Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 27.09 - 10:00
Teslim Tarihi 02.10 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Karabağlar Araç Kiralama - Karabağlar Rent A Car | Gezgin 7/24

Karabağlar Coğrafi Konumu ve Fiziki Özellikleri

Karabağlar ilçesi, İzmir’in Konak ilçesine bağlı iki köy ve 55 mahallenin Konak ilçesinden ayrılarak bir araya getirilmesiyle 2008 yılında kurulmuştur. Kuruluş tarihinden itibaren hızla gelişen ve günümüzde İzmir’in en çok ilgi gören ilçelerinden olan Karabağlar’ın sınır komşuları güney kesiminde Gaziemir, kuzey kesiminde Konak, batı kesiminde Balçova ve Doğusunda ise Buca ilçeleridir. İlçe’ye bağlı mahalle ve köyler Türk Edebiyatında önemli bir yere sahiptir. 

İlçenin romanlara konu olmuş aile bağları 1970’li yıllara kadar ilçenin en çok ilgi gören yerleri arasında yer almıştır ve bu bağlar Karabağlar gezilecek yerler arasında özel bir yer tutmuştur. Özellikle Bozyaka bağları Reşat Nuri GÜNTEKİN’in romanlarından ve geçmişinden birçok iz taşımaktadır. Reşat Nuri GÜNTEKİN’in Bozyaka’da bulunan evi Çalıkuşu Romanı’nın dğduğu adres olarak Türk Edebiyatında yerini almıştır. 

İlçenin fiziki özellikleri arasında bağlar dışında geniş düzlükleri olduğunu söylemek mümkündür. İlçe coğrafi sınırları belirlenirken harita üzerinde bir etüt çalışması yapıldığı dikkat çekmektedir. Zira ilçenin Konak’tan ayrılması sürecinde sosyal ve kültürel bir değerlendirme gözetilmemiştir. Dolayısıyla ilçenin kültürel ve sosyal bir tarihi dokusu söz konusu değildir. İlçe tarihi bu açılardan Konak ilçesiyle bütünlük göstermektedir.

karabağlar-araba-kiralama.png

Karabağlar Tarihi Dokusu

İlçenin tarihi dokusu hakkındaki değerlendirmeler de Konak ilçesi ile paralellik göstermektedir. İlçenin tarihi geçmişinin antik dönemlere kadar uzandığı ve ilçede bulunan Akçakale ören yerinin M.Ö. 5. Yüzyıla dair izler taşıdığı değerlendirilmektedir. İzmir Körfezi’ne hakim noktada bulunan Akçakale Kalesi ziyaretçilerden yoğun ilgi görmektedir. Kaleyi ziyaret etmek isterseniz İzmir Karabağlar araç kiralama firmalarının uygun fiyatlı ve son model araçlarını tercih edebilirsiniz. Karabağlar kiralık araç seçeneklerinin gezinize ayrı bir konfor katacağını şimdiden söyleyebiliriz.

Akçakale Ören Yeri dışında ilçede Türk tarihine ışık tutması açısından Yıkık Minareli Camii’ de yaklaşık 600 yıllık geçmişi ile önemli bir tarihi ve kültürel varlıktır.  Eskiizmir olarak bilinen bölgede yer alan camii ve Yıkık Hamam tarihi açıdan ilçedeki önemli eserlerdendir. 

Reşat Nuri Güntekin Kitaplığı

Bozyaka’da bulunan ve Reşat Nuri GÜNTEKİN’in Çalıkuşu Romanı’nı yazdığı evi yakın zamana kadar varlığını korumuş olup son dönemde ise yapılan çalışma ile kitaplığa dönüştürülmüştür. Reşat Nuri GÜNTEKİN’in eserleriyle birlikte birçok edebi eserin yer aldığı kitaplık edebiyat tarihimiz açısından özel bir anlam taşımaktadır. Özellikle çocukların gezip güzel zaman geçirebilecekleri bir ortam sunan kütüphane Çalıkuşu Çocuk Kulübü etkinlikleriyle ailece gezilebilecek bir kültür noktasıdır. Kitaplığı ziyaret etmek isterseniz bu anlamlı ziyaretiniz için bir gezi programı düzenleyebilir ve yoğun bir gezi ile Karabağlar’ın tadını da çıkarabilirsiniz. Ulaşım konusunda ihtiyaç duymanız halinde Karabağlar araç kiralama firmalarını gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

