştirilebilmektedir. İzmir Foça araç kiralama firmalarından da destek alınarak daha kolay olması sağlanmaktadır. Bununla birlikte Foça kurumsal araç kiralama firmaları da bulunmaktadır.