 

karabağlar-araç-kiralama.png

Kavacık Köyü ve Çam Ormanları 

Yörük köyü olan Kavacık, ilçenin doğal güzelliğiyle öne çıkan ve yeşilin her tonunu ziyaretçilerine sunan bir tabiat harikasıdır. Çam ormanları köye ayrı bir atmosfer katmaktadır. Köyü ziyaret etmek için özel araç gereksinimi söz konusudur ve ailece gezi için gelen ziyaretçiler doğanın bu mucizevi ortamında bir arada keyifle vakit geçirmektedirler. Piknik keyfi de bu gezilerin olmazsa olmazları arasındadır. Eğer özel aracınız yoksa Karabağlar oto kiralama seçenekleri ulaşımı sorun olmaktan çıkaracak çözümler sunacaktır. Köyde doğal güzellikler yanında tarihi geçmişi yansıtan birçok eser de mevcuttur ve ziyaretçilerin ilgini çekmektedir.

Mobilya’nın Parlayan Yüzü Karabağlar

İlçe son dönemde Mobilya imalatı konusunda çok büyük mesafe kaydetmiştir. İzmir’de mobilya ve mobilya üretiminin merkezi konumunda olan Karabağlar mobilya sektöründe büyük bir ivme yakalamıştır. İzmir dışında ülkenin dört bir tarafına Karabağlar mobilyaları sevk edilmekte ve müşterilerin beğenilerine sunulmaktadır. Mobilya sektöründe yer alan firmalar Karabağlar mobilyasına yoğun ilgi göstermekte ve ticari bağlantılar için ilçeyi ziyaret etmektedirler. Birçok kurumsal firma temsilcisi mobilya üreticilerini düzenli olarak ziyaret etmektedir. Bu ziyaretlerinde izmir araç kiralama firmalarını tercih eden firma temsilcileri hem rahat ulaşım sağlamakta hem de kurumsal araç kiralamanın avantajlarından faydalanmaktadırlar.

Karabağlar ve Siyah Üzüm

İlçeye ismini veren üzüm bağlarında yetişen siyah üzüm ziyaretçilere ayrı bir lezzet sunmaktadır. İlçe bu konudaki potansiyelinin farkındadır ve bağcılık ve üzüm yetiştiriciliği konusundaki parlak geçmişini yakalayacak çalışmalara ağırlık verilmiştir. İlçenin meşhur üzüm bağlarının parlak geçmişi Türk edebiyatına da ilham kaynağı olmuştur. Üzümlerin damaklarda bıraktığı lezzet romanlarla kitaplara taşınmıştır. Günümüzde özellikle eylül ayında bağ bozumları ile büyük bir yoğunluk yaşanmaktadır. Kasa kasa Karabağlar üzümü almak isteyenler ilçenin yolunu tutmaktadır. Karabağlar rent a car firmaları özel aracı olmayanların öncelikli tercihleri arasında yer almaktadır.

karabağlar-rent-a-car.png

Karabağlar Yöresel Yemek Yarışması

İlçede iki yıldır düzenlenen yıl sonu şenlikleri kapsamında yöresel yemeklerin görücüye çıktığı yarışmalar büyük ilgi görmektedir. Gerek katılımcı gerekse halk katılımı açısından yarışmaya ilgi oldukça fazladır. Yarışmacılar ve ziyaretçiler için Karabağlar ucuz araç kiralama firmaları özel fırsatlar sunmaktadır. Zeytinyağlılardan etli yemeklere, tatlılardan hamur işlerine kadar birçok kategoride lezzet sunumu yapılmaktadır. Nefis lezzetleri, sunum malzemeleri ve teşrifat için özel araca ihtiyaç duyan yarışmacılar için Karabağlar araba kiralama firmaları özel avantajlar sunmaktadır.